Az aszpirin csökkentheti a súlyos COVID-19 miatti halálozást
Egy kórházi betegcsoport retrospektív analízise szerint a kis dózisban adott antikoaguláns aszpirin csökkentheti az intenzív ellátás-, illetve a gépi lélegeztetés szükségességét, valamint a halálozást.
Már a világjárvány kezdetén igazolódott, hogy a COVID-19 miatt intenzív kezelésre szoruló betegek csaknem egyharmadánál potenciálisan halálos kimenetelű komplikációk lépnek fel a fokozott véralvadás miatt. Egy másik vizsgálat arra figyelmeztet, hogy ezeknek a betegeknek szokatlanul ragacsos, nyúlós („sticky”) a vére, és könnyen megalvad. Az Anaesthesia & Analgesia című lapban megjelent cikk szerzői szerint a stroke és szívrohamban prevenciójában széles körben használt aszpirin fontos gyógyszer lehet COVID-19-ben is. A vér „higításával” az aszpirin megelőzi az olyan alvadékok, vagy thrombusok kialakulását, melyek elzárhatják a szívet, agyat, tüdőket, és az egyéb létfontosságú szerveket ellátó vérereket. A vérrögök gátlásán kívül az aszpirin csökkenti az immun jelátviteli citokin molekula, az interleukin-6 (IL-6) szintjét a vérben. A molekula az immunológiai túlreagálás, a „citokin vihar” velejárója, mely miatt a beteg sokszor az intenzívre kerül.
Dr. Jonathan Chow (George Washington University School of Medicine) és munkatársai retrospektív vizsgálatukban COVID-19 miatt kórházban fekvő 412 felnőtt COVID-os beteg adatait elemezték. A betegek közül 98-an szedtek átlagosan naponta 81 mg aszpirint (ez a preventív gyógyszerforma az USA-ban), legtöbbször 6 napig vagy már a kórházi felvétel előtti héten, vagy kezdték el szedését a kórházba kerülés utáni 24 órán belül. Ezen betegek adatait hasonlították össze az aszpirint nem szedő 314 beteg adataival. Az életkorhoz, nemhez, BMI-hez, rasszhoz, hipertoniához, diabeteshez történt igazítás után azt állapították meg, hogy 44%-al kevesebb beteg szorul gépi lélegeztetésre, és 47%-kal kevesebb halt meg a kórházban az aszpirinkezelésben részesültek közül. Bár az aszpirin preventív használatát közismerten korlátozza az a tény, hogy kissé növeli a vérzések kockázatát, a vizsgált betegpopulációban nem emelkedett a vérzések száma.
Érdekes módon nem találtak különbséget a nyilvánvaló thrombózisok tekintetében az aszpirin szedők és nem szedők között. Nyilvánvaló („overt”) thrombózisról beszélünk, ha a vérrögök standard képalkotók segítségével kimutathatók. Mindkét csoportban kevés thrombózis fordult elő, emiatt az eredmények statisztikai ereje nem túl magas. Viszont lehetséges, hogy „mikrothrombusok” előfordultak, melyeket viszont nehéz kimutatni. A betegek kis száma és a vizsgálat megfigyeléses jellege miatt, tehát nincs bizonyító ereje annak a megfigyelésnek, hogy az aszpirin csökkenti a hospitalizált betegek COVID betegségének súlyosságát. Az összehasonlítás értékét tovább gyengíti, hogy az elemzés során egyéb gyógyszerek, így pl. a vérrögök képződését növelő fogamzásgátló illetve hormonpótló tabletták szedését sem vettek figyelembe.
Forrás:
Kingsland J. Aspirin may reduce deaths in severe COVID-19. Medical News Today, March 23, 2021.