A metformin esetleges újabb hatása
Egy kis esetszámú vizsgálat azt mutatta, hogy metformin szedés esetén több glukóz ürül a széklettel, ami valószínűleg hozzájárulhat a szer vércukorszint csökkentő hatásához.
Bár a metformin a 2-es típusú cukorbetegség világszerte leggyakrabban használt, 60 éve ismert gyógyszere, a hatásmechanizmusa nem teljesen ismert – írták Dr. Yasuko Morita (Kobe University, Japán) és munkatársai a Diabetes Care c. lapban 2020. június 3-án online megjelent tanulmányukban. A metformin csökkenti a májban a glukoneogenezist, és valószínűleg hat a bél mikrobiotájára is.
A Kobe Egyetemi Kórházban 2016 és 2018 között 1246 betegnél végeztek teljes test PET/MRI vizsgálatot daganatkeresés céljából a radioaktív 18F-jelzett fluorodeoxiglükóz (18F-FDG) tracerrel. (Mint ismert, a daganatok fokozott anyagcseréjük miatt több glukózt vesznek fel). A betegek 40%-a pancreas tumorban, 4-12%-ban pancreatitisben szenvedtek, vagy egyéb rákjuk volt. A vizsgált betegek közül 244 betegnek volt 2-es típusú diabetese, közülük 50-en szedtek metformint, az összehasonlítás során 24 metformin szedő beteg adatait vetették össze 24 metformint nem szedő diabatases beteg adataival. A betegek átlagos életkora mindkét csoportban 71 év volt, BMI-jük 24,5 kg/m² volt, átlagos HbA1c-jük 7,6% volt és 56%-uk volt a férfi. A metformin-szedőknél szignifikánsan nagyobb volt a 18F-FDG felvétele (a radioaktivitás) az ileumban és a colonban a metformint nem szedő diabetesesekben észlelt radioaktivitás halmozódáshoz képest, ami arra utal, hogy a tracer nem az epeutakon keresztül került a bél lumenébe, hanem a bél nyálkahártyáján át keresztül. A szerzők megjegyzik, hogy már korábban 18F-FDG-vel végzett sorozatos PET/CT is látszott, hogy a metformin stimulálta a radioaktív cukor felvételét a bélben, de nem lehetett eldönteni, hogy az aktivitás a bél lumenében, vagy a bélfalban van. A PET/MRI tisztább képet ad, különösen az olyan szervekben, melyek mozognak.
Összefügg ez a metformin vércukor-csökkentő hatásával?
A metformint kapó betegeknél észlelt fokozott intraluminális 18F-FDG felvétel arra utalt, hogy a metformin elősegítette a glukóz kiválasztódását a vérből a székletbe. A megfigyelés korlátja a kis betegszámon túl az, hogy az izotóp esetleges túlcsordulása miatt nehéz megítélni a bélfal és a bél lumen radioaktivitásának különbségét. Ezért további vizsgálatok során dönthető el csak, hogy a metformin milyen mértékben fokozza a glukóz-transzportot, továbbá az, hogy ez a megfigyelt jelenség összefüggésben van-e a metformin vércukor-csökkentő hatásával.
Jobban megértjük, hogy hogy működik egy régi gyógyszer
Dr. Vanita R. Aroda (Brigham and Women’s Hospital, Boston, Massachusetts) jelentősnek tartja azt a felfedezést, hogy „a metformin esetleg nem csak közvetlen módon vesz részt a vércukorszint szabályozásban, hanem kölcsönhathatásba léphat a belek endokrin rendszerével oly módon, hogy befolyásolja a mikrobiomot és a bélflórát.” Egy 3 éve megjelent közlemény részletesen foglalkozott a metformin eddig megismert igen komplex hatásmechanizmusával, kitérve a máj cukortermelés csökkentésén kívüli számos egyéb - a diabeteshez társuló multiplex betegségekben betöltött- kedvező hatására.
Ezek a hatások azonban -épp kedvező voltuk miatt - nem befolyják, hogy a metformin továbbra is a 2-es típusú diabetes első választású gyógyszere marad.
Talán az SGLT1 transzporterek szerepelnek a jelenségben
Az tudjuk, hogy az SGLT2 gátlók vércukorszint hatása azon alapul, hogy elősegítik napi 10-100 g cukor vizelettel történő ürülését, de nem tudni, van-e összefüggés az SGLT2 gátlók ezen hatása és a metformin széklettel történő cukorürítést fokozó hatása között. A bélfalban lévő enterocitákban SGLT1 transzporterek vannak, melyek felveszik a cukrot, és ezek az enterociták más transzporterekkel (pl. GLUT2) együtt szerepet játszhatnak a glukóz bélfalon keresztüli kiválasztásában is, a belekben expresszált SGLT1 összefügg a cukor transzporttal. Az SGLT1 gátlása valószínűleg növeli a glukóz szállítását a bélbe, ez támogatja a GLP-1 szekréciót és befolyásolja a bél mikrobiotát. Érdekes felvetés, hogy „ez mind a metformin hatásmechanizmusának a része lenne?”
Forrás:
1. Busko M. Metformin may boost glucose excretion in stool. Medscape Medical News. June 12, 2020.