Két új koronavírus elleni készítményjelölt
Állatkísérletekben már egyetlen dózist követően is igen jó eredményeket mutatott a CureVac új vakcinája, a svájci Memo Therapeutics pedig a COVID-19-fertőzésből felgyógyult betegekből gyűjtött antitestek továbbfejlesztésén dolgozik.
- Ocrelizumabot szedő SM betegek immunválasza a SARS-CoV-2-re
- A COVID vakcinák az új variánsok ellen is védenek
- Kanadában és az USÁ-ban már a 12-15 éveseket is oltják
- A kórházban ápolt COVID betegek idegrendszeri komplikációi
- A fittség COVID-19-betegségben is életet menthet
- Magyarországon is folyik az ivermectin klinikai vizsgálata
- Az mRNS vakcinák hatása az indiai variánsra és a spermiumokra
Az új koronavírusos esetek és a kórházban kezelt betegek számának csökkenése, valamint a maszkviselési kötelezettségek néhány országban történő visszavonása közepette csábító lehet elgondolkodni egy COVID-19-mentes jövőn. Számos gyógyszeripari vállalat azonban a legrosszabb forgatókönyvre készül, és továbbra is új vakcinák, kezelések kifejlesztésén dolgozik. Május elején két vállalat, a CureVac és a Memo Therapeutics számolt be új eredményeiről.
A GlaxoSmithKline vállalattal együttműködésben saját mRNS-vakcináját Amerikában és Európában is engedélyeztető CureVac partnercégével együtt egy második generációs oltóanyag fejlesztésén dolgozik. A bioRxiv folyóiratban május közepén megjelent cikkükben az állatkísérletes, preklinikai fázis eredményeiről számoltak be, melyek szerint az egyetlen adag beadásával immunizált patkányoknál erős immunválasz alakult ki a COVID-19 ellen. A CV2CoV névre keresztelt új vakcinajelölt a CureVac közleménye szerint „egy új mRNS gerincet” használ, ami reményeik szerint fokozott immunválaszt vált ki az újonnan felbukkanó koronavírus-variánsokkal szemben is, ráadásul sokkal alacsonyabb dózis felhasználásával, mint a jelenleg használatos oltóanyagok. A CureVac és a GlaxoSmithKline még februárban kötött megállapodást, melynek keretében a GSK az első generációs CureVac oltóanyag gyártását végzi, de már segít a második generációs vakcina kifejlesztésében is. A CV2CoV fejlesztése során a kutatók olyan változtatásokat alkalmaztak, amelyek az RNS stabilitását növelik annak érdekében, hogy a SARS-CoV-2 S protein expressziója hosszabb időn keresztül valósuljon meg, illetve az immunválasz fokozása céljából. A május közepén közölt cikk szerint a vizsgálat során a patkányokat kétszer oltották be különböző dózisokkal. Minden dózisszinten megindult a neutralizáló antitestek termelődése, és a szérumvizsgálatokban az angol és a dél-afrikai variánsok ellen is kereszt-neutralizációt figyeltek meg. A legkisebb dózissal beoltott patkányok kivételével az összes állatnál teljes védelem alakult ki már az első adag beadását követően. Ez azért különösen jelentős, mert a CureVac első generációs vakcinája esetében a vizsgálatok szerint még két oltásra volt szükség a teljes védelem eléréséhez – ezért az engedélykérelemben is ugyanúgy kétszeri oltás szerepel, mint a Moderna vagy a Pfizer-BioNTech vakcinák esetében.
Szintén május közepén egy svájci biotechnológiai cég, a Memo Therapeutics is biztató preklinikai eredményekről számolt be, de ők nem oltóanyagot, hanem egy új antitest-jelöltet fejlesztenek. A COVID-19 fertőzésből felgyógyult emberek szervezetéből származó MTX-COVAB nevű készítmény az állatkísérletek során mind a vírus eredeti törzse, mind pedig a brit változat ellen hatásosnak bizonyult. A Memo az antitest azonosításához egyetlensejtes molekuláris klónozást és szűrést használva mindössze pár hét alatt bukkant az MTX-COVAB-ra. Későbbi közleményük szerint egy másik, ígéretes antitestet is találtak, ami a dél-afrikai variáns ellen bizonyult igen reménykeltőnek. A Memo kutatói hisznek abban, hogy az oltások felfutását követően is szükség lesz antitest-készítményekre, és ezt a véleményüket osztja a Regeneron igazgatója is, aki szerint Regen-CoV antitest-keverékük továbbra is a piacon fog maradni. És bár az FDA éppen visszavonta az Eli Lilly monoterápiában alkalmazott bamlanivimab-terápiájára vonatkozó vészhelyzeti felhasználási engedélyét, a vállalat eteszevimabbal kombinációban tovább forgalmazhatja a készítményt. A Memo tovább folytatja a betegségből felgyógyult személyek antitestjeinek vizsgálatát annak érdekében, hogy az újonnan felbukkanó variánsokra is legyen megfelelő készítményük, az MTX-COVAB-ot pedig már a klinikai vizsgálati fázisra készítik fel.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Prepping the next generation of COVID-19 vaccines and treatments
GSK inks deal to produce CureVac's COVID-19 vaccine—and develop a next-gen version, too
As variants take hold, FDA revokes authorization of Eli Lilly's solo COVID-19 antibody