Új gyógyszercélpont a hasnyálmirigyrák metasztázisainak megelőzésére
Az áttétek számára “fészket” készítő immunsejtek megcélzásával gátolható a hasnyálmirigyrák áttétjeinek kialakulása.
- A hasnyálmirigyrák adjuváns kemoterápiája
- A hasnyálmirigy duktális adenokarcinómájának patológiája
- Új prognosztikai faktorok hasnyálmirigyrákban?
- Vérteszt a hasnyálmirigyrák korai kimutatására?
- A hasnyálmirigyrák MRI szűrése
- A pankreászdaganatok patológiája. A pankreászdaganatok pontos hisztológiai besorolása az adekvát onkológiai terápia alapja
- Biztonságos a hosszú távú lanreotidkezelés előrehaladott bélrendszeri és hasnyálmirigy eredetű neuroendokrin tumorok terápiájában
- Lehetséges az idegek blokádjával korlátozni a hasnyálmirigyrák okozta fájdalmat?
- Műtét utáni reziduális ráksejtek elölése
A Nature Cancer folyóiratban február 14-én jelent meg a University of Liverpool kutatóinak cikke, amelyben új gyógyszercélpontot tártak fel a hasnyálmirigyrák májáttéteinek megelőzésére. A hasnyálmirigy duktális adenokarcinóma (PDAC; pancreatic ductal adenocarcinoma) esetében a betegek 40-50%-ánál fordul elő a májban kialakuló metasztázis, és jelenleg nincs hatékony terápia a májáttétes hasnyálmirigyrákos betegek gyógyítására.
A most közölt cikkben a kutatók első észrevétele az volt, hogy furcsa módon a PDAC-metasztázisokban igen gyakran fordul elő az immunszuppresszív makrofágoknak egy olyan típusa, amely elősegíti a tumornövekedést - ennek nyomán pedig a kutatók felfedezték, hogy az efferocitózis útvonal blokkolása a korai stádiumú áttétképződés során megakadályozhatja ezt az immunszuppresszív tevékenységet a makrofágokban, helyreállítva a T-sejtek aktiválódását és csökkentve az áttétes tumorterhelést.
A tanulmány vezető szerzője, Michael Schmid professzor szerint: “A hasnyálmirigyrákban a rosszindulatú tumorsejtek gyakran terjednek át a májba. Eredményeink azt mutatják, hogy a májban először egy támogató jellegű metasztatikus “niche” kerül kialakításra, amelynek létrehozása kritikus fontosságú a rosszindulatú sejtek távoli helyen történő hatékony elszaporodásához - ez olyan, mintha egy mechanizmus valamiféle “fészket” készítene a később érkező tumorsejtek számára.
Eredményeink arra utalnak, hogy az immunsejtek egy bizonyos típusa irányítja ennek a metasztatikus niche-nek a kialakulását más immunsejtek átprogramozásával. A folyamat során egy immunszupprimált metasztatikus mikrokörnyezet jön létre, ahol a malignus sejtek képesek például elrejtőzni a daganatellenes immunválasz elől. A veleszületett immunsejtek e sajátos típusának célba vétele vagy immunszuppresszív funkcióik megzavarása ígéretes terápiás megközelítésként szolgálhat az áttétes hasnyálmirigyrákban szenvedő betegek számára.”
A cikk társszerzője Dr. Yuliana Astuti hozzátette: “Egyetlensejt-elemzési technológiákat alkalmazva rájöttünk, hogy a makrofágok diverzitása, variabilitása egy alulkutatott terület a hasnyálmirigyrák májmetasztázisaiban. Sikerült kimutatnunk, hogy a májban ellentétes funkciójú, metasztázissal szorosan asszociálható makrofágok léteznek egymás mellett, egyesek immunstimuláló, mások immunszuppresszív tulajdonságokat mutatnak. Érdekes módon a további elemzés feltárta, hogy a májmetasztázisok kialakulását fokozott májszöveti sejtpusztulás kíséri, és hogy az elhalt sejtek bekebelezése, az efferocitózis kulcsfontosságú hajtóerőként hat a makrofágok immunszuppresszív fenotípus felé történő átprogramozásában. Tanulmányunk elvi bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a specifikus makrofágok személyre szabott megcélzásával helyreállítható a tumorimmunitás és gátolható a PDAC-metasztázis kialakulása.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Promising new therapeutic approach for treating metastatic pancreatic cancer
Efferocytosis reprograms the tumor microenvironment to promote pancreatic cancer liver metastasis
Irodalmi hivatkozás:
Yuliana Astuti et al, Efferocytosis reprograms the tumor microenvironment to promote pancreatic cancer liver metastasis, Nature Cancer (2024). doi.org/10.1038/s43018-024-00731-2 , www.nature.com/articles/s43018-024-00731-2