Új hatásmechanizmusú, HIV-fertőzés kezelésére szolgáló szer
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a HIV fertőzés kezelésére szolgáló Trogarzo (ibalizumab) készítményt.
- Az EMA is jóváhagyta a HIV-1 fertőzés kezelésére szolgáló Dovato tablettát
- Kettős hatóanyagú szer a HIV-1 kezelésére
- Az FDA két új szert engedélyezett a HIV-1 fertőzés kezelésére (Delstrigo és Pifeltro)
- Hármas hatóanyagú HIV-1 elleni szer
- A HIV-fertőzés kezdeti kezelése
- Tíz tévhit az AIDS-ről és kórokozójáról
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) július 25-én pozitív véleményt fogalmazott meg a HIV-fertőzés kezelésére szolgáló Trogarzo (hatóanyag: ibalizumab, gyógyszerforma: 200 mg infúzióhoz való koncentrátum) készítményre (kérelmező: Theratechnologies International Limited). A teljes indikáció szerint a gyógyszer más antiretrovirális szerekkel együtt adható olyan multidrog-rezisztens HIV-fertőzésben szenvedő felnőtt betegeknek, akiknél egyéb szuppresszív antivirális kezelési rend nem alkalmazható. Az Egyesült Államokban az FDA már 2018. március 6-án engedélyezte a készítményt, mégpedig elsőbbségi eljárás (priority review) és gyorsított engedélyezés (fast-track) keretében, továbbá a gyógyszer ritka betegségek gyógyszere minősítést kapott.
A hatóanyagról (ibalizumab)
A Trogarzo hatóanyaga az ibalizumab (ATC kód: J05AX23), egy nem immunszuppresszív humanizált monoklonális antitest, amely a CD4-hez, a HIV fő receptorához kötődik, és megakadályozza, hogy a vírus beléphessen a sejtekbe. A HIV elsődleges receptora a T-limfociták és makrofágok felszínén található differenciálódási cluster fehérje a CD4 antigén, melynek koreceptorai a G proteinek közé tartozó kemokin receptorok. A HIV különböző típusai más-más koreceptort használnak. A primer HIV- fertőzések nagy részét okozó makrofág-tróp típus a b-kemokin receptorok közé tartozó CCR5-öt részesíti előnyben, míg a krónikus HIV betegségre jellemző, T sejtekhez adaptálódott HIV a CXC a-kemokin receptort, a CXCR4-et. Az ibalizumab fejlesztését Dr. K.A. Reimann kutatócsoportja kezdte el 1992-ben, és a vizsgálatok során kiderült, hogy a monoklonális antitest antivirális hatása mellett igen kedvező mellékhatásprofillal rendelkezik, valamint szinergiát mutat az antiretrovirális szerekkel, és képes a CD4 T-sejt válasz helyreállítására, mivel a CD4-hez nem kompetitíven kötődő ibalizumab gátolja a CD4-gp120 komplex konformációs változásait, ami nélkülözhetetlen a HIV sejtekbe jutásához. A Trogarzo legfőbb előnye, hogy korábban már többféle terápiával sikertelenül kezelt betegeknél is alkalmazható, mivel egy teljesen új gyógyszerosztályba tartozó hatóanyagot tartalmaz (post-attachment inhibitor). A készítményt intravénásan, kéthetente 800 mg-os adagban kell alkalmazni egy 2000 mg-os feltöltő dózist követően.
Mellékhatások
A Trogarzo alkalmazása során tapasztalt leggyakoribb mellékhatások a hasmenés, hányás, kiütések és émelygés voltak. Egyes esetekben immun-rekonstitúciós gyulladásos tünetegyüttest (IRIS, immune reconstitution inflammatory syndrome) is jelentettek.
A HIV-fertőzésről
A HIV-fertőzés következtében kialakuló betegséget 1981-ben írták le először. Valószínűsíthető, hogy az első megbetegedések az Egyesült Államokban és Európában már a 70-es évek második felében előfordultak, feltételezetten a kórokozónak Afrikából történő közvetlen, illetve a Karib-térség szigetein keresztül történt közvetett behurcolását követően. Az AIDS azonban ez idő tájt Afrikában is új betegségnek számított. A kórokozó a 70-es évek közepén ebben a térségben ugyan jelen volt, de a betegség nagyobb számban itt is csak a 80-as évek elejétől fordult elő. 1981 tavaszán vált feltűnővé New Yorkban, Los Angelesben és San Franciscóban, hogy fiatal homoszexuális férfiak körében szokatlan gyakorisággal jelentkezik Pneumocystis carinii okozta tüdőgyulladás, valamint a Kaposi szarkóma agresszív formája. A vizsgálatok alapján rövid idő alatt kiderült, hogy a betegek immunrendszere súlyosan károsodott bizonyos T-limfocita funkciók kiesése következtében.
A betegséget az Egyesült Államokban eleinte olyan szorosan kötötték a homoszexualitáshoz, hogy az eredeti elnevezése GRID (homoszexuálisokkal összefüggő immunhiány, gay-related immune deficiency) volt, aminek kapcsán sok cikk és könyv bélyegezte meg a homoszexuális embert, aki morális és fizikai romlást terjeszt az egészséges, heteroszexuális világban. A másik érintett réteg a kábítószer-élvezők csoportja volt, ezért a konzervatív erkölcs apostolai azt állították, hogy ez „Isten büntetése” korunk erkölcstelenségéért. Amint azonban a heteroszexuálisok és kisgyermekek is megbetegedtek, az értelmezések megváltoztak, ahogy a betegséget is átnevezték.
A humán immundeficiencia vírus (HIV) az immunrendszert támadja meg, és hosszú lappangási időt követően egy életen át tartó, súlyos betegséget okoz. A kezeletlen fertőzés utolsó stádiuma, a szerzett immunhiányos szindróma (AIDS) az immunrendszer folyamatos leromlásának az eredménye. A csökkent védekezőképesség miatt AIDS esetében meghatározó egy vagy több opportunista fertőzés jelenléte. Késői diagnózisról beszélünk akkor, ha a diagnózis időpontjában, a vérben a CD4 sejtszám 350 sejt/mm3 alatt van. Ez mutatja meg, hogy mennyire érintett az immunrendszer. A kilencvenes évek végétől alkalmazott kombinált antiretrovirális kezelés hatására a korábban behatárolt életkilátással fenyegető, az utolsó szakaszában rendkívül rossz életminőséggel járó, halálos betegség lefolyása megváltozott (1981 és 2017 között világszerte 39 millióan vesztették életüket a fertőzés következtében). Mára a HIV/AIDS-betegség egy krónikus, jó életminőséget engedő, kezelhető betegséggé vált. Természetesen továbbra is vannak betegek, akiknél a kezelés nem minden esetben hatékony, és a betegség progrediál, halálhoz vezet. A tartós gyógyszeres kezeléshez közepes és súlyos mellékhatások is társulhatnak, de összességében az AIDS kialakulása az esetek döntő többségében megelőzhető, és az AIDS-halálozás is jelentősen csökkent. Magyarországon jelenleg 2000-2200 ember tudja magáról, hogy vírushordozó, 3000-4000-ren azonban nincsenek tisztában ezzel. Hazánkban a járványügyi helyzet egyébként nem változott, az előző évekhez hasonlóan tavaly is 200-300 új fertőzöttet észleltek, és minimálisan emelkedett az AIDS-betegek és az elhunytak száma is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Trogarzo: Pending EC decision
FDA approves new HIV treatment for patients who have limited treatment options
HIV/AIDS – Magyarország, 2019. március 31. – 2019. I. negyedévi adatok (ÁNTSZ)
Nemzeti AIDS stratégia
Ibalizumab Targeting CD4 Receptors, An Emerging Molecule in HIV Therapy
Ibalizumab for the treatment of multidrug-resistant HIV-1 infection.
Ibalizumab, a Novel Monoclonal Antibody for the Management of Multidrug-Resistant HIV-1 Infection.Ibalizumab and Fostemsavir in the Management of Heavily Pre-Treated HIV-infected Patients.
A HIV/AIDS története