Aki sokat olvas, tovább él
Egy most megjelent vizsgálat szerint a könyvek rendszeres olvasása akár 2 évvel is meghosszabbíthatja az élettartamot.
A Yale Egyetem Becca R. Levy által vezetett munkacsoportja a Social Science & Medicine című lapban hozta nyilvánosságra eredményeit.
A Kindle és más e-olvasók népszerűségének szélesedése ellenére a nyomtatott kiadványok forgalma is folyamatosan emelkedik. Az Egyesült Államokban tavaly 571 millió kötetet adtak el, szemben a 2014-ben eladott 559 millió példánnyal. A könyvolvasás azonban nem pusztán népszerű időtöltés, hiszen számos vizsgálat bizonyítja egészségi előnyeit. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint például a fikcióra épülő művek olvasása fejleszti az empátiát.
Levy és munkatársai most azt állítják, hogy a könyvolvasás egészségi hatásai még ennél is tovább mutatnak, ugyanis hozzájárulhatnak az élettartam meghosszabbodásához.
A fenti megállapításuk alapját 3635 férfi és nő adatai képezték, akik az 50 év feletti személyek bevonásával készült országos reprezentatív felmérés, a Health and Retirement Study résztvevői közül kerültek ki. A vizsgálatba való belépéskor minden résztvevő számot adott az olvasási szokásairól. Az átlagosan 12 évig tartó követés során monitorozták a túlélést.
A könyvet egyáltalán nem olvasókkal összehasonlítva, a hetente akár 3,5 órát olvasással töltők között 17 százalékkal kisebb volt a 12 éves megfigyelési perióduson belüli elhalálozás aránya, míg a hetente 3,5 órát olvasók között a halálozási kockázat 23 százalékkal volt kisebb. Összességében, a rendszeresen könyvet olvasó felnőttek élettartama 2 évvel hosszabbodott meg a 12 éves utánkövetési időszak alatt.
A rendszeres könyvolvasók között nagyobb volt a nők, a magasabb iskolai végzettségűek, illetve a jelentősebb jövedelemmel rendelkezők aránya.
Az egyáltalán nem olvasókhoz képest ugyancsak hosszabb volt az élettartamuk azoknak, akik rendszeresen olvastak újságokat vagy magazinokat, bár a kedvező hatás kevésbé volt markáns, mint a könyvek esetében.
A fenti összefüggések azt követően is érvényesek maradtak, hogy figyelembe vették az egyéb esetleges befolyásoló tényezőket, például a nemet, az életkort, a jövedelmi viszonyokat, az iskolai végzettséget, az egészségi állapotot, a komorbiditásokat és a családi állapotot is.
Bár a szerzőknek nincs elképzelése arról, hogy a könyvolvasás milyen mechanizmus révén növeli az élettartamot, de a kognitív előnyök szerepét valószínűsítik. Ezt látszik megerősíteni például egy 2013-ban nyilvánosságra került tanulmány, mely szerint az olvasás növeli az agysejtek közti kapcsolatok számát és/vagy erősségét.
Bár az eredmények igazolására további kutatások szükségesek, a könyvszeretők minden bizonnyal örömmel fogadják a most közzétett megállapításokat. „Az adatok azt jelzik, hogy a könyvek szeretete újabb éveket ajándékoz nekünk, mialatt újabb könyveket olvashatunk el” – mondják a szerzők.