A pikkelysömör legjobban bevált kombinált kezelése
Az eddigi több ezer cikkből álló szakirodalom részletes elemzésével a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy az etanercept methotrexat kombináció a leghatásosabb az egyéb kezelésekkel dacoló psoriasisban, de a kezelést folyamatosan monitorozni kell a mellékhatások csökkentése céljából.
- A psoriasishoz sok egyéb betegség is társulhat
- A psoriasis és az elhízás összefüggései gyermekkorban
- A psoriasis növeli a cukorbetegség kockázatát
- A pikkelysömör mint a koszorúér-betegség független kockázati tényezője
- A methotrexat okozta hepatotoxicitás prevalenciája és kockázati tényezői psoriasisban szenvedő ázsiai populációban
A psoriasis (magyar nevén találóan pikkelysömör) a bőr olyan – elég gyakori – állapota, amikor a bőrsejtek életciklusa megváltozik. A sejtek tömegesen jelennek meg a bőr felszínén, vastag, ezüstös lemezeket, pikkelyeket és száraz, viszkető, vörös, esetleg fájdalmas foltokat okozva. Hosszantartó, krónikus betegség, ami néha szinte teljesen eltűnik, máskor hetekig fellángolva újra romlik. A pikkelysömör ma még véglegesen nem meggyógyítható, de a különféle kezelések lelassíthatják a sejtek túl gyors növekedését, és jelentős enyhülést hozhatnak a beteg számára. A körmökön is előfordul, de az ízületek duzzadása és merevsége is társulhat hozzá (arthritis psoriatica).
A betegség autóimmun eredetű:a T-lymphocyták tévedésből az egészséges bőrsejteket támadják annak összes következményével. A kockázatot növeli a családi előfordulás, a stressz, a fertőzések, az obesitas, a dohányzás. Mivel a betegség kiváltó oka nem ismert, kezelése is szerteágazó. A helyileg alkalmazható gyógymódok: szalicilsav, kátrány, nedvesítők, calcineurin gátlók (tacrolimus, pimecrolimus), a helyileg használható A-vitamin derivátumok, azaz a retinoidok (pl. tazaroten), a bőrsejtek DNS aktivitását normalizáló anthralin, a D-vitamin analógok (pl. calcitriol), valamint a topikus kortikoszteroidok. Szisztémás kezelések: retinoidok, methotrexate, cyclosporin, az immunrendszerre ható biológiai hatóanyagok (etanercept, infliximab, adalimumab, ustekinumab), thioguanin, hidroxiurea, és a legújabb, még csak klinikai vizsgálati fázisban lévő gyógyszerek. A fényterápiát az ókortól kezdve használják, a tapasztalatok szerint a következők: a kismértékű napozás segíthet, a túlzott napozás viszont rosszabbodást válthat ki. A széles és a keskeny spektrumú UVB fény, ennek a helyi kátrány-kezeléssel való kombinációja (Goeckerman kezelés), a fényérzékenyítő psoralen kezeléssel együtt adott UVA fénykezelés (PUVA), valamint a lézerterápiák egyaránt használatosak.
Logikusnak látszik kihasználni a többféle hatásmechanizmust, és kombinált kezeléseket alkalmazni: vélhetően növekszik a hatásosság, megrövidül a remisszióig eltelt idő, talán csökkennek a mellékhatások – mivel kombinációban az egyes összetevők dózisai csökkenthetők. Azonban új mellékhatások is megjelenhetnek, és nehéz értelmezni a különböző szerek kontraindikációit és interakcióit. Bár számos rendszerező közlemény jelent meg a psoriasisban használt kombinációkról, a kezelési ajánlások mindössze csak néhány randomizált klinikai vizsgálaton, megfigyeléses vizsgálatokon, esetismertetéseken és szakértői véleményeken alapulnak.
A sok-sok lehetséges megoldás között az etanercept és a methotrexat kombináció hatásosságára már 2008-ban is felhívták a figyelmet olyan esetekben, melyekben a methotrexat önmagában hatástalan volt, de az etanercept hozzáadásával szignifikáns javulás volt elérhető (Zachariae). Hasonló sikerekről számolt be egy 2012-es közlemény is, amelyben viszont az etanercept monoterápiához methotrexatot adva javult a hatásosság elviselhető mellékhatások árán (Gottlieb). Busard és mtsai 2014. szeptemberi összefoglaló közleményében a szakirodalom 3 256 psoriasis terápiával foglalkozó közleménye közül csak 17-et ítélt komoly metaanalízisre alkalmasnak. Ezek a közlemények különféle kombinációs kezelések (és adagolások) tapasztalatairól számoltak be, pl.: sulfalazin + pentoxifillin, methotrexat + betametason, acitretin + calcitriol, UVB + methotrexat, PUVA + methotrexat, UVB + calcitriol, UVB + etanercept, stb. A sok adat részletes elemzése után a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy az etanercept-methotrexat kombináció a leghatásosabb az egyéb kezelésekkel dacoló psoriasisban, de a kezelést folyamatosan monitorozni kell a mellékhatások elkerülése, illetve csökkentése céljából. Mivel az etanercept (Enbrel) az autoimmun betegségek kezelésére használt, a tumor necrosis factort gátló (TNF-inhibitor) biofarmakon immunszuppressziót okoz, annak megfelelő mellékhatásokkal számolni kell.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: