Vérteszt a hasnyálmirigyrák korai kimutatására?
A hasnyálmirigyrák a rákos halálozás egyik leggyakoribb oka, és az 5 éves túlélés csupán 6%. A nagyon alacsony túlélési arány részben annak tudható be, hogy e daganatot csak ritkán ismerik fel már korai fázisában.
- A hasnyálmirigyrák MRI szűrése
- Újdonságok a hasnyálmirigyrák kezelésében
- Új biomarkerek a hasnyálmirigyrák korai felismerésére
- Közvetlenül összefügg az elhízás és a hasnyálmirigyrák
- FOLFIRINOX: kis lépés vagy nagy ugrás előre?
- Hasnyálmirigyrák: Miért van szükség pontos és alapos morfológiai vizsgálatokra?
A Cancer Prevention Research augusztus 27-i számában publikált vizsgálat szerzői, a Moffitt Cancer Center kutatói azt remélik, hogy ha a vérben levő markerek segítségével azonosítani lehet azokat a betegeket, akiknek premalignus elváltozásuk (ún. intraduktális papilláris mucinózus neopláziájuk [IPMN]) van, ezzel javítani lehet majd a túlélési arányt.
„A hasnyálmirigyrák gyakoriságának csökkentésére az egyik ígéretes stratégia az, ha felismerjük és kezeljük a premalignus elváltozásokat” – mondta Jennifer Permuth-Wey, PhD, MS, a közlemény első szerzője, a Moffitt munkatársa. „Az IPMN-ekről ismert, hogy a hasnyálmirigyrák prekurzor elváltozásai; ezek felelősek azoknak a tünetmentes hasnyálmirigy-cisztáknak mintegy a feléért, amelyeket véletlenül vesznek észre komputertomográfiás (CT) vagy mágneses rezonancia képalkotásos (MRI) vizsgálat során az USA-ban.”
A hasnyálmirigyrák kialakulásának szempontjából az IPMN-ek kis és nagy kockázatú léziókra oszthatók. Az IPMN-ek súlyosságának megállapításához azonban műtéttel el kell távolítani ezeket, ami viszont maga is súlyos szövődményekkel járhat, például tartós diabétesszel vagy halállal. Ha azonban nem végzik el a műtétet, akkor nem tudják megakadályozni a nagy kockázatú IPMN-ek invazív rákká alakulását.
A Moffitt kutatói egy olyan gyorsan elvégezhető, költséghatékony vértesztet akarnak kifejleszteni, amellyel pontosan elkülöníthetők a kis és a nagy kockázatú IPMN-ek. A kis kockázatú IPMN-eket csak megfigyelni, a nagy kockázatúakat azonban el kell távolítani, hogy tanulmányozni tudják a hasnyálmirigyrák kialakulásában és progressziójában szerepet játszó fő géneket szabályozó mikroRNS-eket (miRNS). „Egy új digitális technológia segítségével 30 olyan miRNS-t találtunk, amelyek alapján az IPMN betegek elkülöníthetők az egészséges személyektől. Emellett 5 olyan miRNS-t is azonosítottunk, amelyek alapján különválasztható a kis és a nagy kockázatú IPMN” – mondta dr. Mokenge Malafa, FACS, szenior szerző, a Moffitt osztályvezetője. „Nagyon izgalmasnak találjuk ezeket a korai eredményeket, de még sok kutatást kell elvégezni ahhoz, hogy egy ilyen vértesztet a klinikumban is alkalmazzanak.”
„Azt reméljük, hogy a nem nagyon távoli jövőben a miRNS vértesztet együtt lehet majd alkalmazni a képalkotó és egyéb módszerekkel, és ez elősegítheti az IPMN-ek súlyosságának megállapítását. Ennek alapján informáltabb és személyre szabottabb kezelési döntéseket lehet majd hozni” – magyarázta Permuth-Wey.
Forrás: Science Daily