Fájdalomcsillapító táplálékkiegészítők?
A krónikus fájdalmakkal küzdő betegek sokféle táplálékkiegészítővel próbálkoznak, néha eredményesen, arról azonban igen kevés a tudásunk, hogy ezek milyen kölcsönhatásba lépnek egymással illetve a betegek által szedett gyógyszerekkel.
- Táplálékkiegészítőkkel is tönkretehetjük a májunkat
- Rákbetegségben veszélyesek lehetnek az antioxidánsok
- Hiperglikémia-csökkentő gyógynövény
- Dohányosokban az antioxidánsok serkenthetik a tüdőrák növekedését
- Az omega-3 zsírsavak egérben enyhítik az osteoarthritist
- Kapcsolat a terhes anyák magas D-vitamin szintje és gyermekeik allergiája között
Az American Academy of Pain Management (AAPM) 2014. szeptember 18. és 21. között tartotta 25. évenkénti klinikai találkozóját Phoenix-ben, Arizonában. Itt hangzott el, hogy a krónikus fájdalmakkal küzdő betegek sokféle táplálékkiegészítővel próbálnak uralkodni fájdalmaikon, a fájdalomspecialisták pedig egyre gyakrabban találkoznak a betegek által szedett anyagok végeláthatatlan virtuális listájával. Dr. David Kiefer (tanársegéd, University of Wisconsin’s School of Medicine and Public Health in Madison) szerint ezeken a listákon a kölcsönhatásokra nézve semmilyen figyelmeztetés nincs, holott az 5-nél több szer együttes használata már önmagában is „piros lapot” érdemel. Amennyiben a beteg a polifarmácia, illetve poliherbária során 5-6-7-8 gyógyszert, vagy növényi kivonatot használ egyszerre, akkor ezek között nagyon nagy valószínűséggel alakul ki valamilyen interakció. „Ezt minden betegemnek elmondom, és a gyógyszerészek figyelmét is felhívom az esetleges interakciókra”. Dr. Kiefer ugyanakkor javasolja, hogy minden egészségügyi intézményben jelöljenek ki az interakciók kutatásáért felelős szakembert, aki felügyeli a különböző táplálékkiegészítő termékek minőségét is, ugyanakkor gyorsan megtalálja az információk forrásait is.
A több milliárd dolláros táplálékkiegészítő-üzlet jelentős részét teszik ki a krónikus fájdalmakkal küzdő betegek vásárlásai. A fájdalom-specialisták a betegeket kikérdezve újra és újra ugyanazokkal a nevekkel találkoznak, melyek közül a legfontosabb „versenyzőket” alább részletezzük:
Kurkuma: osteoarthritisben, rheumatoid arthritisben, és egyéb ízületi fájdalmakban használatos. Azért kerül a lista első helyére, mert randomizált, kontrollált vizsgálatok szerint a kurkumin napi 1-2 grammos adagban az ízületi fájdalmakat némileg csökkenti. Érdemes a kurkumin felszívódásával is foglalkozni, javaslata szerint zsíros étellel ajánlott bevenni. Egyes megfigyelések szerint feketeborssal együtt a felszívódás megnövekszik.
Avocado-szójabab nem szappanosítható összetevői: négy vizsgálat szerint az avocado szterol-anyaga napi 300-600 mg-os adagban 3-6 hónappal a kezelés megkezdése után csökkenti a térd- és csípőfájdalmakat. Vizsgálják az anyagnak a koleszterinszintre gyakorolt és gyulladás-csökkentő hatását is.
Omega-3 zsírsavak: világszerte az egyik leginkább hirdetett kedvező hatású étrendkiegészítő. Egyes vizsgálatok szerint a zsírsavak, leginkább a hideg tengerek állatainak zsiradékából (pl. lazac, hering, makréla, tonhal, szardínia) nyert doxo-hexénsav (DHA) és az eikoza-penténsav (EPA) napi 2-4 grammos adagja némi enyhülést nyújthat arthritisben. „Az omega 3 zsírsavak használata olajozza az ízületeket.”
Macskakarom (Uncaria tomentosa): étrendkiegészítő tea. „Klinikai vizsgálatok szerint a macskakarom néhány heti használat után némileg enyhíti az ízületi panaszokat, és egyre inkább bekerül a klinikai gyakorlatba” – mondta Dr. Kiefer. A macskakarom pentaciklikus és tetraciklikus alkaloidáinak immunstimuláló képessége van, ami megnövekedett fagocitózisban, rákellenes hatásban, antioxidáns hatásban és gyulladáscsökkentő hatásban nyilvánul meg.
Gyömbér: a természetgyógyászatban régóta használt anyag, leginkább szárított formában hozzáférhető. „A kérdéses anti-inflammatorikus hatás eléréséhez leginkább a nagymennyiségű gyömbérolajokat („shogaolokat”) tartalmazó szárított forma szükséges”. A probléma a napi megfelelő mennyiség elfogyasztásával van. Az egyes összetevőket kombináló, fokozott hatású készítmények közül azok a hatásosabbak, melyek gyömbért is tartalmaznak.
Glukózamin: a sok milliárd dolláros piac közel 20%-át képviseli. Az agyonreklámozott glukózamint leggyakrabban krónikus fájdalmakban, például a térdízületek osteoarthritisében használják, de nagy vizsgálatok metaanalízisei szerint a placébóhoz képest csak minimális kedvező hatása van, vagy még annyi sem. Bár egyes beszámolók a glukózaamin és a kodroitin kombináció kedvező hatásáról írnak, a hatás csak a betegek kicsi, speciális csoportját érinti.
Bármelyik étrendkiegészítőről is legyen szó, a bevezetés célja elsődlegesen a fájdalom csökkentése, amihez elsősorban türelem, állhatatosság és a gyógyító idő („tincture of time”) szükséges. Az étrendkiegészítők nem úgy hatnak, mint egy valódi gyógyszer. Úgy lehetne mondani, hogy ezek inkább egy esélyt adnak, néha 2-3 hónapig kell várni, míg a tényleges hatás jelentkezik. Nem lehet a gyógyszereket növényi kiegészítőkkel egyszerűen helyettesíteni, minden betegnél holisztikus módon kell hozzálátni a krónikus fájdalom enyhítéséhez. Az empátiának igen nagy szerepe van a kérdésben: pl. a Dalai Láma agyáról funkcionális MR felvétel készült a Wisconsini Egyetemen, és az empátia szerepéről az orvosi gyakorlatban sokat tanultunk.
Végül Dr. Michael H. Moskovitz fájdalomspecialista (Bay Area Pain Medical Associates in Mill Valley, California) megjegyezte, hogy étrendkiegészítőkkel ő is megfigyelt némi javulást, de erős bizonyítékok még mindig nem állnak rendelkezésre. A Medscape Medical Newsnak úgy nyilatkozott, hogy „az én praxisomban a leginkább hasznos kiegészítők a következők voltak: a GABA (gamma-amino-vajsav), a magnézium, a kisdózisú sütőszóda, a C-vitamin, a hialuronsav 2-es típusú kollagénnel, a kurkuma, a glukozamin és a kondroitin együttese, valamint a halolaj”. A továbbiakban kijelentette: „az igazság az, hogy a kiegészítőkkel nyert tapasztalatok kevéssé tudományosak, inkább anekdotálisak. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kiegészítők nem használhatók, csak azt jelenti, hogy egyelőre nem tudjuk, melyik az igazán hatékony. Ráadásul az eladók leggyakrabban csak egy bizonyos készítmény hatásait ismertetik, és nem tudnak semmit a kölcsönhatásokról”.
Írásunk az alábbi közlemény alapján készült: