Új vizsgálati vakcina rekurrens légúti papillomatózisra
Egy új HPV elleni vakcina egy kis betegszámú fázis I. klinikai vizsgálatban hatásosnak bizonyult a rekurrens légúti papillomatózis nevű ritka daganatos betegség terápiájában.
- Férfiakat is tesztelni kell HPV-fertőzésre
- Tartós HPV-fertőzéssel összefüggő bakteriális vaginosis
- A méhnyak rákelőző állapotai és azok kezelése
- A méhnyakrák szövettana – Molekuláris vizsgálatok
- A méhnyakrák epidemiológiája Magyarországon és a világban
- Mi újság a szexuális úton terjedő fertőzések területén?
- A HPV vakcinák több HPV-szerotípus ellen védenek
- Hány évente szűrjük a méhnyakrákot?
A Science Translational Medicine folyóiratban október 25-én jelent meg a U.S. National Cancer Institute (Bethesda, Maryland) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan vizsgálati oltóanyagról tudósítanak, amely hatékony eszköz lehet a humán papillomavírus (HPV) fertőzését követően kialakuló ritka ráktípus, a rekurrens légúti papillomatózis (RPR) prevenciójában. Bár az RPR egy jóindulatú elváltozás, a recidívák ismételt megjelenése, a léziók extralaringeális terjedése és esetleges malignizációja következtében súlyos kórlefolyás is kialakulhat, ami a betegek életminőségének jelentős romlásához vezethet. A betegség során a légutakban obstrukciót okozó daganatok jelennek meg, amelyek eltávolításához ismételt (gyakran igen sokszor elvégzett) sebészi beavatkozások szükségesek.
A mostani tanulmányban ismertetett, mindössze 15 beteg részvételével végzett fázis I. klinikai vizsgálat a vakcina működőképességének bizonyítására szolgált (proof of concept vizsgálat), és sikerült kimutatni a hatásosságot: a HPV 6 és 11 genotípusa esetében az RPR valóban reagált a kezelésre.
Dr. Scott M. Norberg, a cikk vezető szerzője szerint jelenleg nincs jóváhagyott gyógyszeres terápia az RPR kezelésére, ezért a betegeknek ismételt daganateltávolító műtétekre van szükségük a hangképzés és a légúti funkciók megőrzése érdekében - súlyos esetben ez azt is jelentheti, hogy élethossz alatt egy betegnél akár száznál is több műtétre lehet szükség. Más HPV-asszociált rákos megbetegedésekkel ellentétben az RRP-ben szenvedő betegek papillomatózus lézióiból hiányoznak a driver mutációk, ami HPV-asszociált sejtdiszfunkcióra utal, ezért valószínűleg ez az RRP elsődleges oka.
Bár a fázis I. vizsgálatokat általában a szigorúbb klinikai tesztelés előtti előzetes lépésnek tekintik, a mostani vizsgálat eredményei azért fontosak, mert arra utalnak, hogy a terápiás célú vakcinázás erősítheti az immunrendszer védekező képességét az RRP ellen. Ez komoly reménysugár mind a betegek, mind az onkológusok számára, akiknek jelenleg a többszörös invazív eljárásokon kívül nem áll rendelkezésére más kezelési lehetőség.
“A terápiás célú vakcinázás célja antigénvezérelt T-sejt válasz kialakulása a vírus okozta betegségekben” - fejtette ki Norberg.
A kutatás során Norberg és munkatársai egy olyan oltóanyagot (PRGN-2012) teszteltek, amelyben inaktivált gorilla adenovírus vektort használtak, a 15 betegből álló, súlyos RPR-ben szenvedő betegcsoportnak eltérő dózisban adták be az oltóanyagot.
A vizsgálat során a betegek jól tolerálták a vakcinát, és csak néhány enyhe mellékhatást tapasztaltak. A legnagyobb dózissal kezelt csoport fele teljes klinikai választ mutatott, ami azt jelentette, hogy a kezelést követő évben nem volt szükség műtétre, ami kiváló eredmény. A kutatók hipotézise az elemzések szerint helyesnek bizonyult: a vakcina a perifériás HPV-specifikus T-sejtek aktiválódásával hatásosnak mutatkozott.
“A PRGN-2012 vakcinára adott klinikai válasz értékeléséhez a klinikailag indokolt beavatkozások számát a vizsgálati kezelést követő 12 hónapban összehasonlítottuk a vizsgálati kezelés előtti 12 hónapos időszakban elvégzett műtétek számával” - írta Norberg. “Az egyes betegek saját kontrollként való használata a kiindulási beavatkozási gyakoriság tekintetében volt szükséges az RPR betegenként jelentős eltéréseket mutató súlyossága miatt.”
A PRGN-2012-vel végzett terápiás vakcinázás a betegek felénél klinikai előnyt mutatott. Tekintettel arra, hogy ez még csak egy fázis I. vizsgálat volt, a vakcina további vizsgálata és fejlesztése indokolt.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Experimental vaccine appears promising as a preventive of a rare HPV-linked cancer
Irodalmi hivatkozás:
Scott M. Norberg et al, The tumor microenvironment state associates with response to HPV therapeutic vaccination in patients with respiratory papillomatosis, Science Translational Medicine (2023). DOI: 10.1126/scitranslmed.adj0740