Terhes nők vigyázzanak a paracetamollal
A paracetamol befolyásolhatja a nemi hormonokat és a fiúmagzatokban urogeninális fejlődési rendellenességeket okozhat.
Európában a paracetamol (acetaminofen, APAP) recept nélkül kapható gyógyszer kb. 50 éve van forgalomban. Hazánkban a legtöbb fájdalom- és lázcsillapító szer, ill. meghűlés elleni készítmény (pl. Coldrex, Efferalgan, NeoCitran, Panadol, Rubophen, Saridon, Zaldiar, stb.) is tartalmazza ezt a hatóanyagot, az USA-ban pedig kb. 200 féle acetaminofent tartalmazó készítmény kapható (legismertebb képviselőjük a Tylenol). Egyes adatok szerint a várandós nők közel fele szed valamilyen paracetamol tartalmú szert, holott az endokrin- és reprodukciós szervekre való hatása kevéssé ismert.
Az EBioMedicine lapban megjelent közleményben Isaac V. Cohen gyógyszerész és munkatársai (University California, San Diego) kimutatták, hogy az eddig ismert mellékhatások (allergia, bőrtünetek) mellett a szernek egyéb váratlan mellékhatásai is lehetnek.
Nagy dózisú paracetamol hatására nem csak a májfunkciók károsodnak, de bizonyos váratlan hormonális változások is kialakulhatnak: pl. egy várandós nőben a pregnen-diol diszulfát értéke a menopauzát követő élettanilag normális értékre csökken. Ez a hatás csak két napig tart, a szer bevétele utáni harmadik napon visszatér a terhes nő életkorának megfelelő értékekre.
A paracetamol mellékhatásait elemző vizsgálatba 455 aktív felnőttet vontak be. Ultra-nagy felbontású folyadékkromatográfiával társított tömegspektrometriával (UPLC-MS) az acetaminofen (paracetamol) mennyisége mellett annak metabolitjait (4-acetaminofen-szulfát, 4-acetamidofenilglucuronid, N-acetilcisztein, cisztein, stb.) is mérték. Azt tapasztalták, hogy a paracetamolt fogyasztóknál csökkent a legtöbb kéntartalmú androgén szteroid (pl. a dehidroizoandroszteron szulfát, az androsztendiol monoszulfát, az androsztendiol diszulfát, stb.) és számos szulfatált pregnenolon szteroid (pl. pregnenolon szulfát, 21-hidroxipregnenolon diszulfát) szintje is, ami természetesen befolyásolja a hormonális homeosztázist. Mind a paracetamolt, mind az ösztrogéneket a szulfotranszferáz enzimcsalád (ezek közül is leginkább a SULT2A1) metabolizálja, azok az enzimek, melyek a kénezés révén jelentősen megváltoztatják a metabolitok biológiai aktivitását, oldhatóságát és renális clearance-ét – bár a CYP3A7-CYP3A51P enzimek genetikai variánsai is megváltoztatják egyes szulfatált nemi hormonok szintjét.
Már régebbi vizsgálatokban többször igazolták, hogy a paracetamol gátolja a ciklooxigenázt a központi idegrendszerben és kölcsönhatásba lép az endocannabinoid és vanilloid jelátviteli utakkal. Gátolja továbbá a prosztaglandin- és az inzulin-like3 jelátvitelt, csökkenti a tesztoszteron szintet, így károsíthatja a fiú magzat urogenitális traktusának normális fejlődését. Az idézett közlemény szerzői bebizonyították, hogy a hatás valószínűleg a kénezett nemi hormonokon keresztül történik a szulfotranszferázok szintjén. Azt is igazolták, hogy a farmako-metabolomika módszerével a szervezetben keletkező váratlan hatásokat is ki lehet mutatni még egy olyan hétköznapi, látszólag ártalmatlan szernél is, mint a paracetamol.
Forrás: Medscape Medical News