A hőség az asztmás tüneteket is súlyosbíthatja
Egy ausztrál kohorsz tanulmány szerint a környezeti hőmérséklet emelkedése is okolható a gyermekkori asztmás tünetek fellángolásáért.
A tüdőgyógyászati gyakorlatban általános tapasztalat, hogy az időjárás jelentősen befolyásolhatja az obstruktív légúti betegek tüneteit, közérzetét. Shanshan Li és mtsai a környezeti hőmérséklet légzési tünetekre gyakorolt rövidtávú hatásait vizsgálták, általános iskolás, asztmás gyerekek körében, Ausztráliában. Hat ausztrál városból összesen 270 (7-12 éves) gyermeket vontak be a vizsgálatba. A gyerekek négy héten keresztül minden reggel feljegyezték az éjjeli, esténként pedig a nap folyamán tapasztalt tüneteiket. A napi hőmérsékletre, relatív páratartalomra és légszennyezésre vonatkozó adatok a közelben elhelyezett monitorokról voltak leolvashatók. A környezet hőmérsékletének a légzési tünetekre gyakorolt hatását kevert logisztikai regressziós modellel értékelték ki, a gyermekek neme, kora, magassága, súlya és levegő szennyezettsége szerint. A környezeti hőmérséklet és a légzési panaszok közti kapcsolat lineárisnak bizonyult. A hőmérséklet emelkedésével főként a sípolás és mellkasi feszülés kockázata nőtt, és kevésbé volt várható köhögés és a köpet megjelenése. A hatások akutak voltak, és általában négy napig tartottak. A hőmérséklet növekedése az asztmás tünetek fellángolása szempontjából nagyobb kockázattal járt a fiúknál, mint a lányoknál.
A környezet magas hőmérséklete kockázati tényező az asztmás gyermekek légzési tüneteire nézve. Ennek tudatában új, az asztmás gyermekeket segítő stratégiákat kell kidolgozni azokra az időszakokra, amikor hőmérsékletnövekedés várható.
Forrás: