A céklalé csökkenti a magas vérnyomást
A flavonoidok vérnyomáscsökkentő hatását már korábban számos vizsgálatban bizonyították, a céklalé nitráttartalmának hasonló hatásáról a közelmúlt egyik közleménye számolt be.
Dr. Aedin Cassidy (University of East Anglia, Norwitch, UK) munkatársaival feldolgozta az Egyesült Államok Nurses’ Health Studies (NSH) I és II, valamint a Health Professionals Follow-up Study (HPFS) anyagát, amelyekben – többek között – vizsgálták a különböző flavonoidok fogyasztása és a magas vérnyomás közötti összefüggést vizsgálták, és kedvező hatást találtak. látott.
A flavonoidok sokasága található a teákban, gyümölcslevekben, vörösborokban, csokoládéban, melyek többé-kevésbé csökkentik a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát. Az emberi szervezetre gyakorolt hatásaik szerint hat alapvető csoportba sorolhatók, az egyik csoport az antrocianinok, melyek nagy dózisban –kb. 8%-kal csökkentik a vérnyomást (RR 0,92, p<0,03), ez a hatásuk 60 évesnél fiatalabbakban kifejezettebb. Az antrocianinoknak daganatprevenciós hatást is tulajdonítanak. Piros, kék, lila színüket a kb. 500 nm hullámhosszúságú fényt elnyelő molekulaszerkezetüknek köszönhetik. Sok antrocianint tartalmaz a fekete áfonya, fekete ribizli, málna, padlizsán.
Egy Fázis II vizsgálat szerint a táplálékkal naponta bevitt céklalé nitráttartalma 4 hét alatt csökkenti a hipertóniások vérnyomását a placebóhoz képest. Dr. Vikas Kapil (Barts and the London School of Medicine and Dentistry, London, UK) és munkatársi a szisztolés és diasztolés vérnyomás csökkenését mérték azokon a betegeken, akik 250 milliliter céklalevet ittak meg naponta (ami kb. napi 6,4 mmol nitrátnak felel meg). Placebóként a nitrát-mentesített céklalé szolgált. A prospektív, kettős vak, randomizált, placebóval ellenőrzött vizsgálatban összesen 64 beteg szerepelt, vérnyomásukat a klinikán, a 24 órás ambuláns vérnyomásmonitorozással otthonukban (ambulantory blood pressure monitoring, ABPM), vagy saját otthoni vérnyomásméréssel ellenőrizték (az eredmények – érthetően - nem egészen pontosan egyeztek).
A diétás nitrátot kapók csoportjában a szisztolés vérnyomás a klinikán és ABPM-el mérve 7,7 Hgmm-el, a beteg egyéni vérnyomásmérése során 8,1 Hgmm-el, a diasztolés nyomás pedig 2,4 Hgmm-rel, 5,2 Hgmm-rel, illetve 3,8 Hgmm-rel csökkent. A vérnyomás csökkenésének mértéke minden mérési módszer esetén klinikailag szignifikáns, mivel megegyezik a standard dózisban használt legegyszerűbb vérnyomáscsökkentő hatásával (9,1 és 5,5 Hgmm-es csökkenés). A placebó csoportban sem a szisztolés, sem a diasztolés vérnyomás nem változott, egyetlen alkalmazott mérési módszer esetén sem.
A 4 hetes céklaléfogyasztás hatására az endoteliális működés 20%-kal javult (p<0,001), ugyancsak megfigyelhető volt az artériák merevségének javulása is (0,59 m/s /p<0,01/) a kiinduláshoz képest, illetve 0,58m/s (p<0,05) a placebóhoz képest.
Szerzők szerint a szervetlen nitrát bevitele emeli a keringő nitrit szinteket, a nitritek pedig emberben hatásos vazodilatátorok: a keringésben lévő nitrit mennyiségének növekedése értágulatot okoz, és egészséges önkéntesekben csökkenti a vérnyomást. A céklalevet ilyen nagy napi mennyiségben fogyasztóknál a kiinduláshoz képest az 5,5-szörösére emelkedett a plazma nitrát tartalma, és kb. 2,7-szeresére a plazma nitrit tartalma.