Nem mindegy, hol helyezkedik el a hasnyálmirigydaganat
Amerikai kutatók fontos különbségeket találtak a hasnyálmirigy feji, illetve testi/farki részén kialakult tumorok immunreceptorai között.
- A hasnyálmirigyrák adjuváns kemoterápiája
- A hasnyálmirigy duktális adenokarcinómájának patológiája
- Új prognosztikai faktorok hasnyálmirigyrákban?
- Vérteszt a hasnyálmirigyrák korai kimutatására?
- A hasnyálmirigyrák MRI szűrése
- A pankreászdaganatok patológiája. A pankreászdaganatok pontos hisztológiai besorolása az adekvát onkológiai terápia alapja
- Biztonságos a hosszú távú lanreotidkezelés előrehaladott bélrendszeri és hasnyálmirigy eredetű neuroendokrin tumorok terápiájában
- Lehetséges az idegek blokádjával korlátozni a hasnyálmirigyrák okozta fájdalmat?
- Műtét utáni reziduális ráksejtek elölése
Az npj Precision Oncology folyóiratban április 6-án jelent meg a Houston Methodist kutatóinak cikke, amelyben a tumorsejteket a hasnyálmirigyben elfoglalt helyük alapján különböztették meg egymástól - ez az anatómiai alapú megközelítés új információkkal szolgál a daganatokról, amelyek hatásosabb célzott immunterápiás kezelések kifejlesztéséhez vezethetnek.
A hasnyálmirigy duktális adenokarcinóma (PDAC; pancreatic ductal adenocarcinoma) nagyon agresszív ráktípus, és az elmúlt évtizedben előfordulása drámaian megnőtt. Olyannyira, hogy jelenleg a férfiak és nők körében az onkológiai típusú halálokok között globálisan a hetedik helyet foglalja el, és az előrejelzések szerint 2030-ra a rák okozta halálozások harmadik vezető oka lesz világszerte. Az emelkedő tendencia mögött több tényező, például az elhízás és a cukorbetegség gyakoriságának növekedése áll.
A mostani vizsgálat során a kutatócsoport azt fedezte fel, hogy a hasnyálmirigydaganat anatómiai elhelyezkedése meghatározza a szisztémás terápiás beavatkozások eredményességét. A Dr. Maen Abdelrahim által vezetett kutatócsoport hipotézise az volt, hogy a hasnyálmirigy fejében (caput pancreatis) található daganatok mikrokörnyezete különbözik a test (corpus pancreatis) és a farok (cauda pancreatis) részekétől, különösen a hasnyálmirigy egyes részein található immunterápiás receptorok tekintetében.
A fej és a test/farok duktális adenokarcinómája eltérést mutat az embrionális eredet, a sejtösszetétel, a vérellátás, a nyirok- és vénás elvezetés és az innerváció tekintetében egyaránt. A kutatók célja a vizsgálat során a fej és a test/farok PDAC daganatok molekuláris és tumorimmun mikrokörnyezeti (TIME; tumor immune microenvironment) profiljának összehasonlítása volt. Összesen 3499 PDAC-mintát elemeztek RNS (teljes transzkriptom, NovaSeq), DNS (NextSeq, 592 gén vagy NovaSeq, teljes exom szekvenálás) és immunhisztokémiai (Caris Life Sciences, Phoenix, AZ) módszerekkel, újgenerációs szekvenálás (NGS; next generation sequencing) segítségével.
Az eredmények szerint szignifikánsan több metasztatikus tumor volt a test/farok (57%) területén elhelyezkedő részeken, mint a fejnél (44%). Hasonlóképpen a KRAS-mutációk gyakorisága és több gén kópiaszám-változása (FGF3, FGF4, FGF19, CCND1, ZNF703, FLT4, MUTYH, TNFRS14) is tendenciaszerűen magasabb volt a test/farok részen a fejhez képest. A génexpressziós eltérések és a TIME-sejtek eloszlásának különbségei arra utalnak, hogy az immunterápiás kezelésekre adott válasz eltérő lehet a daganat anatómiai elhelyezkedése szerint.
“Ha először nem egyből a daganatra, hanem a tumor körüli környezetre összpontosítunk, és figyelembe vesszük a daganat hasnyálmirigyben elfoglalt helyét, akkor pontosabban leszünk képesek értékelni a kezelési lehetőségeket” - nyilatkozta Abdelrahim. “Ahelyett, hogy a betegeket a hasnyálmirigytumor malignitása alapján kezelnénk, a daganat elhelyezkedésén alapuló modellre való áttérés komolyan megváltoztathatja az előzetes kezelési tervek összeállításának menetét.”
A kutatók remélik, hogy eredményeik segítenek a klinikusoknak specifikusabb kezelési tervek kidolgozásában, ami a betegkimenetek javulásában nyilvánulhat majd meg.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Comparative molecular profiling of pancreatic ductal adenocarcinoma of the head versus body and tail
Irodalmi hivatkozás:
Maen Abdelrahim et al, Comparative molecular profiling of pancreatic ductal adenocarcinoma of the head versus body and tail, npj Precision Oncology (2024). DOI: 10.1038/s41698-024-00571-4