A Pfizer COVID-19 vakcinája legalább 6 hónapig véd
A gyártó cég április eleji közlése szerint a Pfizer/BioNtech COVID-19 vakcinája a második adag beadása után legkevesebb 6 hónapig tartó védettséget ad.
- A COVID-19 variánsok veszélyességi szintjei
- A dél-afrikai variáns elleni antitest kereszt-védelmet biztosíthat
- Időlegesen megfontolandó az egydózisú COVID védőoltás
- Mit kell tudni a CanSino COVID-19 vakcináról?
- Nem okoz thrombózist az AstraZeneca vakcinája
- Tudnivalók az AstraZeneca vakcinájáról
- Tudnivalók a Novavax COVID-19 vakcinájáról
- Megkezdődött a Janssen COVID-19 vakcinájának európai vizsgálata
A Pfizer COVID-19 vakcinája a fázis 3 vizsgálatok 2020. november 18-án kiadott interim analízise szerint 95%-os hatásosságot mutatott. Azóta a való életben tett mindennapos megfigyelése alapján elmondható, hogy a Pfizer/BioNtech vakcina 91,3%-ban véd a COVID-19 fertőzés ellen. A 2021. április 1-jén megjelent adatok szerint a vakcina 100%-os védelmet nyújt az amerikai járványvédelmi központ (Center for Disease Control and Prevention, CDC) által „súlyos COVID-19”-nek definiált fertőzés ellen. Először igazolták azt is, hogy a vakcina hatásosan véd a COVID-19 dél-afrikai változata, a B.1.351 ellen is.
A mindennapokban megfigyelt tapasztalatok gyakran eltérnek a klinikai vizsgálatokban látottaktól. Ez annak a következménye, hogy a klinikai vizsgálatokba besorolt személyeknek szigorúan meghatározott „besorolási”, illetve „kizárási” kritériumoknak kell megfelelniük. Érthető, hogy a mindennapi életben tapasztalt valós eredményei gyakran kissé rosszabbak a klinikai vizsgálatok eredményeinél, de Dr. John Segreti (Rush Medical College, Chicago, Illinois) igen bíztatónak tartja a Pfizer/BioNtech vakcina való életben mutatott hatékonyságát. Nem túl meglepő az sem, hogy a hatás legkevesebb 6 hónapig tart, hangsúlyozza, hogy ennél hosszabb követési időre eddig még nem volt lehetőség.
Az is nagyon jó hír, hogy a vakcináról már korábban bebizonyosodott, hogy a brit variáns ellen is hatásos, és most közölték azt az örvendetes hírt, hogy a leginkább aggodalmat keltő dél-afrikai variáns ellen is hatásos. Bár a jelenlegi vakcinák - így a Pfizer/BioNtech Comirnaty nevű oltóanyaga is- kevésbé hatásosak a koronavírus új variánsai által okozott fertőzések megelőzésére, viszont nagyon fontos hír, hogy ez Comirnaty jelentősen csökkenti az ezen a variánsok okozta fertőzéek miatti hospitalizációt és halálozást.
A 91,3%-os hatékonyság egy olyan vizsgálatból származik, ahol a placebo csoportban 850 COVID-19 eset, a Pfizer/BioNTech vakcinációban részesült csoportban 77 eset fordult elő. A súlyos esetek száma 32 volt, valemennyien a placebo csoport résztvevői közül kerültek ki. A hatásosság kortól, nemtől, entnikumtól, egyéb eltérésektől függetlenül jött létre. Dél-Afrikában, ahol a B.1.351 variáns a jellemző, 800 személy vontak be egy vizsgálatba. Kilenc COVID-19 eset fordult elő, mind a placebo csoportban. Ez 100%-os hatásosságot jelent (95%CI 53,5 – 100,0). Ráadásul egyetlen súlyos biztonságossági problémát sem láttak 6 hónappal a második vakcináció után sem.
Források: