A családban étkező tizenévesek egészségesebbek
Nagy kanadai tanulmány igazolta, hogy azoknak a tizenéveseknek, akik hetenként legalább egyszer felnőtt családtaggal együtt esznek, kisebb a kardiovaszkuláris kockázatuk, mint a mindig a családjuktól függetlenül étkező kortársaiké.
A kardiológiai kongresszusokon évek óta rendszeresen elhangzanak táplálkozástudományi előadások arról, hogy az étkezés, italfogyasztás hogyan függ össze a kardiovaszkuláris betegségekkel. Idén Torontóban, a Kanadai Kardiovaszkuláris Kongresszuson nagy figyelmet keltett a Dr. Michael Khoury vezette munkacsoport előadása arról, hogyan függnek össze az étkezési mód változatai és a szív-ér rendszeri betegségek kockázati tényezői a tizenéves, iskolás népességben.
A vizsgálat résztvevőinek száma 14 280 volt, akiket 14-15 éves koruktól, 4 éven keresztül követtek a Niagara Healthy Heart Schools programban. Ez az iskolákban szervezett megfigyelés részletes szűrést jelentett, mely fölbecsülte a kardiovaszkuláris kockázati tényezőket és azt, hogy a szívet védő viselkedés tényezői hogyan befolyásolják a betegség kockázatát. Rendszeresen kiadott kérdőívek útján követték, hogy a fiatalok milyen arányban veszik az ebédet az iskolában, hányszor esznek valamelyik gyorsbüfében, vagy milyen gyakori, hogy házi kosztot fogyasztanak valamelyik felnőtt családtagjukkal együtt.
„A gyerekek a rizikófaktorokat magukkal viszik, mert a kedvezőtlen hatások ma már a korai időszakban elkezdődnek, példa erre a vérnyomás-emelkedés vagy a hiperkoleszterinémia” – mondotta a vizsgálat vezetője. A résztvevők 52%-a fiú volt, a megfigyelés kezdetén átlagéletkoruk 14,6±0,6 év. Súlytöbbletet 17% viselt magán, 14% kövérnek minősült. A tizenévesek 9%-a legfeljebb hetenként egyszer vacsorázott otthon, és kb. ugyanennyien csaknem mindig az iskolában ebédeltek. Hetenként legalább kétszer 27% evett vendéglőben, gyorsbüfében.
A vizsgálat eredményei szerint nem észleltek kapcsolatot az elhízással, a koleszterinszinttel és a magasabb vérnyomással abban a csoportban, amelynek tagjai gyakran ettek vendéglőben, gyorsbüfében. „Ez talán meglepő, mivel tudjuk, hogy az éttermi koszt általában sós, zsíros, telített zsírokban gazdag, cukros, és sok, rejtett kalóriát tartalmaz. A veszélyt azonban inkább akkor érzékeljük, amikor a páciens kinő a gyermekkorból” – hangsúlyozta Dr. Khoury.
Azok a tizenévesek, akik rendszeresen családi körben ettek, jobb testsúllyal éltek, koleszterinszintjük alacsonyabbnak bizonyult, szisztolés vérnyomásuk normális volt. A kutatók nem gyűjtöttek adatokat arról, hogy az otthoni étel összetétele mennyire volt kedvező – most ilyen vizsgálatot terveznek. Azt is kiemelik, hogy a családi, együttes étkezés kifejezetten kedvező alkalmat teremt a stressz érvényesülésének csökkentésére, márpedig mind több adat jelzi, hogy a stressz jelenléte súlyos kockázati tényező.