Új módszer az invazív húgyhólyagrák kezelésére
A Plymouth University kutatói felfedezték azt a triggerhatást, mely felgyorsítja a húgyhólyagrák növekedését és az elváltozást invazív tulajdonságokkal ruházza fel. Az invazív tumor kezelése több nehézséget rejt, ezért a mostani eredmények célzott terápia alapját teremthetik meg.
Az erre vonatkozó adatokat az American Journal of Physiology – Renal Physiology című lapban hozták nyilvánosságra.
Az egyesült államokbeli National Cancer Institute statisztikája szerint évente 700 ezer betegnél állítják fel a húgyhólyagrák diagnózisát, az ez évre érvényes becslések szerint a betegség idén közel 15 ezer beteg életét követeli majd az USA-ban. A húgyhólyagrák inkább a férfiak, mint a nők betegsége. A legismertebb kockázati tényező mindkét nem esetében a dohányzás.
A The Journal of the American Medical Association című lapban 2011-ben publikált tanulmány szerint a húgyhólyagrák dohányzáshoz köthető kockázata nagyobb, mint azt korábban gondoltuk; a becslések szerint egy jelenleg is dohányos személy esetében négyszer akkora a húgyhólyagrák előfordulásának esélye, mint egy nem dohányosnál.
Invazív húgyhólyagrákban a tumor az izomfal mélyebb rétegeibe is beterjed, ez pedig megnöveli a távoli áttétek kialakulásának veszélyét. Ebben a stádiumban a túlélési esélyek már meredeken csökkennek: a betegek mindössze egynegyede van életben a diagnózis felállítása után 3 évvel.
„Bár korai felismerés esetén a húgyhólyagrák kezelési esélyei jók, a kezelést nagyon megnehezíti és fájdalmassá teszi, ha a tumor már a mélyebb rétegekbe terjedt, vagy a daganatsejtek a test távoli részeire is eljutottak” – mondja Raymond Playford professzor, a vizsgálat vezetője.
Egészen mostanáig nem sokat tudtunk arról a molekuláris mechanizmusról, melynek révén az egyébként benignus polypus invazív tumorba megy át. A jelenlegi kutatás középpontjában az úgynevezett pancreaticus szekretoros tripszin-inhibitor (PSTI) állt, mely a húgyhólyagrákok legtöbbjében megtalálható. Playford professzor és munkatársai azt találták, hogy a PSTI fontos szerepet játszik a daganatos terjedést segítő szignálfolyamatban. A munkacsoport egy sor tesztet elvégzett, melyekből úgy tűnik, hogy a PSTI elősegíti a sejtek migrációját és szöveti invázióját, ugyanakkor nem serkenti a sejtek proliferációját. A mostani felfedezés új célzott terápiák kifejlesztésének kiindulópontja lehet.
„Ha azonosítjuk a húgyhólyagrák kialakulásáért és terjedéséért felelős mechanizmusokat, akkor reményünk lehet arra, hogy e mechanizmusok befolyásolásával javíthatjuk az invazív húgyhólyagrákban szenvedő betegek életminőségét és meghosszabbíthatjuk túlélésüket” – hangsúlyozza Playford professzor.
A mostani eredmények nyilvánosságra hozatalát egy másik brit kutatócsoport bejelentése előzte meg arról, hogy a vizelet vizsgálatával képesek lehetünk már korai stádiumában „kiszagolni” a húgyhólyagrákot.
A húgyhólyagrákot tartják az egyik legdrágábban kezelhető tumornak. Ennek egyik eleme, hogy rendszeres tükrözésekre van szükség a daganat állapotának nyomonkövetésére, a kiújulás korai felismerésére. A már említett vizeletvizsgálati módszer jelentősen csökkentheti ezeket az anyagi terheket.