Megkínáljuk-e a serdülőket alkohollal?
Egy most megjelent tanulmány azt vizsgálta, segíti-e a későbbi felelősségteljes alkoholfogyasztást, ha a serdülőt itallal kínáljuk.
Kockázatos alkoholfogyasztásnak minősül alkalmankénti 5-nél több (standard) ital elfogyasztása legalább havonta egyszer. A kockázatos alkoholfogyasztás nemzetközi szinten is igen jelentős fenyegetés a serdülőkre nézve a sérülések, mentális zavarok és nemi úton terjedő fertőzések etiológiájában játszott szerepe miatt. Az European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs (ESPAD) beszámolója szerint minden 12-ből egy, 13 éves vagy annál fiatalabb serdülő fogyasztott már kockázatos mennyiségű alkoholt 2015-ben. Az USA-ban 12-20 évesek 14%-a számolt be arról, hogy az előző hónapban 5, vagy annál nagyobb (standard) mennyiségű italt fogyasztott egy vagy akár több alkalommal is. Ebből a korcsoportból 2011-ben 188 706 alkalommal kerültek a sürgősségi osztályra sebesülések vagy más, alkohollal kapcsolatba hozható állapotok miatt. Ausztráliában és az Egyesült Királyságban, ahol ugyan az ivás nem, csak az alkohol vásárlása illegális 18 évesnél fiatalabbak számára, a serdülők több mint harmada nyilatkozott úgy, hogy a szülei alkoholos italokkal kínálták, annak érdekében, hogy megtanítsák őket a felelősségteljes alkoholfogyasztásra.
Az illegális kereskedelmen kívül, a serdülőkorúak (vagyis a legális alkoholfogyasztás korhatárát el nem érők) szüleiktől, rokonaiktól és ismerőseiktől is juthatnak alkoholos italokhoz. A szülők direkt módon befolyásolhatják a gyermekük alkoholfogyasztási szokásait azzal, ha pl. vacsorák során vagy különleges alkalmakkor alkoholos italokkal kínálják őket, felügyelt partikon alkoholt biztosítanak számukra, vagy ha engedélyezik a felügyelet nélküli alkoholfogyasztást. Kétes áttekintő eredménnyel zárultak azok a kutatások, amelyek azt vizsgálták, milyen hatással van a szülők által kínált alkohol a serdülők kockázatos alkoholfogyasztási szokásaira. A szakirodalmat áttekintő 2014-es narratív tanulmány szerint a szülők által kínált alkohol súlyos, epizódikus alkoholfogyasztással hozható összefüggésbe, valamint 10 tanulmány szerint az alkoholeredetű károsodások kialakulásának kockázatát is növeli; ugyanakkor 7 tanulmány azt mutatta, hogy mindezekkel szemben védelmet nyújt. Néhány tanulmány a felügyelet nélküli alkoholfogyasztás növeli a kockázatos alkoholfogyasztás gyakoriságát a 13-17 évesek körében. Más tanulmányok szerint a szülők által biztosított alkohol a kockázatos alkoholfogyasztás és kapcsolódó problémák előfordulásának alacsonyabb kockázatával jár.
Sharmin és munkatársai a fenti ellentmondások feloldását keresték az Int. J. Environ. Res. Public Health-ben megjelent tanulmányukban. Metaanalízisükben 2016. szeptember 10-ig nyolc elektronikus adatbázist néztek át releváns kifejezésekre. Csak eredeti, angol nyelvű, prospektív tervezésű, lektorált cikkeket tanulmányoztak. Két független bíráló szűrte ki a cikkeket, nyert ki adatokat, és becsülte meg a hiba kockázatát. Hét cikk tett eleget a bevonási kritériumoknak, ezek közül hat használt analitikus módszereket, mely lehetővé teszi a meta-analízist. Mind a hét tanulmányban az utánkövetési időszak ≥12 hónap volt, továbbá a lemorzsolódás 3-15% között mozgott. A szülők által biztosított alkoholt kapcsolatba hozták a későbbi kockázatos alkoholfogyasztással (esélyhányados = 2,00; 95% megbízhatósági intervallum = 1,72; 2,32); ugyanakkor minden tanulmányban problémásnak bizonyult az expozíció mérése a szülők által kínált alkoholból fogyasztott mennyiség (kortyintás) és a teljes italok közötti megkülönböztetés hiánya miatt. Tehát a szerzők szerint a szülők által gyerekkorban biztosított alkohol összefüggésbe hozható a későbbi serdülőkori kockázatos alkoholfogyasztás gyakoriságának növekedésével, habár a módszertani korlátok akadályozzák az okozati következtetést. Robusztusabb longitudinális tanulmányokra van szükség, különös figyelemmel a „kortyok” és a „teljes italok” közötti különbségtételre, az egyéb zavaró körülmények mérésére, és a többváltozós kiigazításra. Szükség van továbbá tanulmányokra olyan kultúrákban is, melyek a hagyományosan kevéssé korlátozzák a fiatalok alkoholfogyasztását (pl. Dél-Európában), illetve alacsony és közepes jövedelmű országokban, ahol az alkoholfogyasztás növekedik a gazdaság gyors fejlődése során.