Illatos rózsás varjúháj: a mítosz és a tudomány
Európa északi régiójának egyik legfontosabb népszerű gyógynövénye az R. rosea gyökere számos területen fejt ki farmakológiai aktivitást.
A Crassulaceae családhoz tartozó Rhodiola rosea L. (más néven illatos varjúháj, rózsás varjúháj, rózsagyökér, vagy egyszerűen csak varjúháj) Európa északi régiójának egyik legfontosabb és népszerű gyógynövénye. Az R. rosea gyökerei számos területen fejtenek ki farmakológiai aktivitást: antioxidáns, gyulladáscsökkentő, valamint rákellenes, szívvédő, és idegvédő tulajdonságokkal is bír a benne lévő a fenoloknak és flavonoidoknak köszönhetően. A növényben található salidroside, rosavin, és a p-tirozol jótékony hatást fejtenek ki depresszió, fáradtság, és kognitív zavar kezelésében. Számos tanulmány szerint az R. rosea csökkenti az oxidatív stresszt, és antagonizálja az onkogén p21-aktivált kinázt.
Nabavi és munkatársai tanulmányukban a R. rosea termesztéséről, fitokémiájáról, klinikai hatásairól és mellékhatásairól rendelkezésre álló szakirodalmat tekintette át. A fő kérdés, hogy segíthet-e az Alzheimer-kór (AD) és más olyan neurodegeneratív megbetegedések kezelésében, melyek kialakulásában és súlyosbodásában jelentős szerepet játszik az oxidatív stressz. Az 1907-ben leírt Alzheimer-kór az egyik leggyakoribb korral járó neurodegeneratív betegség, mely súlyosbodó kognitív károsodást és demenciát okoz. Fő kockázati tényezője az öregedés, ugyanakkor a szív- és érrendszeri megbetegedések, az elhízás, a diabétesz, a traumás agysérülés, dohányzás, iszákosság is nagy jelentőséggel bírhat. A betegség pontos etiológiája és patogenezise továbbra is tisztázatlan. Mindezidáig gyógyíthatatlannak bizonyult, de a mentális stimuláció és a testedzés késleltetni tudja a betegek szellemi leépülését.
Az oxidatív stressz is feltűnő növekedést mutat az Alzheimeres agyban. A reaktív oxigéngyökök (reactive oxygen species; ROS) és reaktív nitrogéngyökök (reactive nitrogen species; RNS) megnövekedett termelése oxidatív stresszt és sejtelhalást idéz elő az idegszövetben. A magas anyagcsere aktivitás, a többszörösen telítetlen zsírsavak magas szintje, valamint az antioxidáns enzimek és nem enzimatikus antioxidánsok alacsony szintje következtében az agy rendkívül fogékony az oxidatív stresszre- írják a Phytotherapy Researchban megjelent tanulmányukban. Patológiai bizonyítékok megmutatták, hogy az oxidatív stressz elengedhetetlen szerepet játszik mind az AD kialakulásában, mind pedig annak súlyosbodásában. Az illatos rózsás varjúhájat már a vikingek is használták erőnlétük fokozására. Rajongói univerzális csodaszerként tekintenek rá. Hatóanyagait 1960 óta kutatják intenzíven. Az egyik fő hatóanyagának a salidrosidenak bizonyítható a hatékonysága a stressz okozta evési zavarokban. A fenti összefoglaló alapján megfelelő kritikával kell értékelni az eredményeket a neurodegeneratív betegségekben való alkalmazásnál. Annál is inkább, mert az egyes készítmények hatóanyagainak összetétele a származási hely függvényében jelentős változatosságot mutat.
Forrás: Phytotherapy Research