Minirobotok tüdőrák első jeleinek felismerésében
A mágneses hajtású apró robot képes a tüdő mélyére is lehatolni, képződő daganatok után kutatva, és remények szerint használhatóak lesznek a daganat felismerése mellett a kezelésében is.
- Alacsony dózisú tüdőrákszűrő programok – európai kitekintés, 2022
- A rosszindulatú daganatok hazai epidemiológiai helyzete a XXI. század második évtizedében
- Új KRAS-mutáns nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
- Adagraszib nem-kissejtes tüdőrákban
- Kezelési lehetőségek nem kissejtes tüdőrákban
- Neoadjuváns immunterápia rezekábilis NSCLC-ben
- Nivolumab + ipilimumab nem-kissejtes tüdőrákban
- Molekuláris tesztek nem kissejtes tüdőrákban
- Jó eredmény áttétes nem-kissejtes tüdőrák kombinált kezelésében
- Áttétes NSCLC kombinált kezelése
- Progressziómentes túlélés nem-kissejtes tüdőrákban
- Ígéretes eredményeket mutat a tepotinib nem-kissejtes tüdőrákban
A Nature Engineering Communications folyóiratban július 27-én jelent meg a University of Leeds kutatóinak közleménye, amelyben egy onkológiai alkalmazású minirobot fejlesztéséről számoltak be. A mindössze 2,4 mm hosszú, hajlékony csápra hasonlító, mágneses irányítású eszköz a legkisebb bronchusokba is képes behatolni, és átformálhatja a tüdőrák kezelésének gyakorlatát. A kutatók élettelen emberi testeken próbálták ki a készüléket, amely 37%-kal mélyebbre, és kisebb szövetkárosodást okozva volt képes eljutni, mint a jelenlegi szondák, így sokkal pontosabb és kevésbé invazív beavatkozást tesz lehetővé.
Pietro Valdastri a University of Leeds Science and Technologies Of Robotics in Medicine (STORM) laboratóriumának vezetője szerint három szempontból is újdonságról számolhatnak be, a jelenlegi eszközöknél az eszköz egyrészt sokkal jobban alkalmazkodik a tüdő anatómiájához, másrészt puhább, harmadrészt pedig mágnesek segítségével az alakja is formálható - ez a három vonás együtt forradalmasíthatja a test belsejében végzett eszköznavigációt.
Korai stádiumú nem-kissejtes tüdőrákban (amely a tüdőrákos esetek 84%-át teszi ki), a standard eljárás a sebészeti beavatkozás, csakhogy ez igen invazív, és jelentős mértékű szöveteltávolítással jár. A mai tüdőszűrő programok szerencsére növelték a túlélési arányt, de rámutattak a noninvazív eljárások szükségességére a diagnózis és a terápia tekintetében egyaránt.
Giovanni Pittiglio, a kutatás vezetője szerint “célunk az volt, hogy kuratív, minimális fájdalommal járó eszközt fejlesszünk ki. Ehhez a távoli mágneses irányítás megfelelőnek tűnt, az ultralágy, alakváltásra képes csápocska pedig alkalmazkodik a tüdő anatómiájához, és csökkenti az alkalmazás során fellépő traumát.”
A STORM laboratóriumban a kutatók most két együttműködő, egymással kommunikáló robotcsápocska fejlesztésén szorgoskodnak. Az elképzelés szerint az egyik a kezelő orvos “szemét”, egy apró kamerát hordozna, míg a másik egy minilézerrel távolítaná el a tumort. A jelenleg már kifejlesztett és a jövőben fejlesztendő eszközök szilikonból készülnek, amelyeket a beteg testfelületén elhelyezett robotkarok irányítanak mágnesek segítségével.
A kutatók koponya modellen két robottal már endonazális agyműtétet is szimuláltak, ezzel a módszerrel a sebész az agya elülső területein és a gerincoszlop végi régióban hajthat végre beavatkozásokat - ebben a szimulációban is egy kamerás és egy lézeres minirobotot használtak.
Az együttműködő, mágneses irányítású robotpár koncepciójával a kutatók sokat küzdöttek: normál esetben két egymáshoz közel elhelyezett mágnes ugyanis vonzaná egymást, és összetapadnának. Ezt a problémát végül úgy küzdötték le, hogy a csápok teste csak bizonyos irányokba hajolhat el.
Korábban a kutatók már képesek voltak szimulálni egy jóindulatú daganat eltávolítását a koponyacsont tövében lévő agyalapi mirigyről, amivel először bizonyították be, hogy a robotok közül kettőt is lehet irányítani a test egy igen szűk területén. Ennek a vizsgálatnak az eredményeit az Advanced Intelligent Systems című folyóiratban tették közzé.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Tiny Robots Detect and Treat Cancer by Traveling Deep into the Lungs
Personalized magnetic tentacles for targeted photothermal cancer therapy in peripheral lungs
Irodalmi hivatkozás:
Pittiglio, G., Chandler, J.H., da Veiga, T. et al. Personalized magnetic tentacles for targeted photothermal cancer therapy in peripheral lungs. Commun Eng 2, 50 (2023). https://doi.org/10.1038/s44172-023-00098-9