Új KRAS-mutáns nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
Az FDA engedélyezte az adagraszib alkalmazását KRA-mutáns nem-kissejtes tüdőrák kezelésére: a szotoraszib után ez a második szer a KRAS-mutáció terápiájában.
- Adagraszib nem-kissejtes tüdőrákban
- Kezelési lehetőségek nem kissejtes tüdőrákban
- Neoadjuváns immunterápia rezekábilis NSCLC-ben
- Nivolumab + ipilimumab nem-kissejtes tüdőrákban
- Jól halad az európai engedélyezés felé a szotoraszib
- Tirozin-kináz-inhibitorok az onkológiai ellátásban
- Molekuláris tesztek nem kissejtes tüdőrákban
- A KRAS-mutációs státusz prediktív szerepe biszfoszfonáttal kezelt, csontáttétet képző tüdő-adenokarcinómában
Az Egyesült Államokban az FDA gyorsított engedélyezési eljárás (accelerated approval) keretében engedélyezte a Krazati (adagraszib, Mirati Therapeutics) alkalmazását KRAS G12C mutációval rendelkező, lokálisan előrehaladott vagy metasztatikus nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC; non-small cell lung cancer) kezelésére. A készítmény olyan felnőtt betegeknél használható, akiknél a betegség legalább egy korábbi szisztémás terápiát követően is progressziót mutatott, illetve akiknél a mutáció megtalálható. Az alkalmasság (KRAS-mutáció) kimutatására az FDA a Krazati készítményhez két kísérő teszt használatát írta elő: szöveti teszteléshez a Qiagen KRAS RGQ PCR kit, plazma vizsgálatához pedig az Agilent Resolution ctDx FIRST Assay használható. Amennyiben a plazma vizsgálata nem mutat ki KRAS mutációt, a tumorszövetet kell tesztelni az FDA engedélye szerint.
Az adagraszib a második olyan készítmény, amelynek célpontja a KRAS mutáció, az első jóváhagyott gyógyszer a Lumakras (szotoraszib [sotorasib], Amgen), volt 2021. májusában. Mind az adagraszib, mind a szotoraszib a KRAS-mutáció kezelésére alkalmazható, ez a mutáció az NSCLC betegek 13-14%-ánál fordul elő.
Az FDA a gyorsított engedélyezésről a multicentrikus, nyílt elrendezésű, egykaros, fázis II. KRYSTAL-1 (NCT03785249) klinikai vizsgálat eredményei alapján döntött, amelyet összesen 112 KRAS-mutációval rendelkező NSCLC-beteg bevonásával végeztek, akiknél a betegség a platinaalapú kemoterápiát és egy immunellőrzőpont-gátlóval végzett kezelést követően is progressziót mutatott. A klinikai vizsgálatról és a hatóanyagról részletesebben korábbi cikkünkben számoltunk be: Adagraszib nem-kissejtes tüdőrákban. A hatóanyag korábban már áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést kapott, és több más ráktípus kezelésében is vizsgálják, például gasztrointesztinális tumorok és hasnyálmirigyrák terápiájában.
Az objektív válaszarány (ORR) 43% volt, a betegek 80%-ánál sikerült elérni a betegség kontrollját, a klinikai válasz tartósságának átlagos időtartama pedig 8,4 hónap volt.
A naponta kétszer 600 mg-os adagban alkalmazott adagraszib használata során jelentett leggyakoribb mellékhatások (amelyek a betegek legalább 20%-ánál jelentkeztek), a hasmenés, hányinger, fáradtság, hányás, mozgásszervi fájdalom, májkárosodás, vesekárosodás, nehézlégzés, ödéma, étvágycsökkenés, köhögés, tüdőgyulladás, szédülés, székrekedés, hasi fájdalom és a QTc-intervallum megnyúlása voltak.
A leggyakoribb laboratóriumi eltérések (amelyek a betegek legalább egynegyedénél előfordultak) többek között a csökkent limfocitaszám, a megnövekedett GOT, a csökkent nátriumszint, a csökkent hemoglobinszám, a megnövekedett kreatininszint és a csökkent albumin voltak.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Adagrasib (Krazati) Approved for KRAS-Mutated NSCLC
FDA grants accelerated approval to adagrasib for KRAS G12C-mutated NSCLC
Phase 1/2 Study of MRTX849 in Patients With Cancer Having a KRAS G12C Mutation KRYSTAL-1