Kezelési lehetőségek nem kissejtes tüdőrákban
Ma már a nem kissejtes tüdőrák kezelését a driver mutációk jelenléte és fajtája határozza meg. Ezek hiányában még mindig a kemoterápiát kell alkalmaznunk.
- Neoadjuváns immunterápia rezekábilis NSCLC-ben
- Nivolumab + ipilimumab nem-kissejtes tüdőrákban
- Monoterápia METex14 mutációval rendelkező nem-kissejtes tüdőrákra
- Adagraszib nem-kissejtes tüdőrákban
- Új vérlipid teszt a korai tüdőrák kimutatására
- A tüdő rosszindulatú daganatainak kimutatása és jellemzése sejtmentes DNS-„fragmentumok” alapján
Szakértői iránymutatás EGFR-mutáns nem kissejtes tüdőrákban
Az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR)-mutáns nem kissejtes tüdőrákban az ESMO (European Society of Medical Oncology) új guideline-okat jelentetett meg. Javasolják, hogy a progrediáló betegségből készüljön szövettan annak felmérésére, hogy van-e újabb megcélozható mutáció. Ilyenkor a megfelelő célzott kezelés bevezetése szükséges. Amennyiben nem mutatható ki működő alternatív driver mutáció, a kezelés kemoterápiából áll, amelyhez adható immunellenőrzőpont-gátló.
ALK-pozitív NSCLC-ben jobbak az ALK-gátlók
Az aktivált ALK genetikai változatokkal rendelkező előrehaladott nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) érzékenynek mutatkozik az anaplasztikus lymphoma kináz (ALK) tirozin-kináz gátlókra, melyek – a kemoterápiához képest - már régebben is kedvezőbb progressziómentes túlélést eredményeztek. Előrehaladott ALK pozitív NSCLC-s betegeken végzett 6 vizsgálatban igazolták, hogy az ALK-gátlók használatával – a kemoterápiához képest - a teljes túlélés is javult (HR: 0,84), annak ellenére, hogy a vizsgálati időszak után jelentősen számban történt „cross over” a kemoterápiás és az ALK-gátló kezelésen lévő betegek között. Az adatok alapján ismét megerősítést nyert, hogy a előrehaladott ALK-pozitív NSCLC-ben az ALK-gátló kezelést kell elsőként használni
A kemoterápiához adott neoadjuváns nivolumab
Az immunkezelés szerepét értékelték a rezekábilis, nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) neoadjuváns ellátásában. A Checkmate 816-os vizsgálatban 350 rezekábilis NSCLC-ben szenvedő beteg vett részt, akiknél nem volt ismert sem az epidermális növekedési faktor (EGFR) státusz, sem az anaplasztikus lymphoma kináz (ALK) mutációs helyzet. A neoadjuvánsan alkalmazott „platina-doublet” kemoterápia mellé adott nivolumab hatására javult a pathológiai komplett válaszok aránya (24% vs 2%) anélkül, hogy befolyásolta volna a szövődményeket, vagy a tumor eltávolításának eredményességét. A medián eseménymentes túlélési eredmények nivolumabbal 31%, nivolumab nélkül 21% voltak. Egy előre elhatározott interim analízis szerint a teljes túlélés HR aránya 0,57-nek adódott, bár a folyamatban lévő értékelések miatt az eredmény nem szignifikáns. A nivolumabot rezekábilis, ≥4 cm-nél nagyobb, vagy node pozitív NSCLC-s betegek neoadjuváns, platina-alapú kemoterápiája mellé törzskönyvezte az amerikai FDA. A kutatók hozzátették, hogy ilyen esetekben is elsősorban csak az aktív EGFR-, vagy ALK mutációt nem mutató betegeknél várható javulás.
Adagrasib a KRAS G21C-mutáns nem kissejtes tüdőrák kezelésében (2022. június)
Új kezelési lehetőségek bukkantak fel KRAS G12C-mutáns nem kissejtes tüdőrákban (NSCLC-ben). Egy 116 KRAS G21C-mutáns NSCLC-s beteget tartalmazó egykarú vizsgálatban – melyben csaknem minden beteg előzetesen már kemoterápiát és immunterápiát is kapott – a szájon át szedhető KRAS G12C gátló adagrasib adagolás mellé 6,5 hónapos medián progresszió-mentes túlélés, 43 százalékos válaszadási ráta, 12,6 hónapos teljes túlélés társult. 45%-ban fordult elő a kezeléssel összefüggő, ≥3 grade mellékhatás, leggyakrabban fáradtság, hányinger és emelkedett májfunkciós értékek. Két grade 5-ös mellékhatás is keletkezett: egy szívelégtelenség és egy tüdővérzés. Az adagrasib egyelőre nem rendelkezik hatósági engedéllyel.
A kicsiny, perifériás NSCLC szegmentektomiája
A rezekábilis nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) standard műtétje a lobektómia, de egy kevésbé kiterjedt beavatkozás lehetőségét is vizsgálták. Egy több mint 1100, IA stádiumú, perifériás NSCLC-s beteget tartalmazó vizsgálatban kimutatták, hogy a szegmentektómia után jobb az 5 éves teljes túlélési eredmény (OS), mint a lobektómia után (94% vs 91%), bár több a lokoregionális kiújulás (11% vs 5%). A két kezelési csoportban azonos volt a posztoperatív szövődmények aránya. A túlélésben kimutatható javulás miatt a kutatók IA, perifériásan elhelyezkedő NSCLC-ben szenvedő betegeknél szegmentektómiát javasolnak.
A tüdőrák sugárkezelésének kardiovaszkuláris hatásai
A kutatók felmérték a tüdőrák sugárkezelésének kardiovaszkuláris következményeit. A több mint 3200 beteget tartalmazó nyilvántartás elemzése azt mutatta, hogy az intenzitás-modulációval végzett három dimenziós konformális sugárkezelés (3DCRT-IMRT) kardiovaszkuláris mellékhatásai bal oldali daganatok kezelése esetén gyakoribbak, mint jobb oldali daganatok esetén - valószínűleg a szívet ért nagyobb sugárdózisok miatt. Ugyanakkor a sztereotaktikus sugárterápia (SBRT) után bal- és jobboldali daganatok kardiovaszkuláris következményei megegyeznek. A vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy bal oldali tüdődaganatok esetén az SBRT technika biztonságosabban használható, mint a 3DCRT-IMRT.
Forrás:
Passaro A, Leighl N, Blackhall F, et al. ESMO expert consensus statements on themanagement of EGFR mutant non-small-cell lung cancer. Ann Oncol 2022; 33:466.
Cameron LB, Hitchen N, Chandran E, et al. Targeted therapy for advanced anaplasticlymphoma kinase (ALK)-rearranged non-small cell lung cancer. CochraneDatabase Syst Rev 2022; 1:CD013453.
Spicer J, Wang C, Tanaka F, et al. Surgical outcomes from the phase 3 CheckMate 816trial: Nivolumab plus platinum-doublet chemotherapy (chemo) versus chemo alone asneoadjuvant treatment for patients with resectable non-small cell lung cancer. J ClinOncol 2021; 39S: ASCO #8503.
Janne PA, Riely GJ, Gadgeel SM, et al. Adagrasib in Non–Small-Cell Lung CancerHarboring a KRASG12C Mutation. NEJM 2022.
Saji H, Okada M, Tsuboi M, et al. Segmentectomy versus lobectomy in small-sizedperipheral non-small-cell lung cancer (JCOG0802/WJOG4607L): a multicentre, open-label, phase 3, randomised, controlled, non-inferiority trial. Lancet 2022; 399:1607.
Liu BY, Rehmani S, Kale MS, et al. Risk of Cardiovascular Toxicity According to TumorLaterality Among Older Patients With Early Stage Non-small Cell Lung Cancer TreatedWith Radiation Therapy. Chest 2022; 161:1666