Új gyógyszerkombinációt engedélyeztek a melanóma kezelésére
Nagy előrelépést jelenthet az előrehaladott melanóma kezelésében, hogy az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA) htm új gyógyszerkombinációt engedélyezett a legagresszívabb és legveszélyesebb bőrrák terápiájában.
A hatóság engedélyezte a vemurafenib cobimetinibbel történő kiegészítését a melanóma azon eseteiben, melyek már áttétet adtak vagy sebészeti módszerekkel nem eltávolíthatók, és kimutatható a BRAF gén mutációja. A vemurafenibet Zelboraf, a cobimetinibet Cotellic néven hozza forgalomba a Genentech.
A metasztatikus melanóma eseteinek közel felében mutatható ki a BRAF gén mutációja. A mutációt szenvedett gén – melynek két formája a BRAF V600E és a BRAF V600K − az FDA által elfogadott teszttel kimutatható. Az FDA ajánlása szerint az orvosnak ellenőriznie kell betegénél, hogy e mutációk valamelyike detektálható-e a tumormintából, mielőtt elkezdené az új gyógyszerkombináció alkalmazását.
„A most elfogadott gyógyszerkombináció új célzott terápiás módszert kínálhat, hiszen BRAF-mutációra pozitív melanómában a vemurafenib a cobimetinibbel kombinációban eredményesebben alkalmazható, mint a vemurafenib önmagában” − értékelte a hírt dr. Richard Pazdur, az FDA gyógyszerkutatási osztályán a hematológiai és onkológiai készítményekkel foglalkozó részleg vezetője. A vemurafenib – melyet ugyancsak nemrégiben fogadott el az FDA − önmagában nem képes teljesen blokkolni azt a szignált, melyet a mutált BRAF ad a rosszindulatú daganat növekedésének serkentésére. A cobimetinib hatásmechanizmusa a MEK nevű enzim gátlásán alapul, mely ugyannak az útnak más pontján aktív.
A University of California-Los Angeles (UCLA) és 135 más vizsgálóhely (Egyesült Államok, Európa, Ausztrália és Oroszország) által végzett vizsgálat azt igazolta, hogy a két szer kombinációja lassítja a melanóma növekedését. A cobimetinib hozzáadásának másik előnye, hogy csökkenti a második bőrrák kialakulásának esélyét, melynek előfordulási gyakorisága vemurafenib-monoterápia mellett 25%. A gyógyszerkombinációt BRAF-pozitív melanómák csaknem 500 esetében tesztelték. Minden beteg vemurafenibet kapott, melyet random besorolás szerint cobimetinibbel vagy placebóval egészítettek ki.
Az eredmények azt igazolják, hogy a vemurafenib + cobimetinib kombinációval kezelt betegeknél hosszabb idő telt el a tünetek súlyosbodásáig, mint vemurafenib és placebo mellett (12,3 hónap vs. 7,2 hónap a kezelés megkezdését követően). A kombinációval kezelt betegek túlélése is hosszabbnak bizonyult: ebben a csoportban a betegek 65 százaléka volt életben a kezelés megkezdése után 17 hónappal, míg placebóval kiegészített vemurafenibkezelés kapcsán ennek aránya 50 százalék körül volt.
Különbségeket észleltek a tumorok viselkedésében is: vemurafenib + cobimetinib kombináció mellett a daganat részben vagy teljes egészében összezsugorodott, míg ugyanezt csak az esetek nagyjából felében figyelték meg a vemurafenib + placebo csoportban.
„BRAF-mutációt hordozó melanómákban a kombináció hatásosabban kisebbítette meg a tumorokat, és kevesebb mellékhatást észleltünk, mint vemurafenib-monoterápia mellett” – emeli ki Antoni Ribas, a UCLA professzora, aki a vizsgálatot vezette. A kombinációs terápia leggyakoribb mellékhatása a hasmenés, az UV-fénnyel szembeni érzékenység, a hányinger, a láz és a hányás volt.
A cobimetinib alkalmazása ugyancsak járhat súlyos mellékhatásokkal, mint amilyen például a szívizom és más izmok károsodása, új bőrtumorok kialakulása, retinaleválás, súlyos bőrkiütések és májkárosodás. A cobimetinibbel kezelt betegeknek kerülniük kell a napfényexpozíciót, és szabadtéren tartózkodáshoz megfelelő napvédelemről kell gondoskodniuk. A szer károsíthatja a fejlődő magzatot is, ezért az FDA hatásos fogamzásgátlást tart szükségesnek a gyógyszeres kezelés idejére.