Műtéti abortusz és a későbbi koraszülés
Egy 36 vizsgálatot, és ezen belül több mint 1 millió nő adataira kiterjedő elemzés során arra jutottak, hogy a műtéti abortusz vagy a méh spontán vetélést követő kitisztítása növeli a későbbi koraszülés kockázatát.
Bár az American Journal of Obstetrics & Gynecology-ban publikált elemzés szerint a plusz kockázat kicsi – 0,7% – azokhoz a nőkhöz képest, akiken nem végeztek műtéti abortuszt vagy az abortusz gyógyszeres formájához folyamodtak, populációs szinten ez mégis jelentős koraszülés szám emelkedést jelent.
Dr. Vincenzo Berghella, a Thomas Jefferson Egyetem (USA) szülész-nőgyógyász professzora, a vizsgálat szenior szerzője szerint lehetővé kell tenni, hogy a nők választhassanak a műtéti és a gyógyszeres eljárás között, és ismertetni kell velük a későbbi terhesség esetleges kockázatát. Hozzátette azonban, hogy a metaanalízisükben szereplő egyes vizsgálatok korlátai miatt „problematikus lenne határozottan fellépni a műtéti abortusz ellen, és elsődlegesen a gyógyszeres megoldást javasolni”.
Az analízis kiindulópontját az adta, hogy a koraszülések incidenciája az abortuszok népszerűségének változásával párhuzamosan nőtt és csökkent (a legutóbbi időkig az abortuszokat szinte mindig műtéttel végezték).És mint számos más országban, így az USA-ban is a perinatális halálozás fő oka a koraszülés.
A normális szülés során a méhnyak lassan, több órán át tágul ki, a méh műtéte során viszont mechanikusan és gyorsan megnyújtják a méhnyakat ami méhnyak sérülést okozhat. Az így keletkező hegszövet növelheti annak valószínűségét, hogy a méhlepény rosszul tapad a méhfalhoz és fokozhatja a fertőző betegségek kockázatát is. A gyógyszeres abortusz esetén alkalmazott egy vagy két gyógyszer – a mizoprosztol és a mifepriszton (más néven RU-486) – a spontán abortuszhoz hasonló folyamatot indít el. A mifepriszton – amelyet az USA-ban abortusz céljára a terhesség 49. hetéig engedélyeztek – lassan ellazítja a méhet, a mizoprosztol pedig méhösszehúzódásokat vált ki. Ez a kombináció a terhességek 95%-át megszakítja, s alkalmazható akkor is, ha a spontán abortusz után nem tisztult ki teljesen a méh.
Manapság egyre gyakrabban alkalmazzák az abortusznak e gyógyszeres formáját. A folyamat több napig tart, és legalább kétszer kell hozzá felkeresni az orvost.
Az elemzés során azoknak a nőknek a kórtöténetét vették számba, akik a műtéti abortuszt követően a terhességük 37. hete előtt szülték meg gyermeküket. Az elemzés fő eredményei a következők voltak:
1. A 36 vizsgálatban résztvevő 1 047 683 nő közül azokban, akiknek kórtörténetében műtéti abortusz szerepelt, szignifikánsan nagyobb volt a koraszülés kockázata (5,7%), mint azokban, akik nem estek át korábban abortuszon (5%); kisebb volt az újszülöttek születési súlya (7,3% vs 5,9%), és az újszülöttek kicsik voltak gesztációs korukhoz képest (10,2% vs 9%).
2. Ha csak azt a 28 vizsgálatot (913 297 nő) vették figyelembe, amelyekben műtéti abortusz előzte meg a szülést, és nem spontán vetélés utáni műtéti beavatkozás, minden tekintetben ugyanolyan eredményeket kaptak a kontroll csoporthoz képest, mint amikor mind a 36 vizsgálatot elemezték.
3. Három vizsgálatban a nők abortuszát gyógyszerrel végezték; ezeknél a nőknél ugyanolyan volt a koraszülés kockázata, mint a kontroll csoportban.
4. Abban az 5 vizsgálatban (124 133 nő), amelyekben a nők spontán vetélése után műtéti úton tisztították ki a méhet, az ezen átesett nőkben nagyobb volt a későbbi koraszülés kockázata, mint a kontroll csoportban (9,4% vs. 8,6%).
Az eddigi legátfogóbb elemzés adatai azt mutatják, hogy a méh műtéti úton történő kiürítése a koraszülés független kockázati tényezője.
Forrás: Science Daily