Vesevédelem sugárterápia alatt
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a LysaKare (arginin/lizin) készítményt, amely védi a vesét alutécium oxodotreotiddel végzett sugárterápia alatt.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) május 29-én pozitív véleményt fogalmazott meg a LysaKare (hatóanyag: L-arginin-hidroklorid és L-lizin-hidroklorid, gyógyszerforma: 25g/25g infúzióhoz való oldat) készítménnyel szemben (kérelmező: Advanced Accelerator Applications, a Novartis leányvállalata), amely a lutécium (177Lu) oxodotreotiddel végzett sugárterápia közben a vesék védelmére szolgál
A hatóanyagokról (L-arginin hidroklorid és L-lizin-hidroklorid) és mellékhatásokról
A LysaKare hatóanyagai, az L-arginin hidroklorid és L-lizin-hidroklorid aminosavak (ATC kód: V03AF11) csökkentik a vesecsatornákban a sugárterápia közben alkalmazott lutécium (177Lu)-oxodotreotid abszorpcióját és retencióját. A lutécium (177Lu)-oxodotreotid nagy affinitással kötődik a szomatosztatin-receptor 2-es altípusához (sst2). Ezáltal kötődik az sst2 receptorokat overexpresszáló malignus sejtekhez. A lutécium-177 (177Lu) β-emittáló radionuklid maximális penetrációs tartománya a szövetekbe 2,2 mm (átlagos penetrációs tartománya 0,67 mm), amely elegendő a tumoros célsejtek elpusztításához anélkül, hogy a szomszédos egészséges sejtekre számottevő hatást gyakorolna. Az Európai Unióban 2017 óta engedélyezett Lutathera volt az első jóváhagyott peptidreceptor radioterápia (PRRT) nem reszekábilis vagy áttétes, progresszív, jól differenciált szomatosztatinreceptor-pozitív neuroendokrin tumorok (GEP-NET-ek) kezelésére. A LysaKare alkalmazása során tapasztalt leggyakoribb mellékhatások a hányinger (25%) és a hányás (10%) valamint a hiperkalémia voltak.
A neuroendokrin tumorok szomatosztatin alapú radiopeptid kezeléséről
A neuroendokrin tumorok az összes humán daganat mintegy 5%-át képezik. A szomatosztatinanalógokat (SSA) 25 éve alkalmazzák a neuroendokrin daganatok kezelésében. A peptidreceptor-radioterápiának (PRRT) alapja az a megfigyelés, hogy a neuroendokrin daganatok sejtjeinek felszínén nagy számban fejeződnek ki specifikus peptidreceptorok. A terápiás felhasználhatóság szempontjából ezen receptorok közül napjainkban a legnagyobb jelentőséggel a szomatosztatinreceptorok bírnak. A radioaktív izotóppal jelzett SSA kapcsolódik a sejtfelszíni szomatosztatinreceptorhoz, majd a receptor-ligand komplex bekerül a sejt citoplazmájába. A neuroendokrin daganatok PRRT-kezelésének a legfontosabb előfeltétele a szomatosztatinreceptorok megfelelő mértékű expressziója a daganatban. Az expresszió mértékét a szomatosztatinreceptor-szcintigráfia (például Octreoscan) során nyert felvételeken ítéljük meg. A szomatosztatinreceptor-radioterápiát β-sugárzó izotóp ittriummal (90-Y) vagy β-γ sugárzó izotóp lutéciummal (177-Lu) jelzett octreotidszármazékokkal végzik. A 90-Y nagyenergiájú β-sugárzást bocsát ki, amely magas target dózist ad le és messzebb hatol a szövetben. A 177-Lu alacsony energiájú β-sugárzó, amely alacsonyabb target dózist ad le és kisebb a hatótávolsága. Napjainkban kezelés céljából az octreotid különböző származékait használják.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) májusi pozitív véleménye a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított körülbelül 60 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC, Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
CHMP summary of positive opinion for LysaKare
Advanced Accelerator Applications Receives Positive CHMP Opinion for LysaKare®
Neuroendokrin tumorok szomatosztatin alapú radiopeptid kezelése