Új vegyület a gyógyszerrezisztens ráksejtek ellen
A kutatók nemrégiben egy olyan új molekulacsaládot azonosítottak, mely egérkísérletekben elpusztította a többféle kemoterápiás szerrel szemben rezisztens ráksejteket.
A rákbetegség okozta halálozás gyakran arra vezethető vissza, hogy a tumorsejtek rezisztenssé válnak a kemoterápiás szerekkel szemben. A spanyolorsszági Pamplona Egyetem és a lengyelországi Jagelló Egyetem munkacsoportja a Bioorganic & Medicinal Chemistry Letters című lapban számolt arról, hogy sikerült olyan új molekulacsaládot azonosítaniuk, amely egérkísérletekben elpusztította a többféle kemoterápiás szerrel szemben rezisztens ráksejteket.
A vizsgálatot vezető dr, Enrique Domínguez-Alvarez szerint vizsgálatuk újfajta módszert kínál a többféle szerrel szemben rezisztens daganatok elleni küzdelemhez. A most nyilvánosságra hozott vizsgálat alapját egy korábbi kutatás képezi, melyben 57, tumorellenes vegyületet azonosítottak, melyek némelyikéről a szakemberek feltételezik, hogy erősíthetik a kemoterápiás szerek hatását.
A mostani vizsgálat középpontjában egy gyakori védekező mechanizmus, az úgynevezett „efflux pumpa” állt, mely a kemoterápia hatásának kitett tumorsejtekben alakul ki. A sejtmembránokon belül elhelyezkedő efflux pumpák olyan proteinek, melyek segítenek eltávolítani a toxikus vegyületeket – köztük a kemoterápiás szereket – a sejtek belsejéből. Az egyik ilyen protein az úgynevezett ABCB1.
A munkacsoport arra kereste a választ, hogy a korábbi vizsgálatukban azonosított szelenovegyületek képesek-e blokkolni az ABCB1 efflux pumpát.
Multidrug rezisztens (MDR) egér T-lymphoma-sejtekkel végzett kísérletsorozatuk alapján azt találták, hogy a vegyületek blokkolták az efflux pumpát; az egyes tesztelt vegyületek hatékonyságában akár négyszeres különbségek is mutatkoztak. Azt is megfigyelték, hogy ezek a vegyületek a ráksejtek apoptózisát indukálják.
A vizsgált szelenovegyületek közül a legaktívabbak az egér ráksejtek körülbelül 80 százalékát pusztították el.
A szerzők a tesztelt 11 szelenovegyület közül négyet találtak igen hatékonynak a ráksejtekben lévő MDR efflux pumpa (ABCB1) gátlásában, ezen túlmenően e vegyületek szimultán citotoxikus és erős proapoptotikus aktivitást is kifejtettek egér T-lypmphoma-sejteken.
A szerzők tisztában vannak azzal, hogy a most közzétett eredmények csak a kezdeti lépését jelentik egy hosszú folyamatnak, melynek a végeredménye ideális esetben egy új gyógyszercsoport kifejlesztése. A következő lépés a hasonló vegyületek tesztelése lesz, hogy kiválaszthassák azokat, amelyik a legtöbbet ígérik élő állatokon végzett kísérletekhez.
„Reméljük, hogy a jövőben ez a vizsgálat alapot teremthet olyan új tumorellenes szerek kifejlesztéséhez, melyek elérhetőek lesznek a rászoruló betegek számára” – zárja eredményeik ismertetését a vizsgálat vezetője.