Miért ne nyomjunk kütyüt a hisztis gyermek kezébe?
Nem mindegy, hogy a kicsik a korai életszakaszban hogyan tanuljuk meg kezelni indulataikat, inkább mi segítsük őket a gépek helyett.
- Lányok körében is egyre gyakoribb az ADHD
- A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar felismerése és kezelése felnőttkorban
- Újabb ADHD kezelésére szolgáló szer
- Szájban oldódó ADHD elleni amfetamin-készítmény
- Mikrotápanyagokkal az ADHD ellen?
- Diagnosztizálható-e az ADHD 6 éves kor előtt?
- Hiánypótló terápia az ADHD kezelésére
- A figyelemhiány/hiperaktivitás gyógyszeres kezelése és az öngyilkosság
A Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry folyóiratban június 28-án jelent meg magyar és kanadai kutatók közös cikke, amelyben azt vizsgálták, hogy a “digitális cumiként” a hisztiző gyerekek kezébe adott laptopok, tabletek vagy mobiltelefonok hogyan befolyásolják a gyerekek későbbi dühkezelési készségeit. Azt találták, hogy azoknak a gyerekeknek, akiknek dühroham, hiszti esetén rendszeresen adtak digitális eszközöket, nagyobb nehézséget okozott az érzelmeik szabályozása. A kutatók hangsúlyozták annak fontosságát is, hogy hagyjuk a gyerekeket megtapasztalni a negatív érzelmeket, és hogy a szülők bizony döntő szerepet játszanak ebben a folyamatban.
A gyerekek sokat tanulnak az önszabályozásról - vagyis az egyes helyzetekre adott affektív, mentális és viselkedési reakciókról - életük első néhány évében. Ezen viselkedésformák egy része pont arról szól, hogy a gyermekek képesek-e tudatos választ adni egy automatikus válaszreakció helyett. Ezt nevezzük erőfeszítés alapú kontrollnak (effortful control), amelyet a gyerekek a környezetükből tanulnak meg, elsősorban a szüleikkel való kapcsolatukon keresztül.
Az utóbbi években általánossá vált, hogy negatív érzelemkitörések, hiszti vagy dühroham esetén a szülők gyorsan valamilyen digitális eszközt adnak a gyerekeknek, hogy kontrollálni tudják az érzelmekre adott reakcióikat. A mostani kutatás során egy magyar-kanadai kutatócsoport azt vizsgálta, hogy ez a szülői digitális érzelemszabályozásnak nevezett stratégia vezet-e ahhoz, hogy a gyerekek később képtelenek lesznek hatékonyan szabályozni az érzelmeiket.
Dr. Konok Veronika, a tanulmány első szerzője, az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatója szerint “a vizsgálatban bemutattuk, hogy ha a szülők rendszeresen digitális eszközt kínálnak a gyermeküknek, hogy megnyugtassák őket, vagy hogy elnyomják a hisztit, a gyermek nem tanulja meg szabályozni az érzelmeit. Ez későbbi életében súlyosabb érzelemszabályozási problémákhoz, konkrétan dühkezelési problémákhoz vezet.”
Prof. Caroline Fitzpatrick, az Université de Sherbrooke kutatója szerint: “Gyakran látjuk, hogy a szülők tabletet vagy okostelefont használnak, hogy eltereljék a gyermek figyelmét, amikor a gyermek ideges. A gyerekeket lenyűgözik a digitális tartalmak, így ez egy egyszerű, kényelmes módja a hisztizés leállításának, és rövid távon valóban nagyon hatékony. Azonban a mi nullhipotézisünk az volt, hogy hosszabb távon ennek a gyakorlatnak kevés haszna lesz. Tézisük megerősítésére 2020-ban végeztünk egy felmérést, majd egy évvel később egy utóvizsgálatot. Több mint 300 két és öt év közötti gyermek szülei töltöttek ki egy kérdőívet, amely a gyermek és a szülő médiahasználatát mérte fel.”
A kutatók azt találták, hogy azok a szülők, akik gyakrabban használták a “digitális érzelemszabályozást”, a gyerekeknél egy évvel később rosszabb düh- és frusztrációkezelési készséget tapasztaltak.
“A hisztit nem lehet digitális eszközökkel gyógyítani” - mutat rá Konok. “A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogyan kezeljék saját maguk a negatív érzelmeket. Ebben a tanulási folyamatban a szüleik segítségére van szükségük, nem pedig egy digitális eszköz segítségére.”
A kutatók szerint fontos, hogy ne kerüljük el azokat a helyzeteket, amelyek frusztrálóak lehetnek a gyermek számára. Ehelyett azt javasolják, hogy a szülők egyfajta coach-ként segítsék át gyermekeiket a nehéz helyzeteken, segítsenek nekik felismerni az érzelmeiket, és tanítsák meg kezelni azokat. Ahhoz, hogy a dühkezelési problémákkal küzdő gyermekek szüleit hatékony eszközökkel vértezzék fel, fontos lehet, hogy ehhez megfelelő támogatást kapjanak - fejtették ki a kutatók. A családokkal foglalkozó egészségügyi szakemberek például tájékoztatást adhatnának arról, hogy a szülők hogyan segíthetnek gyermekeiknek az érzelmeik kezelésében anélkül, hogy tabletet vagy okostelefont adnának nekik.
“Eredményeink alapján új képzési és tanácsadási módszereket lehetne és kellene kidolgozni a szülők számára. De ha csak sikerül a szülők figyelmét felhívni arra, hogy a digitális eszközök nem megfelelő eszközök a dühkitörések kezelésére, a gyermekek mentális egészsége és jóléte már ebből is profitálni fog” - összegzett Fitzpatrick.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Kids given 'digital pacifiers' to calm tantrums fail to learn how to regulate emotions, study finds
Irodalmi hivatkozás:
Cure for tantrums? Longitudinal associations between parental digital emotion regulation and children's self-regulatory skills, Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry (2024). DOI: 10.3389/frcha.2024.1276154