Vizeletteszt húgyhólyagrák korai diagnosztizálására
A klinikai vizsgálatok során a diagnosztikai teszt 88,8%-os érzékenységet ért el.
- Új ígéretes terápia prosztata- és húgyhólyagrák kezelésére
- Visszavonták az atezolizumab hólyagrák indikációját
- Nem izominvazív húgyhólyagdaganatok lokális ellátása és szisztémás gyógyszeres kezelése
- Húgyhólyagtumorok patológiája, szövettani diagnózisának szempontjai, lehetőségei és elvárásai (TUR, cisztektómia)
A Nature Biomedical Engineering folyóiratban november 28-án jelent meg a Szöul székhelyű Center for Advanced Biomolecular Recognition at the Korea Institute of Science and Technology (KIST) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan diagnosztikai vizelettesztet mutattak be, amely nagy pontossággal képes a húgyhólyagrák korai kimutatására.
A hólyagrák gyógyulási aránya korai felismerés esetén több mint 90%, de a kiújulási aránya magas, (70% körüli), ami folyamatos megfigyelést tesz szükségessé. A késői felismerés gyakran nagyobb műtéteket igényel, mint például a hólyag eltávolítása, amelyet mesterséges hólyag beültetése vagy vizelettasak használata követ - mindezek a beavatkozások jelentősen rontják a beteg életminőségét.
A jelenleg rendelkezésre álló vizelettesztek azonban igen alacsony érzékenységűek, a cisztoszkópiás beavatkozás pedig (amelynek során katétert vezetnek a húgycsőbe a hólyag belső vizsgálatához) fájdalmas és megterhelő a beteg számára.
A Dr. Youngdo Jeong vezette kutatócsoport a most bemutatott kutatás során egy olyan vizeletalapú hólyagrák-diagnosztikai készletet fejlesztett ki (BLOOM assay), amely otthon is kényelmesen használható: a vizeletminták előzetes feldolgozása nélkül képes a hólyagrák biomarkereinek pontos kimutatására. A kutatócsoport a víz és az olaj rétegződésének elvét használta fel a teszt kidolgozásakor. Korábban a biomarkerek kimutatása a vizeletben kihívást jelentett egyrészt a biomarkerek alacsony koncentrációja, másrészt a szennyeződések, például a hematuria okozta interferencia miatt.
Az újonnan kifejlesztett teszt kit ezeket a problémákat egy olyan mechanizmus alkalmazásával küszöböli ki, amelyben, ha a biomarkerhez kötött film felszakad, egy felhajtóerővel rendelkező jelhordozót szabadít fel, amely az olajrétegbe kerülve detektálható jelet bocsát ki. Ez a kialakítás megakadályozza a szennyeződések, például a hematuria okozta interferenciát, és felerősíti a jelet, lehetővé téve a biomarker pontos kimutatását.
A Koreai Egyetem Urológiai Tanszékén 80 beteggel és 25 egészséges személlyel kettős vak módszertannal végzett klinikai vizsgálatok során a diagnosztikai készlet 88,8%-os érzékenységet ért el. Ez jelentős javulás a forgalomban lévő tesztek mindössze 20%-os érzékenységéhez képest. Figyelemre méltó, hogy míg a hagyományos módszerek szinte képtelenek a korai stádiumú hólyagrák diagnosztizálására, az új teszt még a korai stádiumú eseteket is pontosan kimutatja, így várhatóan csökkenti a szükségtelen cisztoszkópiák számát, a korai felismerés révén pedig javítja a túlélési arányt és a betegek életminőségét.
Ezekre az eredményekre építve a kutatócsoport célja, hogy későbbi forgalmazás céljára olyan termékeket fejlesszen ki, amelyek tömegesen és gyorsan használhatók orvosi vizsgálóközpontokban, de akár otthon is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Urine-based bladder cancer diagnostic kit can be used at home
Diagnosis of early-stage bladder cancer via unprocessed urine samples at the point of care
Irodalmi hivatkozás:
Changjoon Keum et al, Diagnosis of early-stage bladder cancer via unprocessed urine samples at the point of care, Nature Biomedical Engineering (2024). DOI: 10.1038/s41551-024-01298-0