Szülés után hosszabb és fokozottabb a trombózis kockázat
Az Amerikai Stroke Társaság konferenciáján arról számoltak be, hogy szülés után kétszer hosszabb ideig fokozott az édesanyák trombózis-kockázata, mint azt korábban gondoltuk.
- Egyszerű módszer a mélyvénás trombózis megelőzésére
- A reumatoid artitisz növeli a vénás tromboembólia kockázatát
- Az aszpirin csökkenti a rekurrens vénás tromboembólia gyakoriságát
- Milyen antikoagulánst használjunk? 1.
- A vérlemezkegátlás a kardiológia szürke eminenciása
- A vénás tromboembólia aktuális kérdései. II. Kezelés, megelőzés
Az Amerikai Stroke Társaság San Diegóban megrendezett idei Nemzetközi Stroke Konferenciáján ismertetett vizsgálat több mint 1,6 millió nő bevonásával zajlott: mindegyikük 2005 és 2010 között hozott világra gyermeket Kalifornia valamelyik kórházában. Közülük nagyjából ezernél alakult ki vérrög, néhány kismamánál pedig a vérrög következtében stroke, szívinfarktus és mélyvénás trombózis is.
A kutatók megállapították, hogy nagyjából a szülés idején volt a legmagasabb a nőknél a vérrög kialakulásának kockázata. A szülést követő első hat hétben a kockázat mértéke nagyjából tizenegyszerese maradt a normálisnak, majd a hetedik és a tizenkettedik hét között a normális érték 2,2-szeresére csökkent. A tanulmány szerint a kockázat mértéke a szülés utáni 13. és 18. hét között esett vissza majdnem normálisra.
"Ezek a komplikációk nagyon ritkák, ugyanakkor végzetesek lehetnek" - mondta a vizsgálatban részt vevő Hooman Kamel, a Cornell Egyetem New Yorkban működő orvosi karának neurológus professzora. "Ezért fontos, hogy mindenki tisztában legyen a tünetekkel" - hangsúlyozta a szakember.
Elmondta, amennyiben valaki mellkasi fájdalomhoz, nehéz légzéshez, az egyik láb megduzzadásához, fájdalmához vagy hirtelen jelentkező súlyos fejfájáshoz hasonló tünetet tapasztal, sürgősen keressen fel szakembert. "Ezeket a tüneteket minden esetben komolyan kell venni, de a terhesség, illetve a szülés utáni időszakban különösen nagy figyelmet kell rájuk fordítani" - tette hozzá.
A vérrögök kialakulásának kockázata az ösztrogénszint megemelkedése és a véralvadási tényezők változása miatt nő meg a terhesség során. A szülést követő hónapokban aztán a hormonszint visszaáll a normálisra. Egyéb tényezők, köztük az elhízottság, a rákkezelés és a szív- vagy tüdőbetegség is növelheti a vérrög kialakulásának kockázatát.
Forrás: LiveScience, MTI