Húgyhólyagrák kimutatása vizeletből
A vizeletmintán alkalmazható DNS-metilációs teszt magas érzékenységet és negatív prediktív értéket mutatott a húgyhólyagrák kimutatására, pozitív prediktív értéke azonban nem volt optimális.
- Vizeletteszt húgyhólyagrák korai diagnosztizálására
- Új ígéretes terápia prosztata- és húgyhólyagrák kezelésére
- Visszavonták az atezolizumab hólyagrák indikációját
- Nem izominvazív húgyhólyagdaganatok lokális ellátása és szisztémás gyógyszeres kezelése
- Húgyhólyagtumorok patológiája, szövettani diagnózisának szempontjai, lehetőségei és elvárásai (TUR, cisztektómia)
A JAMA Oncology folyóiratban január 30-án jelent meg a koreai University of Ulsan College of Medicine kutatóinak cikke, amelyben egy nem invazív, vizeletmintán alkalmazható DNS-metilációs teszt teljesítményét értékelték a húgyhólyagrák diagnosztizálásában. Az eredmények szerint a teszt 89,2%-os érzékenységet és 87,8%-os specificitást mutatott a magas fokú vagy invazív hólyagrák kimutatására, felülmúlva a nukleáris mátrixfehérje 22 (NMP22) és a vizeletcitológiai tesztek érzékenységét, amelyek még mindig szuboptimálisak a megbízható diagnosztikai vizsgálathoz.
A húgyhólyagrák a negyedik leggyakrabban diagnosztizált daganatos megbetegedés az Egyesült Államokban a férfiak körében, becslések szerint évente több mint 83 ezer új esettel. A korai felismerés kritikus fontosságú az izom-invazív hólyagrák megelőzésében, amely gyakran radikális cisztektómiát igényel és növeli a halálozási kockázatot. A cisztoszkópia, bár invazív és viszonylag drága, továbbra is a diagnózis arany standardja. A vizeletcitológia széles körben használt kiegészítő diagnosztikai eszköz, de jelenlegi klinikai alkalmazása korlátozott az alacsony fokú daganatok kimutatására vonatkozó korlátozott érzékenység és a magas hamis negatív eredmény miatt.
A most közzétett tanulmányban a kutatók 1099 olyan 40 éves vagy idősebb, hematuriával küzdő résztvevőt vontak be, akik három hónapon belül cisztoszkópián estek át. A cisztoszkópia előtt vizeletmintákat gyűjtöttek, és a PENK-metilációt, az NMP22-t elemezték, valamint citológiai vizsgálatot is végeztek. A hólyagrák patológiai megerősítését egy független, a vizeletvizsgálati eredményekre vak patológus végezte. A szenzitivitást, specificitást, pozitív prediktív értéket és negatív prediktív értéket minden egyes diagnosztikai módszer esetében értékelték. Az 1099 résztvevő közül végül 219-nél diagnosztizáltak hólyagrákot (cisztoszkópiával), köztük 176-nál magas fokú vagy invazív betegséget.
A vizelet DNS-metilációs vizsgálata 176 magas fokú vagy invazív hólyagrákos esetből 157-et azonosított, 19 fals negatív eredménnyel. A vizsgálat 89,2%-os érzékenységet (95% CI, 84,6-93,8%) és 87,8%-os specificitást (95% CI, 85,6-89,9%) ért el, ami azt jelenti, hogy az összesen 1099 esetből 113 (12,2%) esetben lett volna fals pozitív eredmény. A hólyagrák valamennyi stádiumára vonatkozóan az érzékenység 78,1% (95% CI, 72,6-83,6%), a specificitás pedig 88,8% (95% CI, 86,7-90,8%) volt. A teszt negatív prediktív értéke a magas fokú vagy invazív hólyagrák esetében 97,6% volt, míg a pozitív prediktív érték 61,3%, ami azt jelenti, hogy 100 pozitív teszteredményből körülbelül 61 valóban a rák jelenlétét tükrözi, és körülbelül 39%-a fals pozitív eredmény.
Az NMP22 és a vizeletcitológiai tesztekhez képest a vizelet DNS-metilációs teszt szignifikánsan nagyobb érzékenységet mutatott. Az NMP22 teszt érzékenysége 51,5% volt a magas fokú vagy invazív hólyagrák esetében, míg a vizeletcitológia érzékenysége 39,7% volt. Mindkét alternatív tesztnek nagyobb volt a specificitása, mint a vizelet DNS-metilációs tesztnek, a vizeletcitológia 99,5%-os specificitást (95% CI, 99,0-100%) ért el a magas fokú vagy invazív hólyagrák nélküli betegek esetében.
A vizsgálatban értékelték a vizelet DNS-metilációs teszt kombinált alkalmazását is az NMP22 és a vizeletcitológiai tesztekkel. Az NMP22-vel kombinálva az érzékenység 91,8%-ra nőtt (95% CI, 87,7-95,9%), de a specificitás 81,6%-ra csökkent (95% CI, 79,0-84,2%). Hasonló eredményeket figyeltek meg a vizelet DNS-metilációs teszt és a vizeletcitológia kombinálásakor.
Ha a kutatók csak a vizelet DNS-metilációs módszerrel végzett vizsgálatra hagyatkoztak volna, 1099 személyből körülbelül 952 kapott volna helyes diagnózist, 48 személyt (valamennyi ráktípussal) tévesen rákmentesnek nyilvánítottak volna, 99-113 személynél pedig tévesen pozitívan diagnosztizálták volna a húgyhólyagrákot. Ez a vizsgálati módszer tehát magas érzékenységet és negatív prediktív értéket mutatott, pozitív prediktív értéke azonban nem volt optimális. Ha a kórházban több diagnosztikus vizsgálati módszer kombináltan, az egyes tesztek diagnosztikus erejére támaszkodva alkalmazható, akkor ennek eredményeként végül csökkenhet a cisztoszkópiás vizsgálatok száma.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Urinary DNA methylation test shows some promise for noninvasive bladder cancer screening
Urinary DNA Methylation Test for Bladder Cancer Diagnosis
Irodalmi hivatkozás:
In Gab Jeong et al, Urinary DNA Methylation Test for Bladder Cancer Diagnosis, JAMA Oncology (2025). DOI: 10.1001/jamaoncol.2024.6160