Poszt-COVID fejfájás
A Cephalalgia c. lapban megjelent tanulmány szerint a COVID-19 betegség során jelentkező fejfájás az esetek 20 százalékában során krónikussá, naponta ismétlődővé válik.
COVID-19 fertőzésben gyakori a fejfájás, de a fejfájás elhúzódásának oka nem ismert. A spanyol Headache Study Group of the Spanish Society of Neurology (GECSEN) által végzett vizsgálat célja a hosszan elhúzódó fejfájás felbecsülése volt azoknál a betegeknél, akiknél a COVID-19 akut szakában fejfájásos panaszok voltak. 2022. márciusban és áprilisban gyűjtötték hat spanyol vezető kórház 905 betegének adatát elemezték. A betegeket 9 hónapig ideggyógyászatilag is követték. A betegek életkora medián 51 év volt, 66,5%-uk nőbeteg volt és 52,7%-uk már előzetesen (priméren) is „fejfájós” volt. A betegek 50,5%-a kórházi kezelést igényelt, a többiek ambuláns kezelésben részesültek. A fejfájás leggyakoribb fenotípusa „holocraniális” volt (67,8%) és 50,6%-ban nagyon intenzívnek bizonyult.
Az esetek 96,6%-ában voltak hozzáférhetőek és értékelhetőek az adatok, ezek szerint a fejfájás középértékben 14 napig állt fenn, de a betegek 31,1%-ánál 1 hónapig tartott, 21,5%-ánál 2 hónapig, 19%-ánál 3 hónapig, 16,8%-ánál 6 hónapon át tartott, 16,8%-uknál viszont 9 hónapig húzódott. A 9 hónapig fennálló fejfájásos betegek idősebbek és leginkább nőbetegek voltak. Kevésbé keletkezett náluk pneumonia, nyilalló fájdalom, fotofóbia, vagy fonofóbia, ők arról számoltak be, hogy fizikai aktivitás során a fejfájás romlott, de nem volt lüktető. A vizsgálók azt tapasztalták, hogy a 2 hónapig tartó fejfájás esetén 012301234nőtt a krónikus, naponta jelentkező fejfájás valószínűsége. Tehát amennyiben nem enyhül a fájdalom egy 6-12 hetes periódus alatt, a gyógyulás érdekében prevenciós céllal kezelni kell a beteget.
Dr. Jaime Rodriguez Vico (Jiménez Díaz Foundation Hospital, Madrid) szerint a poszt-COVID fejfájás legfeltűnőbb jellegzetessége, hogy „általában másodlagos, hasonlóan a magas vérnyomásos fájdalomhoz, amit a betegek meg tudnak különböztetni az egyéb fejfájás-típusoktól. A hosszantartó, hónapokig, esetleg egy éven túl is fennálló, mindennapos fejfájás hátterében valószínűleg más patológiai folyamat húzódnak, könnyebben válnak krónikussá, mint a más típusú „primér” fejfájások, melyek az újonnan megjelenő, naponkénti elhúzódó fejfájásokat okozzák.
Nem ritka az sem, hogy a betegek már korábban fennálló primér fejfájása a SARS-CoV-2-vel történő megfertőződés után romlik. Mindamellett sok beteg meg tudja különböztetni a fertőzéssel társuló fejfájását a szokásos fejfájásától, mivel a fertőzés utáni elsősorban frontális, oppresszív (nyomasztó) és krónikus. A fejfájásos anamnézis az egyik olyan faktor, mely növelheti a COVID-19-es fejfájás krónikussá válásának valószínűségét.
A vizsgálatban kimutatták, hogy a 9 hónap múlva is jelentkező fejfájás gyakran migrénes jellegű, és kialakulása igen változatos. A fertőzések gyakran okoznak akut, vagy krónikus fejfájást. Fertőzések utáni folyamatos fejfájás jelentkezik a krónikus meningitis, pl. a tuberkulotikus meningitis következtében. A betegség kialakulhat az immunrendszer aktiválódása, reakciója, vagy egy primér fejfájás és a fertőzés véletlen egybeesése következtében is. Vannak olyan emberek, akik biológiailag predesztináltak a több tényező miatt kialakuló fejfájásra – pl. trauma, vagy alkohol-fogyasztás után, ami a migrénhez hasonló fájdalmat tud kiváltani.
Különféle tényezők befolyásolják, hogy a fejfájás meddig tart. A vizsgálat egyváltozós analízis szerint az életkor, a női nem, a fejfájás intenzitása, a vérnyomás-szerű minősége, a fotofóbia/fonofóbia jelenléte, és a fizikai aktivitással kapcsolatos rosszabbodás hosszabb betegségre utal. Viszont a többváltozós analízis szerint kizárólag az akut szakban észlelt fejfájás intenzitása volt statisztikailag szignifikáns (HR: 0,655, 95%CI 0,582-0,737, P<0,001), vagyis minél komolyabb fejfájás az akut szakaszban, annál nagyobb a krónikussá válás valószínűsége, ezért nagyon fontos a COVID-os betegeknél azonnal értékelni a kérdést.
A kutatók a továbbiakban azt kívánják megtudni, hogy a fejfájás miért jön létre, és hogyan kell kezelni, vagy elkerülni? Milyen tényezők predisponálnak a fejfájásra, és az milyen változásokkal társul? Szükséges a különböző kezelések hatásainak értékelésére is, mivel most a kezeléseket empirikus alapon, az uralkodó fájdalom típusa szerint végezzük, aszerint, hogy a poszt-COVID-os fejfájás tünetei mennyire hasonlítanak a primér fejfájáshoz.
Forrás:
Cotelo J. About 19% of COVID-19 headaches become chronic. Medscape Medical News. April 06, 2022.
Garcia-Azorin D, Layos-Romero A, Porta-Etessam J, et al. Post-COVID-19 persistent headache: a multicentric 9-months follow-up study of 905 patients. Cephalalgia. Published February 15, 2022. https://doi.org/10.1177/03331024211068074