Prosztatarák elleni hatóanyag COVID-19 kezelésére
A Suzhou Kintor Pharmaceuticals a férfiaknál tapasztalt kedvező vizsgálati eredményeket követően nőkön is tesztelte a proxalutamidot COVID-19 fertőzés kezelésére.
- A COVID-19 fertőzést okozó új szuper vírustörzsek
- COVID-19 megbetegedés utáni immunvédettség
- Mikrovaszkuláris agyi károsodások COVID-19-ben
- Mikorra becsülhető a nyájimmunitás Európában?
- Egyéb betegségekkel rendelkezők COVID-19 elleni védőoltása
- A COVID-19 közvetlen hatása az agyra
- COVID-19 elleni orálisan szedhető AT2R agonista
- Vérplazma terápia COVID-19-ben
- COVID-19 elleni génterápiás orrspray
- Adható-e a Pfizer/BioNtech vakcina allergiásoknak és várandósoknak?
A Suzhou Kintor Pharmaceuticals január 11-én bejelentette, hogy a férfi betegeken végzett vizsgálatok biztató eredményei alapján nőkön is vizsgálták a proxalutamidot, és ismét ígéretes eredményeket kaptak. Az érdekesség az, hogy a proxalutamid egy nonszteroid antiandrogén (NSAA; nonsteroidal antiandrogen), mely az androgén receptor szelektív, magas affinitású csendes antagonistája, és eredetileg prosztatarák kezelésére fejlesztettek ki (később emlőrákban is vizsgálták). COVID-19 kezelésében először tavaly júniusban, fertőzött, de nem súlyos állapotú férfiakon próbálták ki a hatóanyagot profilaktikus kezelésként. Az intervenciós, prospektív, placebo-kontrollos, kettős-vak, randomizált klinikai vizsgálat (NCT04446429) eredményei szerint a 134 betegből egyet sem kellett kórházba vinni, míg a kontroll csoport 128 tagjából 35 szorult hospitalizációra. Ezt követően a Kintor novemberben 168 női beteget is bevont a kiterjesztett vizsgálatba, akiket 2:1 arányban randomizáltak proxalutamid+standard ellátás illetve placebo+standard ellátás karokra. A vizsgálat két elsődleges társvégpontja egyrészt a COVID-19 fertőzéssel hospitalizált betegek aránya, másrészt a COVID-19 Ordinális Kimeneti Skálán (COVID-19 Ordinal Outcome Scale) 30 nap alatt mért változás volt. Ezt a 8 fokozatú ordinális skálát az Egyesült Államok Allergia- és Fertőző Betegségek Intézete (US National Institute of Allergy and Infectious Diseases) dolgozta ki, az utolsó két lépcsőfok a mesterséges lélegeztetés illetve az elhalálozás.
A január 7-én végzett köztes adatelemzés összesen 95 beteg eredményeit tartalmazta (65 a proxalutamid karról és 35 a placebo karról). A vizsgálati hatóanyaggal kezelt 60 beteg közül mindössze 1 került kórházba (1,7%), míg ugyanez a placebo karon 35-ből 6 volt (17,1%). A kezelt karról senki sem került intenzív osztályra, sem lélegeztetőgépre, valamint haláleset sem történt, szemben a placebo kar 3 intenzívre és 2 lélegeztetőgépre került betegével, illetve a placebo karon egy beteg el is hunyt. A vizsgálatba egészen februárig folyik a betegek bevonása, és mivel a vizsgálati időszak mindössze 30 nap, további eredményeket már márciusban is közölni tud a gyógyszercég.
A Kintor Pharmaceuticals alapító vezérigazgatója, Dr. Tong Youzhi szerint az adatok egyértelműen bizonyítják, hogy a hatóanyag a jóval alacsonyabb androgénszint ellenére nőkben is hatásos volt, illetve látványosan csökkentette a tüneteket. Ezért a közeljövőben egy fázis III regisztrációs vizsgálat indítását is tervezik. A Kintor tavaly májusban ment tőzsdére egy összesen 240 millió dollár értékű részvénypakettel (a Hong-Kongi Tőzsdén), mivel a proxalutamid Kínában és az Egyesült Államokban is fázis III vizsgálati szakaszba jutott kasztrációrezisztens prosztatarák indikációban. A kínai cégnek elég erős ellenfelekkel kell megküzdenie mert közvetlen versenytársa ezen a piacon a Johnson & Johnson (apalutamid, Erleada) és a Pfizer (enzalutamid, Xtandi) lesz.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Kintor Pharmaceutical reports positive results from Covid-19 trial
Kintor Pharmaceutical Announces Preliminary Results from the Proxalutamide's Clinical Trial
Kintor’s Proxalutamide Shows Positive Results in Covid Trial
Anti-Androgen Treatment for COVID-19