A COVID befolyása a végrehajtó működésekre
A SARS-CoV-2 fertőzésen átesett a fiatal és a középkorú felnőttek személyeknél jelentősen gyakoribb a kognitív és a speciális végrehajtó működési zavar, mint azokban, akik nem fertőződtek meg a koronavírussal.
A Dr. Peter A. Hall (University of Waterloo, Kanada) és munkatársai arról számoltak be, hogy a COVID fertőzéshez a fiatal és a középkorú felnőttekben végrehajtó zavarai társulnak, még akkor is, ha a fertőzöttek tünetei nem voltak súlyosak. A medRxiv-ben szakmai bírálat nélkül megjelent tanulmányban 1958, közösségben élő fiatal és középkorú felnőttet vizsgáltak a SARS-CoV-2 által okozott kognitív/végrehajtó funkciók felmérése céljából. A végrehajtó – és ezen belül a megalapozott döntések – méréséről eddig még nem születtek közlemények. A kognitív zavarok és a COVID-19 fertőzés közötti kapcsolatot több tanulmányban is vizsgálták, de általában nem használtak reprezentatív mintákat, és nem hasonlították össze az eredményeket a nem fertőzött, általános népességben mérhető változásokkal.
A felmérésbe, amelyet 2021. szeptember 28. és október 21. között végeztek, amikor Kanadában elsősorban Delta variáns terjedt, egyenlő arányban vontak be fertőzött és nem fertőzött személyeket. A kanadai COVID-19 Experiences Survey (CCES) keretein belül végzett vizsgálatba egyaránt bevontak oltott és oltás-ellenes 18 és 54 év közötti embereket, és az oltottak tünetei az elhanyagolhatótól a kórházi kezelést igénylő, akár életveszélyes tünetekig is terjedtek. A résztvevők 50,2%-a két védőoltásban részesült, 5,5%-uk egy oltást kapott (de nem akart második oltást), 43,3%-uk pedig nem vett fel semmilyen vakcinát.
Dózis-válasz összefüggés
Az előzetesen COVID-19 fertőzöttek esetén – a tünetek súlyosságától függetlenül – szignifikánsan több volt a végrehajtó-működési zavar, mint a nem fertőzötteknél (Mechanical Adjustment [Madj] = 1,63, SE = 0,08, 95%CI 1,47-1,80, P = 0,001). Dózis-válasz összefüggés volt a COVID-19 tünetek súlyossága és a kognitív zavarok között is: a közepes és a súlyos/extrémen súlyos tünetekkel rendelkezőknél szignifikánsan több működési zavar keletkezett.
A férfiak több kognitív zavarról számoltak be, mint a nők (ß = 0,15, P<0,001), és a szerzők szerint aggasztó, hogy bár az öregedéssel egyre gyakoribb a memóriazavar, az agyi köd (brain fog) esélye, a 25-39 évesek körében nagyobb arányban mutatkoztak kognitív zavarok, mint a 40-54 évesek körében (β = 0.30, P<0,001).
A végrehajtó zavarokat a Deficits in Executive Functioning Scale kérdéseinek segítségével mérték. A válaszadóktól azt kérdezték, hogy az utóbbi 6 hónapban milyen gyakran tapasztalták az alábbiakat:
- Képtelen vagyok arra, hogy ne reagáljak vagy válaszoljak az eseményekre vagy más emberekre
- Impulzív megjegyzéseket teszek másokra
- Nagy valószínűség szerint teszek olyan dolgokat, amelyeknek nem számolok a következményeivel
- Megfontolás nélkül cselekszem
Jelen vizsgálat eredményei ismételten kiemelik a védőoltások fontosságát, mivel a fertőzés súlyosságával egyre nő a kognitív és a végrehajtó-működési zavarok száma, amelyek szintén megelőzhetők lennének vakcinálással. A védőoltások mellett egyre fontosabbá válik a monoklonális antitestekkel és a vírus-ellenes gyógyszerekkel történő kezelés is, melyekkel meg lehet akadályozni, hogy az enyhe betegség súlyosabbá váljon.
Forrás:
Frellick M. COVID affects executive functioning in young to middle-age adults: study. Medscape Medical News. January 04, 2021
Hall PA, Meng G, Hudson A, et al. Executive dysfunction following SARS-CoV-2 infection: A cross-sectional examination in a population-representative sample. medRxiv, doi: https://doi.org/10.1101/2022.01.01.22268614