Visszafordíthatónak tűnik a transztiretin amyloid cardiomyopathia
Kisebbfajta csoda történt három ATTR-CM-ben szenvedő idős beteggel Angliában, sikerült megállítani a betegség progresszióját, és a módszer később sok betegen segíthet.
- A nukleáris medicina helye a kardiológiai diagnosztikában
- Új útmutató a kardiális amyloidosis felismeréséhez és kezeléséhez
- Pozitív EMA vélemény a vutrisziránra
- Az FDA befogadta a vutrisziránt
- Vutriszirán transztiretin-mediált amiloidózisban
- Szisztémás és lokalizált amyloidosis szindrómák
- Új szerek transthyretin amyloidosis okozta cardiomyopathia ellen
- Transztiretin-amyloidosis okozta örökletes polyneuropathia
- Örökletes transthyretin amyloidosis elleni készítmény
- A kardiomiopátiák genetikai szűrése
A New England Journal of Medicine (NEJM) folyóiratban június 8-án jelent meg a University College London kutatóinak cikke, amelyben három olyan idős férfibeteg esetéről számolnak be, akiknél sikerült visszafordítani a transztiretin amyloid cardiomyopathia (ATTR-CM) progresszióját. Korábban a betegséget irreverzibilisnek tartották, és a betegek fele a diagnózist követő négy éven belül elhalálozott. A mostani tanulmányban egy 68, egy 76 és egy 82 éves betegnél kardiovaszkuláris mágnesrezonanciás (CMR) képalkotó vizsgálatok eredményeivel megerősítve számoltak be arról, hogy a szívizomban folyamatosan akkumulálódó amyloid fehérjék eltűntek.
A kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a betegek szervezetében egy olyan immunválasz indult be, amelynek a célpontja specifikusan az amyloid volt. A cikk vezető szerzője, Julian Gillmore professzor szerint egyelőre még nem bizonyított, de nagyon valószínű, hogy a betegek felépülését a szervezetükben található antitestek okozták. És az is nagyon valószínű, hogy ezek az antitestek laboratóriumban reprodukálhatók, majd terápiás célokra felhasználhatók lesznek.
A jelenleg rendelkezésre álló standard kezelések általában a szívelégtelenség tüneteinek enyhítésére szorítkoznak, azaz nem a betegség kiváltó okát, hanem a leggyakoribb tüneteket, a kimerültséget, a mozgás hatására keletkező légszomjat és a lábakon vagy a hasi tájékon megjelenő duzzanatokat, ödémákat kezelik. Egyelőre vizsgálati fázisban vannak azok a géncsendesítésen alapuló terápiák, amelyek a vér TTR-fehérje koncentrációját képesek csökkenteni, és legalábbis lelassítani az amyloidképződést.
A képalkotó technikák fejlődése - amelyek közül néhányat a University College London Amyloidosis Centre-ben fejlesztettek ki - azt eredményezte, hogy lényegesen több embernél diagnosztizálják a betegséget, mint 20 évvel ezelőtt. Korábban a diagnózis felállításához a szívizomból vett biopsziára volt szükség. A képalkotó eljárásokkal a szív amyloid terhelése, így a betegség progressziója is pontosabban nyomon követhető, így könnyebb felismerni azokat az eseteket, amikor a betegség valóban visszafordul, és nem csupán stabilizálódik.
A mostani cikkben szereplő, a Royal Free Charity által támogatott legújabb vizsgálat akkor kezdődött, amikor egy 68 éves férfi jelentette, hogy tünetei javulnak. Ez arra késztette a kutatócsoportot, hogy átnézze 1663 ATTR-CM-mel diagnosztizált beteg adatait. Ezek közül a betegek közül két további olyan esetet azonosítottak, ahol szintén javulást tapasztaltak. A három férfi gyógyulását vérvizsgálatokkal, több képalkotó eljárással, köztük echokardiográfiával, CMR-vizsgálattal és szcintigráfiával is igazolták, az egyik beteg esetében pedig a terhelhetőséget vizsgálták. A CMR-vizsgálatok azt mutatták, hogy a szív szerkezete és funkciója közel normális állapotba tért vissza, és az amyloid szinte teljesen eltűnt.
Az 1663 fős betegcsoport többi tagjának feljegyzéseit és értékeléseit alaposan megvizsgálva kiderült, hogy ezen a három betegen kívül senkinek az állapota sem mutatott javulást.
A három férfi közül az egyiknél szívizombiopsziát végeztek, amely az amyloid lerakódásokat körülvevő, immunválaszra utaló atipikus gyulladásos reakciót mutatott ki. A “normális” betegséglefolyás esetén vett 286 biopsziás mintában egyetlen esetben sem mutattak ki ilyen gyulladásos reakciót.
Ezt tovább vizsgálva a kutatók a három betegben olyan antitesteket találtak, amelyek specifikusan kötődtek az ATTR-amyloid lerakódásokhoz egér és emberi szövetekben, valamint a szintetikus ATTR-amyloidhoz is. A kohorsz 350 másik, tipikus klinikai lefolyást mutató betegében nem voltak ilyen antitestek.
Ha ezeket az antitesteket hasznosítani lehetne, akkor kombinálni lehetne őket a jelenleg kipróbálás alatt álló, a TTR-fehérje képződését elnyomó új terápiákkal, ami lehetővé tenné a kezelő orvosok számára az amyloid eltávolítását, valamint a további amyloidlerakódás megelőzését. Az egyik ilyen ígéretes terápia az NTLA-2001, egy CRISPR/Cas9 eljáráson alapuló új génterápia (egyszeri intravénás infúzió). A Gillmore professzor által vezetett vizsgálat korai eredményei azt mutatják, hogy ez képes lehet megállítani a betegség progresszióját.
A UCL Amyloidosis Centre for Amyloidosis a világ egyik vezető amyloidkutató központja. Ide tartozik az NHS National Amyloidosis Centre, az Egyesült Királyság egyetlen amyloidosisra szakosodott központja is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Devastating heart condition can be reversed, study shows for the first time
Antibody-Associated Reversal of ATTR Amyloidosis–Related Cardiomyopathy
Irodalmi hivatkozás:
Antibody associated reversal of ATTR amyloidosis cardiomyopathy, New England Journal of Medicine (2023).