Dohányzás szerepe a koronavírus-fertőzés terjedésében
A dohányzás súlyosan károsítja mind a dohányos, mind a környezetében lévő passzív dohányosok egészségét, és komoly szerepet játszhat a légúti betegségek, így a koronavírus terjesztésében is.
- COVID-19 prognózisa diabetesben
- A COVID-19 a vesét is megtámadja
- A gyermekek és felnőttek COVID-19 fertőzésének különbségei
- Kaphat-e az asztmás beteg szteroidot a COVID-19 idején?
- Idősek COVID-19 fertőzésének lehetséges gyógymódjai
- Kell-e mesterséges lélegeztetés COVID-19 pneumoniában?
- Kardiopulmonális újraélesztés a COVID-19 járványban
- A COVID-19 fertőzéshez társuló véralvadási zavarok
Dohányzás és aeroszol
Amikor egy fertőzött személy tüsszent, köhög, dohányzás során kifújja a füstöt, a felszabaduló 5 mikrométeresnél nagyobb cseppek legalább 1m-es távolságra is elszállítják a kórokozókat. A kilégzés vagy beszéd során felszabaduló ennél kisebb részecskék bioaeroszolok formájában ennél messzebbre, akár 10 méterre is eljutnak és belégzés során könnyen eljuthat a légutainkba. Az aeroszol kiváló hordozó közeget biztosít cseppfertőzéssel terjedő betegségeknek, mint például a koronavírus.
Dohányzás és fertőzésterjesztés
Az eddigi adatok alapján ismert, hogy a bioaeroszolok is szerepet játszanak a koronavírus terjedésben.
A világjárványt okozó SARS-CoV-2 elsősorban a köhögés és tüsszentés során felszabaduló apró cseppekkel terjed, de a dohányzás során kifújt és kilélegzett bioaeroszolok is részt vesznek a betegségek okozó vírus szétpermetezésében. A SARS-CoV-2 aeroszol formájában 3 órás időtartamon túl is életképes maradhat. A dohányfüsttel kifújt aeroszol a védő maszkon keresztül is áthatol, magával hordozva a betegséget okozó vírust.
Sajnos a dohányzás okozta krónikus légúti hurut nyákképződéssel jár, amely köpet formájában, kórokozókkal együtt, szintén a környezetünkbe kerül. És épp ilyen fertőzésforrás a földre dobott dohánycsikken maradó nyál, amire bárki ráléphet és továbbviheti tovább a cseppfertőzést, hisz a COVID-19 betegséget okozó vírus több óráig, süt napokig is fertőzőképes marad.
Éppen ezért tartják különösen fontosnak azt, hogy mindenki a szokásosnál is nagyobb hangsúlyt fektessen a rendszeres kézmosásra, különböző felületek gyakori fertőtlenítésére. A fertőtlenítés kiemelt jelentőségű, különösen a kórházakban és a közösségi terekben.
Mivel a fertőzés egyik forrása a dohányzás során kifújt bioaeroszol a járvány terjesztésében a dohányzással kapcsolatos már meglévő törvények betartása és betartatása már járványügyi kérdés.
1999. évi XLII. Törvény a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól
A dohánytermékek fogyasztásának alapvető szabályai
2. § * (1) * A dohányzás számára kijelölt helyek kivételével - a (3) bekezdésben foglalt eltéréssel - nem szabad dohányozni, elektronikus cigarettát vagy dohányzást imitáló elektronikus eszközt használni
a) közforgalmú intézménynek a nyilvánosság számára nyitva álló helyiségeiben,
b) közösségi közlekedési eszközön,
c) munkahelyen,
d) közterületnek minősülő
da) a gyalogosforgalom számára nyitva álló aluljárókban és egyéb, zárt légterű közforgalmú közlekedő összekötő terekben, valamint közterületi játszótereken, továbbá a játszóterek külső határvonalától számított 5 méteres távolságon belül,
…….
e) az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 3. § f) pontja szerinti egészségügyi szolgáltató közforgalom számára nyitva álló bejáratától számított 10 méteren belül.
……
Nagyon fontos lenne mind az egészség védelme mind a fetrtőzés elkerülése érdekében, hogy a dohányosok tartsák be a törvény rendelkezéseit, a hatóságok pedig tartassák be azt!
Dohányzás és vírus okozta szövődmények
A dohányosokban nagyobb valószínűséggel alakul ki a koronavírus okozta megbetegedés súlyosabb formája, nagyobb valószínűséggel alakulhatnak ki mesterséges lélegeztetést sót akár újraélesztést szükségessé tevő szövődmények. Dohányosokban 14%-kal nagyobb kockázata a tüdőgyulladás kialakulásának, gyakoribb a krónikus bronchitis, a COPD és a tüdőrák. Ezek a következményes betegségek azok, amelyek a legtöbb koronavírus okozta halálesetért felelősek.
A dohányzás károsítja a légzési kapacitást és a tüdő csillósejtjeit, amelyek eltávolítják a légutakba kerülő szennyeződéseket, baktériumokat, vírusokat és a nyákot. eltávolításához szükségesek-
Hagyja abba a dohányzást!
Most mindennél jobban javasoljuk a dohányosoknak a leszokást, hogy szervezetük képes legyen ellenállni a fertőzéseknek. A járványügyi krízishelyzet jó motiváció lehet arra, hogy abbahagyják a dohányzást önként és mások, rokonaink és az egészségügyi dolgozók védelmében.