Ultrahangvizsgálat az osteoporosis diagnosztikájában
Egy most megjelent vizsgálat szerint a csontrendszer állapotának felmérésére szolgáló speciális ultrahangvizsgálat a hagyományosan használt röntgenvizsgálattal (DEXA) egyenértékű információkat nyújt.
A csontrendszer állapotának felmérésére és az osteoporosis kórismézésére általánosan használt paraméter a csont ásványianyag-sűrűségének (BMD, bone minderal density) meghatározása. Az is közismert, hogy a BMD körülbelül a húszas éveink közepéig emelkedik, ekkor éri el csúcsértékét, majd életünk hátralévő részében folyamatosan csökken. Az idősödés mellett bizonyos életmódbeli tényezők felgyorsíthatják a csontvesztést – ennek minden következményével (csonttörések, krónikus hátfájás stb.). Az International Osteoporosis Foundation (IOF) adatai szerint évente csaknem 9 millió csonttörés következik be osteoporosis következtében.
Az osteoporosis nagyobb mértékben sújtja a nőket, akiknek csontjai egyébként is kevésbé teherbíróak, és a helyzetet csak tovább rontja a menopauza. Ugyancsak az IOF adatai szerint még a nagykockázatú, korábban már csonttörést elszenvedett betegek körében is akár 80% lehet a felismerésre nem került és ezért nem is kezelt esetek aránya. Mindezek fényében különös jelentősége van, hogy minél szélesebb körben rendelkezésre álljanak az osteoporosis korai felismerésére alkalmas technikák.
A The Journal of the American Osteopathic Association című lapban most megjelent közlemény arról számol be, hogy az ultrahangvizsgálat pontossága semmiben nem marad el a kettős energiájú röntgen-abszorpciometriáétól (DEXA, dual-energy X-ray absorptiometry), melyet a szakértők eddig az egyik legpontosabb módszernek tartottak a BMD méréséhez. Bár a DEXA továbbra is kiváló az átfogó adatok gyűjtéséhez a csontrendszer állapotáról, a vizsgálat viszonylag drága és nem is mindenhol elérhető. Ennél fogva az ultrahangvizsgálat az eddiginél nagyobb szerepet kaphat az osteoporosis diagnosztikájában, hiszen olcsó, könnyen mozgatható, és nem jár ionizáló sugárzás alkalmazásával.
A korábbi vizsgálatok szoros korrelációt igazoltak az iskolázottsági szint, az életmód és szocio-ökonómiai státusz, illetve a csontminőség között, ezért a vizsgálat vezetője, dr. Andrea Nazar arra figyelmeztet, hogy már fiatal korban megfelelő életmóddal kell törekedni a csontállomány megőrzésére.
Az ultrahangvizsgálatnak az osteoporosis diagnosztikájában betöltött potenciális szerepével kapcsolatban kiemeli, hogy olcsó és biztonságos módszerről van szó. A közlemény egyik társszerzője azonban úgy véli, hogy az ultrahangvizsgálattól nem várható a DEXA által nyújtott összes információ, azonban arra mindenképpen alkalmas, hogy az orvos eldönthesse, hogy az adott betegnél szükség van-e a kezelés megkezdésére vagy sem.