Egy olcsóbb dohányzásellenes szer
A dohányzás a nők halálozásának 62%-áért, a férfiak halálozásának 60%-áért felelős. A dohány függőség kezelésének kérdése ezért világszerte az érdeklődés egyik legfontosabb területe.
A cytizin – más néven baptitoxin, illetve szoforin – számos növényben megtalálható alkaloida, a nikotin acetilkolin receptorainak (nAChRs) részleges antagonistája, csakúgy, mint a 2006-ban megjelent szintetikus (és jóval drágább) változata, a vareniciklin (itthon vareniklin).
Kb. a II. Világháború óta ismert cytizin már évtizedek óta használatos dohányzásról való leszoktatás céljából Kelet-Európában (a bolgár Tabex) – de relatív olcsósága a gazdagabb országok felé való terjedését nem elősegítette, hanem éppen akadályozta. Pedig már egy 2013-as metaanalízisben is kimutatták, hogy legalábbis azonos hatású, mint a többi dohányzásról leszoktató módszer (Hajek).
Egy 2014. december 18.-én a N Engl J Med-ben online megjelent közleményben Dr. Natalie Walker (National Institute for Health Innovation, School of Population Health, University of Auckland, Új Zéland) és munkatársai azt írják, hogy a növényekből kivonható anyag, a cytizin kedvezőbben befolyásolja a dohányzás legalább egy hónapig tartó abbahagyását, mint az egyéb nikotin-pótló kezelések (NRT-k). A kutatók egy non-inferiority vizsgálatot szerveztek, melybe 1 310 felnőtt dohányost választottak be. A dohányosok egyik csoportja 25 napig cytizin, másik csoportja pedig nikotinpótló kezelést kapott 8 héten keresztül. Egy hónap követés után a folyamatos absztinencia a cytizint kapók körében 40%-os, a többieknél csak 31%-os volt. Igazított logisztikai regressziós analízis használatával ez 1,5-ös odds arányt jelentett (p=0,003). A cytizin jobb volt az első, a második és a hatodik hónapban is, érdekes módon nőkben hatásosabb volt, mint a nikotinpótló kezelések, míg férfiakban az azokkal egyenértékű (non inferiority) hatás igazolódott. A cytizinnel több volt a mellékhatás (főleg a hányinger és az alvászavar): 204 résztvevőből 288 esemény, míg az NRT-nél 134 résztvevőnél 174 esemény fordult elő.
A közleményhez fűzött szerkesztőségi közleményben Dr. Nancy Rigotti (Massachusetts General Hospital és Harvard Medical School, Boston) kijelentette, hogy egy eddig rejtőzködő, de valószínűleg használható gyógyszer felé fordult a figyelem. „Az eredményekből azt a következtetést vonom le, hogy a cytizin legalább olyan hatásos, vagy még hatásosabb, mint a NRT, de nem vagyok teljesen meggyőzve” – írta Dr. Rigotti. Egy 2011-es vizsgálatban a cytizin és a placebó összehasonlításából – nem meglepően – az előbbi került ki győztesen (West), de ebben az új „non inferiority” vizsgálatban már más NRT-kal hasonlították össze a szert, és ez jó. Nagyon fontos az eredmény, mert újabb és újabb gyógyszerekre van szükségünk a dohányzók megsegítésére.
Bár a cytizin nem olyan hatásos, mint a belőle származó vareniciklin, viszont annak töredékébe kerül. Ezért leginkább az alacsonyabb jövedelmű országokban javasolható. Ráadásul törzskönyvezése a fejlett világban problémákba ütközik, mivel a régebbi vizsgálatok eredményei Kelet-Európából származnak és nem angol nyelvűek. Kicsit a 22-es csapdája ez, hiszen a törzskönyvezéshez sok folyamaton kellene átmennie egy gyógyszernek, ahhoz viszont sok vizsgálat szükséges, ami igen költséges.
A JAMA-ban 2014. január 8.-án jelent meg egy közlemény, mely szerint egy kombinált gyógyszeres kezelés (vareniclin plusz elhúzódó kibocsájtású bupropion SR) jobban csökkenti a nikotin-függőséget, mint az egyedüli vareniciklin, azaz a vareniciklin plusz placebó (Ebbert).
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:ű
1. Medscape Medical News > Psychiatry
2. The New England Journal of Medicine
3. Thorax
4. The New England Journal of Medicine
5. The New England Journal of Medicine
7. JAMA