SARS-CoV-2 fertőzés ellen védő bélbaktériumok
Az emberi mikrobiomból sikerült három olyan bakteriális metabolitot azonosítani, amelyek gátolják a SARS-CoV-2 vírusfertőzést.
- Új monoklonális antitest kapott engedélyt a COVID-19 kezelésére
- Reménybeli Omicron-elleni terápia
- Antidepresszívum COVID-ra?
- Új monoklonális antitestek COVID-19 kezelésére
- Hatékony a Pfizer és a Merck Covid elleni tablettája
- Engedélyezték a molnupiravir használatát
- Új vizsgálati antivirális terápia a COVID-19 kezelésére
Az emberi szervezet mikroorganizmusok ezreit: baktériumokat, gombákat és vírusokat tartalmazó mikrobiomja az emberrel szimbiózisban él, a mikróbák élnek és szaporodnak a szervezetünkben, és számos esetben jelenlétük igen hasznos az emberek (gazdaszervezet) számára. Ezen mikroorganizmusok túlnyomó része a bőrön, a légutakban és gyomor-bélrendszerben található.
A Rockefeller Egyetem kutatói már régóta foglalkoznak az emberben élő baktériumok által termelt kismolekulákkal, és azzal, hogy ezek a molekulák hogyan hatnak a gazdaszervezet sejtjeire és a mikrobiom egyéb összetevőire. A pandémia során pedig neki láttak a SARS-CoV-2 vírus és az emberi mikrobiom közötti kölcsönhatások tanulmányozásának. Azt szerették volna kideríteni, hogy képes-e az emberi mikrobiom olyan metabolitokat vagy kis molekulákat termelni, amelyek gátolják a SARS-CoV-2 vírus növekedését?
Figyelemre méltó, hogy ezek a természetes bakteriális metabolitok olyan gyógyszerekre hasonlítanak, amelyeket az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) hagyott jóvá, és amelyeket a klinikai kutatások a COVID-19, a rögeszmés-kényszeres rendellenesség (OCD) vagy mindkettő kezelésére kutatnak.
Dr. Frank J. Piscotta és munkatársai az mSphere folyóiratban közölték eredményeiket. Az emberi mikrobiomot alkotó több ezer különböző baktériumból a kutatók egy változatos, 50 baktériumból álló reprezentatív mintát vizsgáltak: a baktériumok által termelt vegyületeket izoláltak, és laboratóriumi sejttenyészetekben tesztelték vírusellenes tulajdonságaikat. Első lépésben azt a 10 baktériumot keresték, amelyek legalább 10%-kal csökkentették a SARS-CoV-2 által okozott vírusfertőzést. Majd ezt követően azokat a baktériumokat különítették el, amelyek metabolitjai több mint 90%-ban gátolják a vírus növekedését.
Három olyan metabolitot azonosítottak, amelyek anti-SARS-CoV-2 aktivitással rendelkeznek:
- pirazin, az úgynevezett 2,5-bisz(3-indolil-metil)-pirazin (BIP)
- egy 5-hidroxi-triptamin (5-HTR) receptor agonista triptamin
- az N6-(Δ2-izopentenil) adenozin (IPA) nevű vegyület
Figyelemre méltó, hogy ezek a természetes bakteriális metabolitok nagy hasonlóságot mutatnake egyes az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) által jóváhagyott gyógyszerekkel, amelyeket jelenleg is vizsgálnak klinikai kutatások során a COVID-19 illetve az obsessiv-compulsiv betegség kezelésében.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy ez a három, mikrobiomból származó SARS-CoV-2 elleni aktív metabolit teszteltek más RNS-vírussal szemben is mutat-e aktivitást. A tesztelt víruspanel tartalmazta a szezonális koronavírust, a sárgaláz vírust és a humán parainfluenza vírust. A három metabolit közül az IPA mutatta a legszélesebb körű vírusellenes aktivitást. A triptamin elsősorban a koronavírusokat gátolta, és a BIP hasonló, de kissé korlátozottabb aktivitás spektrummal rendelkezett, mint az IPA.
A Rockefeller kutatói elsőként írtak le olyan vírusellenes hatású specifikus molekulákat, amelyek az emberi mikrobiomban termelődnek.
Forrás: MedicalNewsToday