A fehérbor fokozza a melanoma kockázatát
A Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention című lapban közzétett vizsgálat szerint a fehérbor fogyasztása növeli a melanoma előfordulásának esélyét.
A vizsgálatot vezető Eunyoung Cho, a Brown Egyetem dermatológus és epidemiológus professzora emlékeztet arra, hogy bár a statisztikai adatokat szerint a melanoma ritkább más bőrdaganatoknál – például a bazálsejtes carcinománál −, halálozása mégis sokkal magasabb. Az American Cancer Society adatai szerint a melanoma várhatóan több mint 10 ezer beteg halálát okozza az Egyesült Államokban 2016-ban.
Az ultraibolya sugárzást eddig is a melanomák klasszikus kockázati tényezőjének tekintették. E rosszindulatú bőrdaganat kialakulásának kockázatát növeli a terhelő családi anamnézis, a világos bőrszín, a szeplősség, a szőke haj, a nagyszámú anyajegyek és az immunrendszer gyengülése. Most úgy tűnik azonban, hogy a rizikófaktorok listája újabb taggal bővül, mégpedig a fehérborral.
Az alkohol egy sor tumortípus igazolt kockázati tényezője, ilyen például a fej-nyaki rák, a májrák, az emlőrák és a nyelőcsőrák.
Cho és munkatársai három nagy vizsgálat (összesen 210 252 beteg) adatait elemezték arra keresve a választ, lehet-e összefüggés az alkoholfogyasztás és a melanoma kockázata között.
A vizsgálat részeként a résztvevőknek kérdőíven kellett számot adniuk étkezési szokásaikról, mely kiterjedt az alkoholfogyasztás formáira (ezen belül az alkoholtartalmú üdítőitalokra) és annak mértékére is. Egy szokványos adagot 12,8 gramm alkoholban határoztak meg, és a résztvevőket átlagosan 18,3 éven át követték nyomon.
Az adatok alapján úgy tűnik, hogy az alkoholtartalmú italok napi fogyasztása 14 százalékkal fokozza a melanoma kialakulásának esélyét. Amikor azonban a szerzők italtípusokra lebontva külön elemezték az adatokat, csak a fehérbor esetében látták bizonyítottnak a független összefüggést a melanoma kockázatával: napi egy pohár fehérbor fogyasztása mellett 13 százalékkal volt nagyobb a kockázat. Úgy tűnik, hogy a sör, a vörösbor és a likőr fogyasztása nem befolyásolja a melanoma rizikóját.
A másik fontos és érdekes megfigyelés az volt, hogy a napfényexpozíciónak kevésbé kitett bőrterületekről kialakuló melanomák mutattak szorosabb összefüggést az alkoholfogyasztással. A naponta legalább 20 gramm alkoholt fogyasztó felnőttek körében például 73 százalékkal nagyobb gyakorisággal fordult elő a törzs bőrének melanomája, míg a fej, a nyak vagy a végtagok bőréből kiinduló melanomák esetében csak 2 százalékos volt a többletkockázat.
A korábbi kutatások mindazonáltal arra utalnak, hogy bizonyos borfajtákban magasabb az acetaldehid koncentrációja, mely köztudottan károsíthatja a DNS-t. A vörösbor számos antioxidánst is tartalmaz, melyek ellensúlyozhatják az acetaldehid ártalmas hatását.
A szerzők összességében azt javasolják, hogy a melanoma is kerüljön fel az alkoholhatással összefüggésbe hozható tumortípusok listájára. Ezen túlmenően kiemelik, hogy eredményeik megerősítik az American Cancer Society irányelveiben foglaltakat, melyben a napi alkoholfogyasztást férfiak esetében legfeljebb 2 pohárra, nők esetében legfeljebb 1 pohárra javasolják korlátozni. Különös óvatosság szükséges azon személyek esetében, akiknél más okok miatt egyébként is az átlagosnál magasabb a melanoma előfordulásának esélye.