A ketogén étrend veszélyei
Az egyébként számos szempontból előnyös étrendbe célszerű időnként szünetet beiktatni az elöregedő sejtek kedvezőtlen hatásainak kiküszöböléséhez.
A Science Advances folyóiratban május 17-én jelent meg a University of Texas Health Science Center at San Antonio kutatóinak cikke, amelyben a fogyókúrákban és a cukorbetegség kezelésében egyaránt gyakran alkalmazott ketogén étrend élettani hatásait vizsgálva annak kockázatait tárták fel.
A mostani tanulmány szerint a folyamatosan, hosszú ideig követett ketogén étrend szeneszcenciát, azaz elöregedést idézhet elő a normál szövetekben, ami különösen a szív- és veseműködésre van kedvezőtlen hatással. Az időszakos ketogén diéta azonban, melybe egy előre betervezett keto-szünetet iktatnak be, a kutatás szerint már nem mutatott az elöregedett sejtek miatt bekövetkező gyulladáskeltő hatást. Az eredményeknek jelentős klinikai következményei vannak, például erősen utalnak arra, hogy a ketogén étrend kétségbevonhatatlanul jótékony hatásai tervezett szünetekkel fokozhatók, kockázatai kiküszöbölhetők.
“Hogy ezt egy kicsit a való életbeli gyakorlat oldaláról is megközelítsük: jelenleg 13 millió amerikai követ ketogén étrendet, és nekik azt javasoljuk, hogy érdemes szüneteket tartani ebben a diétában, különben hosszú távú, nem várt következményei lehetnek” - mondta David Gius, a cikk első szerzője.
A ketogén diéta vagy ketogén étrend egy magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú étrend, amely a szervezetben ketonok keletkezéséhez vezet. Ezek olyan kémiai anyagok, amelyeket a máj akkor termel, amikor a zsírok lebontását végzi. A ketogén étrend képes javítani bizonyos egészségügyi állapotokat, és népszerű a fogyásra vágyók körében is, ráadásul gyulladáscsökkentő hatásairól is beszámoltak.
Az új tanulmány viszont azt mutatta ki, hogy két különböző ketogén étrenden tartott, különböző életkorú egér modellszervezetekben több szervben, köztük a szívben és a vesében is sejtszintű öregedést (p53-dependens sejt-szeneszcenciát) idézett elő. Ezt a sejtszintű öregedést azonban egy szenolitikummal, vagyis az öregedő sejteket elpusztítani képes kismolekulás hatóanyaggal (Navitoclax [ABT-263]) sikerült megszüntetni, de gyógyszer nélkül ugyanezt a hatást érték el a kutatók a ketogén étrend szakaszos alkalmazásával is.
“Mivel a sejtek öregedése fontos szerepet játszik a szervi betegségek patológiás folyamataiban, eredményeinknek jelentős klinikai vonatkozásai vannak a ketogén étrend helyes alkalmazásának pontosabb megértéséhez” - összegzett Gius. “Mint az összes többi, tápanyag-bevitelt érintő beavatkozásnál, itt is célszerű időnként szünetet tartani; igaz tehát a mondás: a kevesebb néha több.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
A long-term ketogenic diet accumulates aged cells in normal tissues, new study shows
Ketogenic diet induces p53-dependent cellular senescence in multiple organs
Irodalmi hivatkozás:
Sung-Jen Wei et al, Ketogenic diet induces p53-dependent cellular senescence in multiple organs, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.ado1463. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.ado1463