Új immunterápia agydaganatok kezelésére
Egy trispecifikus antitest 66%-os túlélést eredményezett glioblasztómás állati modellszervezetekben.
- Fény derült a meningeomák kialakulási mechanizmusára
- Kísérleti rákvakcina glioblastomára
- Immunellenőrzőpont-gátlás és hiperprogresszió
- Molekuláris vizsgálatok szerepe a szolid tumoros betegek kezelésében
- T-sejt-választ serkentő immunterápiák az onkológiában
- Mesterséges intelligencia a gyógyszertervezésben
A Nature Communications folyóiratban október 14-én jelent meg a Philadelphia székhelyű The Wistar Institute (University of Pennsylvania) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új immunterápiás eljárást ismertettek, amely glioblasztómás állati modellszervezetekben megbízhatóan javította a túlélést.
A glioblasztóma az agydaganatok leghalálosabb formája, az ötéves túlélési arány kevesebb mint 5%. A glioblasztóma rossz kilátásainak egyik fő tényezője a természetes immunszuppresszió, ami a tumorok magas fokú diverzitásával párosul. A kutatók azonban azt figyelték meg, hogy minden rákos megbetegedés, még az immunrendszer számára alig érzékelhető (“csendes”), gyorsan növekvő rákos megbetegedések, mint a glioblasztóma is, olyan antigéneket termel, amelyek az immunterápiás kezelésekben felhasználhatók arra, hogy figyelmeztessék az immunrendszert a tumorok jelenlétére. A glioblasztóma hatékony immunterápiájának megtervezése azonban különösen nagy kihívást jelent, mivel a glioblasztóma antigénjei nagymértékben változhatnak. Ez a változékonyság azt jelenti, hogy minden hatékony immunterápiának nagy mennyiségű információt kellene eljuttatnia az immunrendszerhez.
A kutatócsoport egy egyedülálló, hármas specificitású antitestet tervezett, vagyis egy DNS-kódolt trispecifikus antitestet, amelyet DTriTE-nek nevezték el. Hatásmechanizmusa szerint az antitest a CD3 fehérjén keresztül összekapcsolja a tumorellenes T-sejteket két különböző glioblasztóma-antigénnel: az IL-13Rα2 fehérjével és az EGFRvIII fehérjével. Ez lehetővé teszi az immunrendszer T-sejtjeinek riasztását és aktiválását, amikor olyan különböző glioblasztóma-tumorokkal találkoznak, amelyek e két antigén valamelyikét vagy mindkettőt expresszálják.
A preklinikai laboratóriumi vizsgálatok során az egyik DTriTE antitest igen erős tumorellenes hatást mutatott: nemcsak a tumorellenes T-sejtek erőteljes aktiválását eredményezte, hanem a daganat-eltávolító sejtek egy másik típusát, a természetes ölő (NK; natural killer) T-sejteket is riasztotta. A DTriTE-vel kezelt egér modellszervezetek 66%-a tartós tumorszuppressziót és túlélést mutatott - ilyen eredményre jelenleg egyetlen más kezelés sem képes.
“Ezek a korai fázisú eredmények azt mutatják, hogy még egy olyan terápiarezisztens rák esetében is, mint a heterogén glioblasztóma, a DTriTE erős és tartós rákellenes választ képes kiváltani, potenciálisan új eszközzel bővítve terápiás arzenálunkat” - összegzett a tanulmány első szerzője, Daniel H. Park. “Izgatottan várjuk, hogy tovább fejleszthessük ezt a módszert a glioblasztóma kezelésében, és a jövőben akár más olyan ráktípusok kezelésében is, amelyek hasonló problémák miatt nem reagáltak megfelelően az immunterápiára.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers design novel immunotherapy for brain cancer
Irodalmi hivatkozás:
Daniel H Park et al, Novel tri-specific T-cell engager targeting IL-13Rα2 and EGFRvIII provides long-term survival in heterogeneous GBM challenge and promotes antitumor cytotoxicity with patient immune cells, Journal for ImmunoTherapy of Cancer (2024). DOI: 10.1136/jitc-2024-009604