Mobil applikáció számlálja a parazitákat a vérben
Az okostelefonok nem csak az átlagos felhasználók mindennapjait könnyítik meg, de a legújabb amerikai fejlesztéseknek köszönhetően a betegségek diagnosztizálásában is hathatós segítséget nyújthatnak.
Amerikai mérnökök mikroszkóppal láttak el egy okostelefont, ami egy alkalmazás segítségével képes megállapítani a vérben található loa-loa szemféreg koncentrációját. A Science Translational Medicine-ben megjelent beszámoló szerint ennek azért van nagy jelentősége, mert az egyéb trópusi betegségek kezelésére használt ivermektin egy loa-loa felülfertőződés esetén életveszélyes komplikációkat okozhat.
Daniel Fletcher (Univerity of California, Berkley) és csapata olyan mikroszkópot fejlesztett ki, ami egy okostelefon kamerájával összekötve, képanalízis segítségével elkészíti a diagnózist. Néhány éve mutatták be az első „mobilszkópot”, amely a nyálban található mikobaktériumok kimutatására alkalmas. A készülék a mindennapi használathoz még túl kezdetleges volt, a legújabb verzió azonban már sokkal kompaktabb, technikai oldalról pedig máris használhatónak tűnik.
A loa-loa filariázis a nyugat- és középafrikai régiókban nagyon elterjedt betegség. Kórokozóját, a loa-loa nematódát, egy bögölyfajta terjeszti, ami leginkább a déli órákban aktív. Ennek megfelelően a fertőzött személy vérében ebben az időszakban a legmagasabb a mikrofiláriák koncentrációja. A paraziták az ujjbegyből vett vérben mutathatók ki a legnagyobb mennyiségben. Azonosításukhoz mikroszkóp, és trópusi betegségekre specializálódott szakorvos szükséges, aki meg tudja különböztetni a kis filáriákat a vérsejtektől.
A vértestekkel ellentétben a paraziták a vérvizsgálat során is aktivitást mutatnak, ezen a tényen alapszik a „loa-mobilszkóp” működése. Az okostelefon kamerájával készült sorozatképeket egy szoftver elemzi, ami felismeri, hogy a vizsgált vér mely alkotórészei mozogtak a kapillárcsőben, és ebből számolja ki a mikrofiláriák koncentrációját, ami milliliterenként akár 30 000 is. A vizsgálat egyszerű, az érintőképernyő egyszeri megnyomásával elvégezhető, az eredmény pedig kevesebb, mint két perc alatt rendelkezésre áll. Az elemzéshez natív vért használnak, amit minden további előkészítés nélkül, kapillárcsőben helyeznek a mobilszkópba.
A kapott adatok megbízhatóságát igazolja az a kísérleti tanulmány, melyben 33 potenciális kameruni loa-loa fertőzöttnél diagnosztizáltak megbetegedést a készülék segítségével, és a paraziták száma nem különbözött lényegesen egy manuális, hagyományos mikroszkóppal végzett vizsgálat eredményétől.
A tudósok szerint a mobilszkóp elsődlegesen a felülfertőzések diagnosztizálásában nyújthat nagy segítséget azoknál a betegeknél, akiket az Onchocerca volvulus (a folyami vakság kórokozója), vagy a Wuchereria bancrofti (elefántiázis kórokozója) fertőzött meg. E két trópusi betegség ivermektinnel gyógyítható, loa-loa felülfertőződés esetén azonban a vér mikrofilária-koncentrációjától függően súlyos, esetenként halállal végződő neurológiai komplikációk is felléphetnek a kezelés során.
Emiatt Afrika loa-loa fonalférgekkel leginkább fertőzött területein az ivermektin kezeléseket leállították. Amennyiben az eddigi kísérletek eredményeit további tanulmányok is megerősítik, a loa-mobilszkóp hamarosan bevethető lesz ezekben a régiókban. Becslések szerint egyetlen okostelefonnal naponta 200 személy vizsgálható meg, mivel a mérések csak a dél körüli órákban végezhetőek el, amikor a mikrofiláriák koncentrációja a legmagasabb szinte van a vérben.
Forrás: aerzteblatt.de