hirdetés

Új immunterápia agydaganatok kezelésére

Egy trispecifikus antitest 66%-os túlélést eredményezett glioblasztómás állati modellszervezetekben.

hirdetés

A Nature Communications folyóiratban október 14-én jelent meg a Philadelphia székhelyű The Wistar Institute (University of Pennsylvania) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új immunterápiás eljárást ismertettek, amely glioblasztómás állati modellszervezetekben megbízhatóan javította a túlélést.

A glioblasztóma az agydaganatok leghalálosabb formája, az ötéves túlélési arány kevesebb mint 5%. A glioblasztóma rossz kilátásainak egyik fő tényezője a természetes immunszuppresszió, ami a tumorok magas fokú diverzitásával párosul. A kutatók azonban azt figyelték meg, hogy minden rákos megbetegedés, még az immunrendszer számára alig érzékelhető (“csendes”), gyorsan növekvő rákos megbetegedések, mint a glioblasztóma is, olyan antigéneket termel, amelyek az immunterápiás kezelésekben felhasználhatók arra, hogy figyelmeztessék az immunrendszert a tumorok jelenlétére. A glioblasztóma hatékony immunterápiájának megtervezése azonban különösen nagy kihívást jelent, mivel a glioblasztóma antigénjei nagymértékben változhatnak. Ez a változékonyság azt jelenti, hogy minden hatékony immunterápiának nagy mennyiségű információt kellene eljuttatnia az immunrendszerhez.

A kutatócsoport egy egyedülálló, hármas specificitású antitestet tervezett, vagyis egy DNS-kódolt trispecifikus antitestet, amelyet DTriTE-nek nevezték el. Hatásmechanizmusa szerint az antitest a CD3 fehérjén keresztül összekapcsolja a tumorellenes T-sejteket két különböző glioblasztóma-antigénnel: az IL-13Rα2 fehérjével és az EGFRvIII fehérjével. Ez lehetővé teszi az immunrendszer T-sejtjeinek riasztását és aktiválását, amikor olyan különböző glioblasztóma-tumorokkal találkoznak, amelyek e két antigén valamelyikét vagy mindkettőt expresszálják.

A preklinikai laboratóriumi vizsgálatok során az egyik DTriTE antitest igen erős tumorellenes hatást mutatott: nemcsak a tumorellenes T-sejtek erőteljes aktiválását eredményezte, hanem a daganat-eltávolító sejtek egy másik típusát, a természetes ölő (NK; natural killer) T-sejteket is riasztotta. A DTriTE-vel kezelt egér modellszervezetek 66%-a tartós tumorszuppressziót és túlélést mutatott - ilyen eredményre jelenleg egyetlen más kezelés sem képes.

“Ezek a korai fázisú eredmények azt mutatják, hogy még egy olyan terápiarezisztens rák esetében is, mint a heterogén glioblasztóma, a DTriTE erős és tartós rákellenes választ képes kiváltani, potenciálisan új eszközzel bővítve terápiás arzenálunkat” - összegzett a tanulmány első szerzője, Daniel H. Park. “Izgatottan várjuk, hogy tovább fejleszthessük ezt a módszert a glioblasztóma kezelésében, és a jövőben akár más olyan ráktípusok kezelésében is, amelyek hasonló problémák miatt nem reagáltak megfelelően az immunterápiára.”

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Researchers design novel immunotherapy for brain cancer

Novel tri-specific T-cell engager targeting IL-13Rα2 and EGFRvIII provides long-term survival in heterogeneous GBM challenge and promotes antitumor cytotoxicity with patient immune cells

Irodalmi hivatkozás:

Daniel H Park et al, Novel tri-specific T-cell engager targeting IL-13Rα2 and EGFRvIII provides long-term survival in heterogeneous GBM challenge and promotes antitumor cytotoxicity with patient immune cells, Journal for ImmunoTherapy of Cancer (2024). DOI: 10.1136/jitc-2024-009604

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.