Szövetrezidens T-sejtek szerepe tüdőrákban
A perifériás szövetekben található szövetrezidens memória T-sejtek jelentősen befolyásolják a nem kissejtes tüdőrákos betegek prognózisát.
A Frontiers in Immunology folyóiratban július 8-án jelent meg a Terasaki Institute for Biomedical Innovation kutatóinak cikke, amelyben a szövetrezidens memória T-sejtek döntő szerepére világítanak rá a nem kissejtes tüdőrákban (NSCLC, non-small cell lung cancer) szenvedő betegek prognózisában.
A nem kissejtes tüdőrák a tüdődaganatok körülbelül 85%-át teszi ki, és a felnőttek körében a jelenleg globálisan vezető haláloknak tekinthető. Már korábban is gyanították, hogy az immunsejtek egy speciális alcsoportja, a perifériás szövetekben található szövetrezidens memória T-sejtek (tissue resident memory T-cells) valamilyen hatással lehetnek a rák későbbi progressziójára. Azonban mind a mai napig nem volt teljesen tisztázott, hogy a szövetrezidens memória T-sejtek hogyan befolyásolják a tumor immun-mikrokörnyezetét és a tumor progresszióját a különböző nem kissejtes tüdőrákos betegpopulációkban.
A most közölt átfogó tanulmányban a kutatók tüdőrákos betegmintákból származó több független adathalmazt elemeztek. Emellett egy gépi tanulási (machine learning) modellt fejlesztettek ki és validáltak a betegek túlélésének előrejelzésére: egy 18 génből álló kockázati pontszámot dolgoztak ki, amely hatékonyan kategorizálta a tüdőrákos betegeket alacsony és magas kockázatú csoportokra. A rákkutatásban ez a 18 génből álló kockázati pontszám a betegség progressziójának vagy a kiújulás esélyének előrejelzésére használható, ami segít a személyre szabott kezelési tervek kialakításában. A pontszámok segítenek az alacsony és magas kockázatú csoportok azonosításában, amelyeket meghatározott küszöbértékekkel határoznak meg.
A mostani vizsgálatban a magas kockázati pontszámmal rendelkező betegeknél jelentősen alacsonyabb volt az általános túlélési arány, mint az alacsony kockázatúaknál, és a kutatók ennek keresték mélyebb okait. Sikerült olyan szövetrezidens memória T-sejt biomarkereket azonosítaniuk, amelyekről kiderült, hogy pozitívan korreláltak más immunsejtekkel a tumor környezetében. Ezen túlmenően ezek a biomarkerek szoros kapcsolatban álltak az immunellenőrző és stimuláló génekkel, közvetlenül befolyásolva a betegek prognózisát.
“A tanulmány eredményei rávilágítanak arra, hogy a szövetrezidens memória T-sejtek mennyisége kritikus hatást gyakorol az immunválaszra és a betegek várható kimenetelére nem kissejtes tüdőrák esetén” - nyilatkozta Dr. Xiling Shen, a Terasaki Institute for Biomedical Innovation tudományos igazgatója, a tanulmány első szerzője. “Eredményeink azt mutatják, hogy ezek a sejtek nemcsak prognosztikai markerként értékesek, hanem potenciáljuk óriási lehet a személyre szabott kezelési stratégiák kialakításában, különösen az immunterápiás kezelések területén, vagyis szerepük tisztázása jelentős lépés a precíziós orvoslás előmozdítására a tüdőrák terápiájában.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Recent study reveals key immune cells as critical factors in lung cancer prognosis
Irodalmi hivatkozás:
Aidan Shen et al, A comprehensive meta-analysis of tissue resident memory T cells and their roles in shaping immune microenvironment and patient prognosis in non-small cell lung cancer, Frontiers in Immunology (2024). DOI: 10.3389/fimmu.2024.1416751