Az alacsony tesztoszteronszint leggyakoribb okai
A testtömegindex, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a fizikai aktivitás és az életkor egyaránt közrejátszik az alacsony tesztoszteronszint kialakulásában.
- Alacsony tesztoszteronszint - súlyosabb COVID-19-betegség?
- Lehet-e eredményesen kezelni a nemi vágy postmenopausalis lanyhulását?
- Tesztoszteronkezelés a mai andrológiai gyakorlatban
- Vágyfokozó étkek
- A tesztoszteron-pótlás előnyei és hátrányai
- Az időskori tesztoszteronpótlás előnyei
- Idős férfiak tesztoszteron kezelése nem veszélyezteti a szívet
- A tesztoszteronpótlás nem növeli a vérrögképződés kockázatát
- Tesztoszteron vagy Viagra?
- Intranazális tesztoszteronpótlás
- Tesztoszteronhiány – kezeljük vagy ne?
- Okozhat-e emlőrákot a tesztoszterontapasz?
Az Annals of Internal Medicine folyóiratban augusztus 29-én jelent meg a University of Western Australia (UWA) kutatóinak szisztematikus irodalmi áttekintése (review), amelyben 25 ezer férfi - összesen 9 tanulmányban szereplő 11 betegcsoport - betegadatain vizsgálták meg azt, hogy milyen tényezők befolyásolják a vérben keringő tesztoszteron szintjét. A cikk vezető szerzője, Bu Yeap professzor, az UWA munkatársa szerint a tanulmány egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy mélyebben megvizsgáljuk a tesztoszteron és az olyan tényezők közötti összetett kapcsolatot, mint az életkor, az életmód és a különböző egészségügyi állapotok.
"Eredményeink azt mutatják, hogy míg a 17 és 70 év közötti férfiak körében a tesztoszteron szintje viszonylag stabil maradt, a 70 év feletti férfiaknál jelentős csökkenés volt megfigyelhető, ami kérdéseket vet fel a herék hormontermelő funkciójának 70 éves kor feletti megőrzésével kapcsolatosan, illetve a férfiak egészségére gyakorolt lehetséges következményei is vizsgálandók" - összegezte a tanulságokat Yeap professzor.
"A kutatás azt is kimutatta, hogy különböző szociodemográfiai, életmódbeli és egészségügyi tényezők szignifikáns mértékben befolyásolták a tesztoszteron-koncentrációt, ezek közül a legfontosabbak a magasabb testtömegindex, a cukorbetegség, a rákos megbetegedések, a szív- érrendszeri betegségek és a lipidszint-csökkentő gyógyszerek szedése, illetve olyan szociális faktorok, mint a házasságban élés."
Az összefoglaló irodalmi áttekintés során a kutatók felfigyeltek arra, hogy az életkor és a tesztoszteronszint között nemlineáris korreláció áll fenn, és 70 éves életkor felett rohamos csökkenés fedezhető fel. A tesztoszteronszint fordított arányosságot mutatott a testtömegindexszel (BMI), és alacsonyabb volt a házasságban élő férfiak esetében. Szintén alacsonyabb átlagos hormonkoncentrációt mértek azoknál, akik hetente legfeljebb csak 75 percnyi intenzív fizikai aktivitást végeztek, és csökkent koncentrációt mutattak ki a korábban dohányzók, a magas vérnyomásban szenvedők és a cukorbetegek körében is. A nemi hormon kötőfehérje (SHBG; sexual hormone binding globulin) koncentrációja és 70 év felett a luteinizáló hormon (LH) szintje az életkorral közvetlen asszociációt mutatott, az SHBG koncentráció pedig fordítottan volt arányos a BMI alakulásával.
Az eredményeknek várhatóan széleskörű következményei lesznek mind az orvosi kutatásra, mind a klinikai gyakorlatra, mivel fontos, hogy a tesztoszteronszint és a férfiak egészsége közötti kapcsolat értékelésénél, valamint az egyes férfiak tesztoszteronszint-eredményeinek elemzésénél ezeket a tényezőket figyelembe kell venni. Ezeknek a kulcsfontosságú tényezőknek az azonosítása a jelenlegieknél célzottabb beavatkozások és a férfiak jobb egészségügyi ellátása felé kövezheti ki az utat. A férfiak tesztoszteron-, SHBG- és LH-koncentrációjának megváltozását több tényező együttesen okozza. A csökkent tesztoszteron- és a megnövekedett LH-koncentráció 70 éves kor után a hereműködés károsodására utalhat. Az egyéni tesztoszteronmérések értelmezésénél különösen figyelembe kell venni a 70 évnél idősebb életkort, az elhízást, a cukorbetegséget és a daganatos betegség esetleges fennállását."
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Large study defines factors influencing testosterone levels in men
Factors Associated With Circulating Sex Hormones in Men
Irodalmi hivatkozás:
Ross J. Marriott et al, Factors Associated With Circulating Sex Hormones in Men, Annals of Internal Medicine (2023). DOI: 10.7326/M23-0342