Telomerhossz és az agy egészsége
A telomerek lerövidülése – a sejtek öregedésének jele – a demenciával összefüggő többszörös agyi elváltozásokkal jár.
- Potenciális fejlesztési irányok és a gyógyszerfejlesztés nehézségei Alzheimer-kórban
- A mikroglia lehetséges korrekciója Alzheimer-kórban
- Miért gyakoribb nőkben az Alzheimer-kór?
- Étrend és a demenciakockázat
- A szájüreg állapota és a kognitív hanyatlás
- Mortalitási rizikó felmérése időskori demenciában
A PLOS ONE- ban március 22-én online megjelent cikk, a telomerek hosszának, az agy szerkezetének és működésének eddigi legnagyobb és legszisztematikusabb vizsgálata szerint a hosszabb telomerek jobb agyi egészséggel és alacsonyabb demencia kockázattal járnak. Ha a hosszabb telomerek valóban védenek a demencia ellen, az a háttérben húzódó mechanizmus megértése esetén új kezelési célpontok fedezésére adhat lehetőséget
A telomerek kupakszerűen védik a kromoszómák végeit, de az életkor előrehaladtával fokozatosan rövidülnek, ami növelheti az életkorral összefüggő betegségekre, köztük az Alzheimer-kórra (AD) való hajlamot. A kockázat mögött meghúzódó mechanizmus nem világos, de az agy szerkezetében és működésében bekövetkező változásokat is magában foglalhatja. A telomerhosszúság és a neuroimaging markerek közötti kapcsolat azonban rosszul jellemezhető.
Anya Topiwala (University of Oxford) és munkatársai a fehérvérsejtek telomerhosszát hasonlították össze az Egyesült Királyság Biobankjában szereplő 31.661 középkorú és idősebb felnőtt fehérvérsejtek telomerhosszát hasonlították össze agyi MRI-vel kapott képpel és egyéb egészségügyi nyilvántartási adataival. Azt találták, hogy a hosszabb leukocita telomerhossz (LTL) esetén nagyobb mennyiségű a globális és szubkortikális szürkeállományhoz és nagyobb méretű a hippocampushoz kapcsolódik – AD-ben szenvedő betegeknél ezek zsugorodása figyelhető meg. A hosszabb telomerek vastagabb agykéreghez is társultak, amely az AD előrehaladtával elvékonyodik. A hosszabb LTL-t a követés során a demencia előfordulásának csökkenésével is összefüggést mutatott (kockázati arány, 0,93; 95% CI, 0,91-0,96).
A telomerek rövidülésének számos oki tényezője, mint például az életkor, a genetika és a nem, nem változtatható meg. Egy korábbi tanulmányukban azonban azt találták, hogy az alkoholfogyasztás lerövidítheti a telomerek hosszát. Szerintük tehát " az alkoholfogyasztás csökkentése megfékezheti a telomerek lerövidülését".
Maguk a szerzők is a tanulmány korlátjaként említik, hogy a telomerek hosszát nem az agyban, hanem a vérben mérték, és jelenleg nem világos, hogy a kettő mennyire szorosan kapcsolódik egymáshoz. Ezenkívül az Egyesült Királyság Biobank résztvevői általában egészségesebbek, mint az általános népesség. Bár a vizsgálatban a telomerhossz és az agyméretek összefüggést mutattak, oksági kapcsolatuk nem bizonyítható.
Topiwala A, Nichols TE, Williams LZJ et al: Telomere length and brain imaging phenotypes in UK Biobank. PLOS ONE March 22, 2023 https://doi.org/10.1371/journal.pone.028236