Tüdőrákszűrés fontos melléklelete
Az alacsony dózisú CT-vel végzett rendszeres tüdőrákszűrés kapcsán ki lehet emelni azokat a betegeket, akiknél magas az aorta-stenosis kockázata.
Az Annals of Internal Medicine-ben megjelent közlemény szerint az alacsony dózisú CT-vel (LDCT-vel) végzett tüdőszűrés során észlelt aorta-billentyű meszesedés alapján megbecsülhető az aorta-stenosis kialakulásának kockázata.
Az AmericanHeart Association (AHA) szerint az aorta-stenosis az egyik leggyakoribb billentyűbetegség, mely jellemzően beszűkíti az aorta billentyűt, így csökkenti a szívből a testbe áramló vér mennyiségét. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) egyedül az LDCT-t javasolja a tüdőrák szűrésére, melynek elvégzésekor - lengyel szerzők szerint - a koronária betegségek mellett egyben az aorta-billentyű elmeszedése is észlelhető.
A Journal of Thoracic Imaging egy 2019-es cikkében leírta, hogy az LDCT nemcsak a tüdőrák, hanem a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) és a koronária-betegség kimutatására is alkalmas, ami azért is jelentős, mert becslések szerint 2050-ben várhatóan ezek a kórokok lesznek a halálozások döntő részéért felelősek. (Heuvelmans).
Dr. Marcin Fijalkowski (Medical University of Gdansk) és munkatársai 6631, 50 és 80 év közötti, legalább 30 éve dohányzó személyt vizsgáltak 2016 és 2018 között, a MOLTEST BIS tüdőrák szűrési program keretein belül. Az aorta-billentyű meszesedésének kimondásához a 900-as kalcium-score-t meghaladó értékeket vették pozitívnak (a koronáriák esetén a 400 fölötti kalcium-score érték már nagy mennyiségű plakkot jelent). A pozitívnak tekintett eseteket szív-ultrahanggal tovább vizsgálták a diagnózis igazolására. Aorta-billentyű meszesedést a betegek 13%-ánál (869 esetben) láttak. Ennek a csoportnak a 8%-ánál (68 beteg) észleltek 900-as score fölötti értéket, esetükben ultrahanggal 0,5%-ban legalábbis mérsékelt súlyosságú aorta-stenosist mutattak ki. Az ily módon igazoltan billentyű-meszesedésben szenvedők 55%-a nem is tudott billentyű betegségéről, ami 23%-uknál már súlyos fokú volt.
Mivel a tüdőszűrő vizsgálat járulékos lelete életmentő volt, a szerzők javasolják, hogy az LDCT-vel végzett tüdőrák-szűrés során rutinszerűen végezzék el az aorta-billentyű meszesedés értékelését is, annak ellenére, hogy a kardiológiai társaságok egyelőre nem ismerték fel az LDCT jelentőségét az aorta-stenosis igazolásában.
Dr. Salim S. Virani (kardiológus, Baylor College of Medicine, Houston) is fontosnak tartja, hogy „ha már képalkotó vizsgálatot végzünk valamilyen ok miatt, akkor minden rendelkezésre álló információt értékelnünk kell.” Természetesen további, nagyobb esetszámú vizsgálatokat tart szükségesnek, mielőtt az LDCT vizsgálatot az aorta-stenosis diagnosztikus eszközeként alkalmaznánk. A vizsgálat további korlátja a bevont betegek igen speciális csoportja (idősebb, és nagyon régóta dohányos); minden bizonnyal fiatalabbak esetén (a jóval kisebb tüdőrák gyakoriság mellett), sokkal kevesebb lett volna a felfedezett aorta-meszesedés is. Azt is tudni kellene, hogy az általános népességben mennyi mellkasi képalkotó vizsgálat történik nem kardiológiai okokból,ahhoz, hogy eldönthessük, milyen meszesedési értékeknél húzzuk meg a pozitivitás határát.
Forrás: