Kisállat-tartás és szellemi öregedés
Egy új kutatás szerint kutyák vagy macskák háziállatként tartásával igazolhatóan enyhül az idősek kognitív hanyatlása.
Korábbi tanulmányokból ismert, hogy a házi kedvencek kedvezően befolyásolják a tulajdonosok egészségi állapotát, kedélyállapotát és életminőségét. A Medicare segítségével végzett nagy vizsgálat, során viszont a kisállatok tartásának időtartama és a 65 év fölötti személyek kognitív állapota közötti összefüggésre szerettek volna választ kapni.
A hosszú idejű kisállat-tartás előnyei
A kutatók a Health and Retirement Study (HRS) keretein belül 1369, 65 évesnél idősebb felnőttnél vizsgálták a kisállat-tartás hosszának és az állattulajdonos kognitív képességeinek hosszú idejű alakulását. 2010-ben és 2016-ban különböző módszerekkel („10 főnévre való azonnali és halasztott emlékezés”, „sorozatos hetes kivonási próba”, és a „visszafelé számolás”) értékelték a résztvevők kognitív képességeit egy 0-tól 27-ig terjedő skálán. Kiinduláskor minden résztvevőnél normál kognitív képességek voltak mérhetők. A vizsgált felnőttek 53%-ának volt otthon kisállata, 32%-uk legalább 5, vagy több éve élt együtt házi kedvencével.
A házikedvencek gazdáinál a kisállatokkal nem rendelkezőkhöz képest ritkábban fordult elő a magas vérnyomás (44% vs 49%), valamint a depresszió (14% vs 24%). A kisállat-tulajdonosok magasabb szocio-ökonómiai státuszúak voltak.
A vizsgálat hat évének elteltével a kognitív képességek romlása kisebb mértékű volt a kisállat-tartóknál, különösen azoknál, akik hosszú ideje éltek házi kedvenceikkel. A kognitív funkciókat befolyásoló egyéb tényezőket is figyelembe véve megállapítható volt, hogy a hosszú ideje állataikkal élőknél 6 év alatt az összesített kognitív mérték 1,2 ponttal magasabb volt, mint az állatokat nem tartóknál. Még jelentősebb volt az előny az afro-amerikai felnőtteknél, a felsőfokú végzettséggel rendelkezőknél és általában a férfiaknál.
Kevesebb a stressz és több a mozgás?
Bár a Medicare segítségével végzett nagy vizsgálat azt mutatta, hogy házikedvenc kisállatok tartásának köszönhetően a 6 éves vizsgálat időtartama során csökken a tulajdonosok kognitív hanyatlása az állatokat nem tartók szellemi állapotának változásához képest, a szerzők felhívták a figyelmet, hogy a HRS során kimutatott kognitív értékeknek nem kell klinikai jelentőséget tulajdonítani, különösen a speciális klinikai vizsgálatok és a prognózis tekintetében sem. A kisállatok gondozása nem egyenlő a kognitív képességek megőrzésével. További kutatásokra van szükség, hogy a kisállat-tartás hogyan védi az emberi agyat? Ha oki összefüggést keresünk a kettő között, akkor a fizikai aktivitás és a kevesebb stressz állhat a kapcsolat mögött. Kutya tartásakor több a fizikai aktivitás, ennek kognitív és fizikai előnyei is vannak. Már régebbi vizsgálatokban is igazolták, hogy az állattartás csökkenti a stresszt, többek között csökken a cortizol-szint és a vérnyomás, melyek hosszú távon befolyásolják a kognitív állapotot.
Az eredmények megerősítik a kisállatok tartása és a mentális és emocionális állapot közötti kapcsolatról szóló vizsgálatok megfigyeléseit. A kisállatok gondozása javítja az elme állapotát: viselkedési, kognitív, emocionális és fizikai értelemben egyaránt.
Forrás:
Brooks M. Can caring for a pet protect the aging brain? Medscape Medical News > Conference News. February 23, 2022.
American Academy of Neurology (AAN) 2022 Annual Meeting. Abstract 671. To be presented April 2, 2022.