Reklámok befolyásolják a gyermekek ételválasztását
Egy most megjelent tanulmány szerint az egészségtelen ételeket népszerűsítő reklámok befolyásolják a gyermekek ételválasztását és agyi aktivitását, ezáltal egészségi kockázatot jelentenek.
Az élelmiszeripar szereplői évente körülbelül 1,8 milliárd dollárt költenek gyermeket és serdülőket megcélzó hirdetéseikre. A becslések szerint a 2 és 5 év közötti gyermekek szeme elé több mint 1000 reklám kerül évente, míg a tinédzserek esetében ez a szám csaknem eléri a 2000-et.
A silány, értéktelen ételek alapvető szerepet játszanak a gyermekkori elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a hipertónia rohamos terjedésében. Az ezek fogyasztására buzdító reklámokat gyakran említik az ételválasztást és a túlevést, illetve ezen keresztül az elhízást elősegítő jelentős környezeti faktorok között, és az is bebizonyosodott, hogy a televízióban látott hirdetések és márkák nagyban befolyásolják, hogy a gyermekek mely ételeket ismerik, illetve részesítik előnyben.
Korábbi kutatások azt jelzik, hogy a hirdetéseket figyelő gyermekek nagyobb eséllyel választanak a reklámokból megismert márkákat, mint azok a gyermekek, akik nem néznek hirdetéseket. A magatartási vizsgálatok kapcsán összefüggésről számoltak be az élelmiszerreklámokkal kapcsolatos fogadókészség és az elfogyasztott ételek mennyisége között. Más vizsgálatokban azt figyelték meg, hogy a túlsúlyos gyermekek fogékonyabbak az ételreklámok iránt, így őket jobban befolyásolják választásaikban a piaci trendek. Korreláció igazolódott a hirdetésekben szereplő egészségtelen ételek és a gyermekkori obezitás fokozott kockázata között.
A mostani vizsgálatot vezető dr. Amanda S. Bruce (University of Kansas Medical Center) munkacsoportja által korábban végzett vizsgálat egyéni különbségeket jelzett az élelmiszerreklámok (például a gyorséttermi logók) által kiváltott agyi aktivitás tekintetében. Ezeket a logókat látva az elhízott gyermekek esetében csökkent a prefontális kortex neurofunkcionális aktivitása – ez az agykérgi régió felelős az önkontrollért.
Új vizsgálatukban Bruce és munkatársai a gyermekek ételválasztással kapcsolatos döntéshozatali folyamatát és agyi aktivitását elemezték. Ezen belül is különösen arra keresték a választ, hogy élelmiszerreklámok nézése hatására megváltozik-e az ételválasztás és az agyi aktivitás.
A The Journal of Pediatrics pdf című lapban nyilvánosságra hozott vizsgálatukban 23, 8−14 éves gyermek vett részt. A résztvevőknek 60 ételféleséget kellett értékelniük abból a szempontból, hogy azok milyen ízűek és mennyire egészségesek. Élelmiszereket, illetve egyéb termékeket népszerűsítő hirdetések megtekintését követő ételválasztás alatt funkcionális MRI (fMRI) segítségével mérték az agyi aktivitást, elsősorban a prefrontális kortex területén.
Az eredmények rávilágítanak, hogy a gyermekek ételválasztással kapcsolatos döntését összességében elsősorban azok íze, nem pedig egészséges volta befolyásolja. Az ételek íze még jelentősebb faktor élelmiszerreklámok nézését követően.
„Az élelmiszerreklámok hatására a gyermekek adott ételtípusokhoz vonzódnak és azokat szeretnék megkapni, függetlenül attól, hogy azok fogyasztása semmilyen egészségi előnnyel nem jár. Ily módon a szokásosnál is nagyobb hangsúlyt kap az ételek íze a döntéshozatal során, ami még jobban megnehezíti a felelős szülők és gondviselők dolgát a tekintetben, hogy az egészséges ételek felé tereljék a gyermekek választását. E megfigyelésnek kellő figyelmet kell kapnia a gyermeket megcélzó reklámok szabályozásánál” – hangsúlyozzák a szerzők.
A nem ételekkel kapcsolatos reklámokhoz képest az élelmiszerreklámok hatására történő ételválasztás kapcsán fokozódik a prefrontális kéreg aktivitása. Ez azt jelzi, hogy az élelmiszerreklámok olyan módon stimulálják a gyermekek agyát, melyre a más termékeket népszerűsítő hirdetések nem képesek. Azt is megfigyelték, hogy minél éhesebb volt a gyermek, annál nagyobb volt a prefrontális kéreg aktivitása, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy az éhes gyermekek agyi aktivitását még inkább befolyásolhatják az élelmiszerreklámok.
A statisztikák szerint az elhízottak aránya a gyermekek körében több mint kétszeresére, a serdülők körében négyszeresére emelkedett az utóbbi 30 éven. Bár a világ számos országában már tiltják vagy igen szigorú korlátok közé szorítják a fiatalokat megcélzó élelmiszerreklámok, még mindig sok olyan ország van – köztük az Egyesült Államok −, ahol nem ez a helyzet. A gyermekek és serdülők által évente elköltött összeg meghaladja a 180 milliárd dollárt, ugyanakkor a gyermekek évente másik 200 milliárd dollár elköltésére is jelentős hatással vannak a szülők befolyásolása révén. Az American Health Association felmérése szerint az egészségesként reklámozott élelmiszerek 84 százaléka nem felel meg az alapvető táplálkozási standardoknak, és a gyermekek által nézett hirdetések 86 százaléka nagy zsír-, cukor- és nátriumtartalmú terméket népszerűsít.
„Az élelmiszeripar hirdetése szisztematikusan megváltoztatják a gyermekek ételválasztásának pszichológiai és neurobiológiai mechanizmusait” − mondja a vizsgálat vezetője.
A munkacsoport későbbi vizsgálatainak célja, hogy elemezze a normális testsúlyú és az elhízott gyermekek ételválasztása közötti különbségeket élelmiszerreklámok nézését követően.