A fogyás kíméli a térdízületet
A túlsúlyos és elhízott betegekben a testsúly 10%-os csökkenése lelassította a térdízületi porc degenerációját.
Egy retrospektív képalkotó vizsgálat eredményei szerint azokban, akik többet fogytak, jobban csökkent a porcréteg károsodásának üteme, amit az MRI T2 alapján mértek – erről számoltak be dr. Alexadra Gersing (Kaliforniai Egyetem, San Francisco, USA [UCSF]) és munkatársai az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság találkozóján.
„A jelentős testsúlycsökkenés nemcsak a térdízület degenerációját lassítja le, hanem csökkenti az oszteoartritisz kialakulásának kockázatát is” – mondta dr. Gersing. „A vizsgálatok szerint a fogyásnak védő hatása van a térdízület porcára.”
Dr. Gersing és kollégái 506 személyt vontak be vizsgálatukba, olyanokat, akik részt vettek az Osteoarthritis Initiative nevű kutatásban. A betegek átlagos életkora 62 év volt, 60%-uk volt a nő, 30,2 kg/m²-es átlagos testtömegindexszel. A négy évig tartó vizsgálat során 177 személy testsúlya 5–10%-át vesztette el, és 76-an 10%-nál többet. Az a 253 beteg, aki nem fogyott, képezte a kontroll csoportot.
A kutatók megmérték az MRI T2 relaxációs időt, hogy már korai stádiumban meghatározzák a porc minőségét. A T2 kisebb mértékű növekedése kisebb fokú porcdegenerációnak felel meg. Az eredmények azt mutatták, hogy az eltelt idő alatt azokban, akik többet fogytak, mérsékeltebb volt a porc károsodása. Azokban a betegekben, akik nem fogytak, a 4 év alatt 0,9-cel nőtt a T2 értéke, és az 5-10%-ot fogyókban hasonló mértékű volt a növekedés.
Azokban, akik testsúlyuk legalább 10%-ától megszabadultak, a T2 pontszám 0,4-nél kevesebbel nőtt, ami 55,6%-kal kisebb ütemű porcréteg károsodásának felel meg. Még kifejezettebb volt a fogyás hatása, ha csupán a sípcsont mediális részén vizsgálták a porcot. A nem fogyó betegekben 4 év alatt 1,1 pont volt a T2 növekedése, és mintegy 0,8 pont volt azokban, akiknek testsúlya 5–10%-kal csökkent. Csupán 0,1 pontnyi volt a T2 növekedése azonban azokban a betegekben, akik legalább 10%-nyit fogytak, ami a degeneratív változások ütemének 90,8%-os csökkenését jelenti.
A kutatók azt találták, hogy a testsúlycsökkenés a térdfájdalommal is korrelált. A térd fájdalmát a Western Ontario & McMaster Universities Osteoarthritis Index-szel (WOMAC) mérték, s ez a pontszám kissé emelkedett azokban, akiknek nem csökkent a testsúlya, míg az 5–10%-ot fogyókban kb. 2,5 ponttal lett kevesebb, és a 10%-nál nagyobb testsúlycsökkenés esetén 0,9 pont volt a csökkenés.
„Populációnkban a fájdalom és a mozgáskorlátozottság egyik fő oka a degeneratív ízületi betegség, és az elhízás ennek jelentős kockázati tényezője” – mondta dr. Gersing. „Ha az ízület az oszteoartritisz miatt tönkremegy, a folyamat már nem fordítható meg.”
Az egyik hozzászóló szerint, bár az eredmények retrospektívek, mégis elég információt szolgáltatnak ahhoz, hogy az orvosok rábeszéljék elhízott betegeiket a fogyásra. A vizsgálat újszerűsége nem abban van, hogy kimutatták a fogyás előnyös hatását, hiszen a testsúlycsökkenésnek számos jó hatása van, hanem abban, hogy igazolták, a testsúlycsökkenés mértékének is fontos jelentősége van.
Forrás: MedPage Today