Wilson-kór elleni készítmény (Cufence)
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a Wilson-kór kezelésére szolgáló Cufence (trientin-dihidroklorid) készítményt.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) május 29-én pozitív véleményt fogalmazott meg a Wilson-kór kezelésére szolgáló Cufence (hatóanyag: trientin-dihidroklorid, gyógyszerforma: 200 mg-os kemény kapszula) készítménnyel szemben (kérelmező: Univar BV). A Cufence 2003-ban már megkapta az Európai Gyógyszerügynökségtől a ritka betegségek gyógyszere (Orphan medicine) minősítést, ekkor még a szer tulajdonosa az angliai székhelyű Univar Limited volt, 2013 óta viszont már a holland Univar BV portfóliójába tartozik.
A hatóanyagról (trientin-dihidroklorid)
A Cufence hatóanyaga, a trientin-dihidroklorid (ATC kód: A16AX) egy kelátképző vegyület, mely vizelettel ürülő stabil komplex formájában távolítja el a rezet a szervezetből, ráadásul gátolja a réz felszívódását is a bélrendszerből.
Klinikai vizsgálatok, hatásosság, mellékhatások
A trientin Wilson-kórban szenvedő betegekben mutatott hatásosságát és biztonságosságát egy retrospektív vizsgálatban értékelték (NCT03299829) 3 és 75 éves kor közötti, összesen 50 beteg bevonásával. Az elsődleges végpont az AST (aszpartát-aminotranszferáz), ALT (alanin-aminotranszferáz), GGT (gamma-glutamil transzpeptidáz), albumin és bilirubin szint összehasonlítása volt a kiinduláskor mért értékekkel, a másodlagos végpont pedig a vizelet 24 órás réztartalmának mérése a vizsgálati időszak alatt. A készítmény leggyakoribb mellékhatásai a klinikai vizsgálatok során a hányinger és a bőrön jelentkező kiütések voltak.
Vizsgálati fázisban lévő szerek azonos indikációra
Az Egyesült Államokban az Alexion Pharmaceuticals fázis III vizsgálatot folytat az ALXN1840 (korábban WTX101) vizsgálati készítménnyel (bisz-kolin-tetrahidromolibdát), melynek első eredményeit 2021-re, a vizsgálat teljes befejezését pedig 2026-ra várják. A 28 beteg bevonásával végzett intervenciós klinikai vizsgálat (NCT02273596) elsődleges végpontja a molibdén plazmakoncentrációhoz igazított a nem cöruloplazminhoz kötött rézkoncentráció (NCC, noncoeruloplasmin-bound copper).
A Wilson-kórról
A Wilson-kór a rézanyagcsere ritka, genetikai megbetegedése, ami ma Magyarországon nagyjából háromszáz beteget érint. A betegséget 1912-ben írta le S. A. K. Wilson. A betegség hátterében a 13-as kromoszómán lévő mutáció áll, aminek következtében a máj nem képes a felesleges rezet az epével eltávolítani, és az felhalmozódik először a májban, majd a központi idegrendszerben, a szemben és egyéb szervekben is. Mivel a betegség autoszomális recesszív öröklődésű, csak akkor manifesztálódik, ha a beteg mindkét szülőtől hibás gént örököl. A betegség általában a serdülőkor végén, vagy fiatal felnőttkorban alakul ki. Gyermekekben általában májbetegség formájában jelentkezik, felnőttekben pedig az idegrendszeri tünetek gyakoribbak. A betegek többségének már gyermekkora óta kórosak a transzamináz (GOT, GPT) értékei. Gyakran megfigyelhetők az idült májbetegség általános tünetei: fáradékonyság, aluszékonyság, étvágytalanság, jobb bordaív alatti fájdalom. Nem ritka, hogy mire a diagnózis megszületik, a beteg már cirrhotikus. Az esetek egy részében sárgasággal, bizonytalan hasi panaszokkal, hányással kezdődő heveny májelégtelenség a betegség első jele, ami igen súlyos lefolyású; ebben az esetben sokszor az egyetlen megoldást az időben elvégzett májátültetés jelenti. Ha a réz az idegrendszerben is lerakódik, típusos neurológiai tünetek lépnek fel: jellemző a kéz, a láb és a fej remegése, izommerevség, akaratlan mozgások, amikhez járás- és beszédzavar társul. Jellegzetes a betegek apró betűs írása. A betegek arca kifejezéstelen (lárvaarc), ami mellett nyálfolyás is előfordul. Sok esetben jelentkeznek pszichés problémák. Iskolásokban első tünet lehet a tanulmányi eredmények romlása, és a koncentrálási nehézség. Gyakori a depresszió, az agresszivitás, a kritikátlanság és a kiszámíthatatlanság, de ritkán akár szkizofrénia tünetei is megjelenhetnek. Ritkábban a hormonháztartás zavarai (nőkben elsősorban menstruációs zavarok), illetve hematológiai eltérések (pl. vérszegénység) is előfordulnak. A korábban a diagnosztika alapvető elemének tekintett májbiopszia egyre inkább háttérbe kerül. Alkalmazására főleg akkor van szükség, ha az egyéb vizsgálatok alapján a kórisme kétséges. A betegek kezelésére életük végéig szükség van. A kezelés célja kettős: egyrészt az évek alatt felhalmozódott rezet kell eltávolítani, másrészt meg kell akadályozni, hogy újra felszaporodjon. Az egyik lehetőség a felesleges réz vizelettel történő eltávolítása olyan gyógyszerekkel, amelyek megkötik a rezet (ilyen a Cufence-en kívül pl. a D-penicillamin is). A másik pedig a cinktartalmú gyógyszerek alkalmazása, amelyek a réz felszívódását csökkentik a bélrendszerből. A kezelés elején a panaszok gyakran átmenetileg rosszabbodnak, de a betegek többségében idővel jelentős javulás érhető el, bár nem mindenki éri el a panaszmentességet. Mivel időben elkezdett kezeléssel megelőzhető a betegség tüneteinek kialakulása, fontos a betegek hozzátartozóinak szűrése is.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a májusi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított körülbelül 60 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
CHMP summary of positive opinion for Cufence
The FDA Fast Tracks Therapy for Rare Disease Causing Copper Accumulation
A Wilson-kór oka, tünetei és kezelése – Dr. Németh Dániel